ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"02" червня 2011 р. м. Київ К-7782/09
( Додатково див. постанову Донецького апеляційного адміністративного суду (rs3265563) )
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі суддів:
Харченка В.В.
Гончар Л.Я.
Конюшка К.В.
Бим М.Є.
Леонтович К.Г.
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Структурного підрозділу "Шахта "Єнакієвська" Державного підприємства "Орджонікідзевугілля" на постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 29 січня 2009 року у справі за позовом Структурного підрозділу "Шахта "Єнакієвська" Державного підприємства "Орджонікідзевугілля" до Управління Пенсійного фонду України в м. Єнакієве Донецької області про визнання недійсним та скасування рішення № 1730 від 20.05.2008 року про застосування фінансових санкцій у вигляді стягнення штрафу у розмірі 11991,80 грн. та нарахування пені у розмірі 3349,34 грн.,-
в с т а н о в и л а:
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 03 грудня 2008 року позовні вимоги задоволено.
Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 29 січня 2009 року апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Єнакієве Донецької області задоволено, рішення суду першої інстанції скасовано, ухвалено нову постанову, якою в задоволенні позовних вимог відмовлено.
На рішення суду апеляційної інстанції надійшла касаційна скарга, у якій Структурний підрозділ "Шахта "Єнакієвська" Державного підприємства "Орджонікідзевугілля" просить ухвалене судове рішення скасувати та залишити в силі рішення першої інстанції, посилаючись на неправильне застосування судом апеляційного суду норм матеріального та процесуального права.
Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, Державне підприємство "Орджонікідзевугілля"- є юридичною особою, зареєстровано виконавчим комітетом Єнакієвської міської ради Донецької області 03.03.2003 року. Шахта "Єнакієвська" є структурним підрозділом Державного підприємства "Орджонікідзевугілля".
Як вбачається з матеріалів справи, позивач своєчасно не сплатив суми страхових внесків ( за період з 20.02.2008 року по 29.04.2008 року), тому рішенням Управління Пенсійного Фонду України в м. Єнакієве Донецької області № 1730 від 20.05.2008 р. за несвоєчасну сплату (неперерахування) страхових внесків до підприємства були застосовані фінансові санкції у вигляді стягнення штрафу у розмірі 11 991,80 грн. та нарахування пені у розмірі 3 349,34 грн. за період з 20 лютого 2008 року по 29 квітня 2008 року.
Згідно з ч. 4 ст. 20 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"№ 1058-IV від 09.07.2003р. (далі Закон №1058) сплата страхових внесків здійснюється виключно в грошовій формі шляхом внесення відповідних сум страхових внесків до солідарної системи на банківські рахунки виконавчих органів Пенсійного фонду, а сум страхових внесків до накопичувальної системи пенсійного страхування - на банківський рахунок Накопичувального фонду або на банківський рахунок обраного часі рахованою особою недержавного пенсійного фонду.
Частиною 6 ст. 20 Закону №1058 передбачено, що страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.
Згідно з ч. 2 ст. 106 зазначеного Закону суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.
Згідно з ті. 2 ч. 9 ст. 106 цього Закону за несплату (неперерахування) або несвоєчасна сплата (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф залежно від строку затримки платежу в розмірі: 10 відсотків своєчасно не сплачених зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 30 календарних днів включно: 20 відсотків зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 90 календарних днів включно; 50 відсотків зазначених сум - у разі затримки їх сплати понад 90 календарних днів.
Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0.1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу:
Згідно до ч. 5 ст. 106 Закону №1058 за рахунок сум. що надходять від страхувальника або від державної виконавчої служби в рахунок сплати недоїмки, погашаються суми недоїмки, пені та фінансових санкцій у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі, коли страхувальник має несплачену недоїмку, пеню та фінансові санкції і здійснює сплату поточних сум страхових внесків, ці суми зараховуються в рахунок сплати недоїмки, нені та фінансових санкцій. Тобто, вказаною нормою визначений порядок зарахування поточних сум страхових внесків у певній черговості - платежі зараховуються у першу чергу в рахунок сплати недоїмки, а після цього погашається пеня та фінансові санкції.
Згідно з п. п. 5.1, 5.2. 5.3 п. 5 Порядку ведення органами Пенсійного фонду України надходження платежів зі збору на обов'язкове державне пенсійне страхування та інших платежів, затвердженого Постановою Правління Пенсійного Фонд) України № 2-4 від 19.10.2002р.. зареєстрованого в Міністерстві юстиції України за № 212/6500 (z0212-02) . облік надходжень платежів до органів Пенсійного фонду України в особових рахунках платників проводиться на підставі документів, перелічених у п. 2.4 цього Порядку (z0212-02) . Для забезпечення контролю за повнотою та своєчасністю розрахунків платників за видами платежів, органи Пенсійного фонд) України проводять облік платежів згідно з кодами видів надходжень до Пенсійного фонду України. Суми донарахованих платежів за результатами документальних перевірок, розстрочених сум (при розірванні договору розстрочення) обліковуються за тими самим сумами, що й основні платежі, за якими здійснено таке нарахування. Дані про надходження платежів до відповідного органу Пенсійного фонду України повинні бути відображені в особових рахунках платників. При обробні розрахункових документів про сплату платежів до Пенсійного фонду України в автоматичному режимі з використанням електронного реєстру розрахункових документів відповідальною особою, яка проводить їх обробку, за зовнішніми ознаками перевіряються дані заповнення реквізиту "Призначення платежу" на відповідність необхідним вимогам.
Колегія суддів зазначає, що нарахування фінансових санкцій та пені здійснювалось на підставі облікових даних картки особового розрахунку підприємства, яка формується за даними звітів платника, розрахованих самостійно .Цей механізм зарахування забезпечує рівність платників у питаннях додержання платіжної дисципліни та відповідальності у разі її порушення.
Тільки такий порядок зарахування забезпечує рівність застрахованих осіб у частині зарахування періодів роботи до страхового стажу, у разі якщо страхувальник має борги зі сплати страхових внесків. Тобто, до страхового стажу включаються періоди роботи по мірі сплати боргів у чіткому календарному порядку. Іншого порядку зарахування платежів законодавством передбачено.
Доводи касаційної скарги зазначених висновків суду не спростовують і не дають підстав для висновку, що судом апеляційної інстанції при розгляді справи порушено норми процесуального права.
Суд касаційної інстанції залишає без задоволення касаційну скаргу, а рішення - без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.
Керуючись ст.ст. 222, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України,-
у х в а л и л а :
Касаційну скаргу Структурного підрозділу "Шахта "Єнакієвська" Державного підприємства "Орджонікідзевугілля" залишити без задоволення, а постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 29 січня 2009 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і оскарженню не підлягає.