ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"02" червня 2011 р. м. Київ К-4816/09
( Додатково див. ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду (rs3902900) )
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі суддів:
Харченка В.В.
Гончар Л.Я.
Конюшка К.В.
Бим М.Є.
Леонтович К.Г.
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Державної інспекції з контролю за цінами в Автономній Республіці Крим на постанову Господарського суду Автономної Республіки Крим від 20 жовтня 2008 року та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 25 грудня 2008 року у справі за позовом Фірми "Квадрат і Ко" до Державної інспекції з контролю за цінами в Автономній Республіці Крим про визнання нечинним рішення від 24 квітня 2008 року №24 про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін,-
в с т а н о в и л а:
Постановою Господарського суду Автономної Республіки Крим від 20 жовтня 2008 року, залишеною без змін ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 25 грудня 2008 року, позовні вимоги задоволено.
На рішення судів першої та апеляційної інстанцій надійшла касаційна скарга, у якій Державна інспекція з контролю за цінами в Автономній Республіці Крим просить ухвалені судові рішення скасувати та ухвалити нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог, посилаючись на неправильне застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права.
Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, у період з 11.04.2008р. по 21.04.2008р. посадовими особами Державної інспекції з контролю за цінами в АР Крим у магазині Фірми "Квадрат і КО", який розташований за адресою: м.Сімферополь, вул.Кубанська, 130А, була проведена позапланова перевірка з питання порядку формування та застосування цін на цукор-пісок. За результатами перевірки 21.04.2008р. був складений акт перевірки № 0068. Вказаним актом встановлено, що Фірма "Квадрат і КО" у період з 15.02.2008р. по 26.03.2008р. під час укладення угод з оптового продажу цукру-піску, порушила встановлений пунктом 1.5 Постанови Ради міністрів АР Крим від 12.02.2008р. № 69 "Про регулювання цін на окремі види соціально значимих продовольчих товарів" (rb0069001-08) максимальний рівень оптової надбавки у розмірі 5 % від оптової ціни виробника або митної вартості товару при формуванні оптово-відпускних цін, внаслідок чого отримала необґрунтовану виручку у розмірі 26915грн.
На підставі вказаного акту Державною інспекцією з контролю за цінами в АР Крим ухвалено рішення № 24 від 24.04.2008р., якім вилучено у Фірми "Квадрат і КО" в дохід Державного бюджету необґрунтовану виручку у сумі 26915грн., а також штрафу у сумі 53832грн.
Статтею 6 Закону України "Про ціни і ціноутворення" передбачено, що в народному господарстві застосовуються вільні ціни і тарифи, державні фіксовані та регульовані ціни і тарифи. Відповідно до статті 7 вказаного Закону вільні ціни і тарифи встановлюються на всі види продукції, товарів і послуг, за винятком тих, по яких здійснюється державне регулювання цін і тарифів.
Згідно зі статтею 8 Закону державне регулювання цін і тарифів здійснюється шляхом встановлення: державних фіксованих цін (тарифів); граничних рівнів цін (тарифів) або граничних відхилень від державних фіксованих цін і тарифів.
Відповідно до абзацу двадцять дев’ятого пункту 12 Додатка до постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.96р. № 1548 (1548-96-п) "Повноваження центральних органів виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, виконавчих органів міських рад щодо регулювання цін і тарифів на окремі види продукції, товарів та послуг" Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації встановлюють, зокрема, граничні торговельні (постачальницько-збутові) надбавки до оптової ціни виробника (митної вартості) на цукор не вище 15 відсотків без урахування витрат з їх транспортування у міжміському сполученні.
Пунктом 1.5 Постанови Ради міністрів Автономної Республіки Крим № 69 від 12.02.2008р. (rb0069001-08) "Про регулювання цін на окремі види соціально значимих продовольчих товарів" встановлений максимальний рівень оптової надбавки у розмірі 5 відсотків від оптової ціни виробника (митної вартості) при формуванні оптово-відпускних цін оптовими постачальниками.
З додатків до акту вбачається, що відповідач здійснював розрахунок необґрунтовано отриманої підприємством позивача суми виручки без урахування розміру оптової ціни виробника, що фактично перешкоджає суду зробити висновок щодо наявності фактів порушень позивачем вимог Постанови Ради міністрів Автономної Республіки Крим № 69 від 12.02.2008р. (rb0069001-08) "Про регулювання цін на окремі види соціально значимих продовольчих товарів".
Враховуючи викладене, судова колегія вважає, що суд першої інстанції дійшов до правильного висновку про відсутність правових підстав для застосування до позивача заходів майнової відповідальності за порушення дисципліни ціноутворення та правомірно задовольнив позовні вимоги.
Крім того, з акту перевірки вбачається, що він оформлений відповідачем з порушенням пункту 3.3 Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженої спільним наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України та Міністерства фінансів України від 03.12.2001р. № 298\519 (z1047-01) . Відповідно до вказаного пункту Інструкції (z1047-01) акти перевірок підписуються посадовими особами органів державного контролю за цінами, що здійснюють перевірки, і керівниками, головними (старшими) бухгалтерами суб’єктів господарювання, що перевіряються. У разі відмови посадових осіб суб’єктів господарювання, що перевіряються, підписати акт посадові особи органів державного контролю за цінами роблять про це відмітку в акті перевірки. Разом з тим, в акті перевірки відсутні не тільки підписи посадових осіб Фірми "Квадрат і КО", але і відмітка про відмову посадових осіб підписати акт.
Таким чином, доводи касаційної скарги висновків судів першої та апеляційної інстанцій не спростовують та не дають підстав вважати, що судами при розгляді справи допущені порушення норм матеріального чи процесуального права.
Відповідно до ч.1 ст. 224 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо суди не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні оскаржуваних судових рішень, то суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення без змін.
Оскільки рішення судів першої та апеляційної інстанцій відповідають вимогам матеріального та процесуального права, то вони не можуть бути скасованими чи зміненими з підстав, наведених в касаційній скарзі.
Керуючись ст.ст. 222, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України,-
у х в а л и л а :
Касаційну скаргу Державної інспекції з контролю за цінами в Автономній Республіці Крим залишити без задоволення, а постанову Господарського суду Автономної Республіки Крим від 20 жовтня 2008 року та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 25 грудня 2008 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і оскарженню не підлягає.