ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"02" червня 2011 р. м. Київ К-19858/08
( Додатково див. ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду (rs2956123) )
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
головуючого судді-доповідача Усенко Є.А.
суддів: Бившевої Л.І., Костенка М.І., Островича С.Є., Степашка О.І.
розглянувши у попередньому судовому
засіданні
касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва
на ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 07.10.2008
у справі № 34/140-А Господарського суду м. Києва
за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "НК Альфа-Нафта"
до Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва
про визнання нечинним рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій
ВСТАНОВИВ:
Постановою Господарського суду м. Києва від 06.06.2007, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 07.10.2008, позов задоволений: визнанео нечинним рішення ДПІ у Печерському районі м. Києва від 18.12.2006 № 7552304/0 про застосування до ТОВ "НК "Альфа-нафта""штрафних санкцій в сумі 128910,3 грн.
В касаційній скарзі ДПІ у Печерському районі м. Києва просить скасувати постановлені у справі судові рішення посилаючись на порушення та неправильне застосування судами пункту 13 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг"від 06.07.1995 № 265/95-ВР (далі – Закон № 265/95-ВР (265/95-ВР) ).
Перевіривши правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, юридичної оцінки обставин справи, колегія суддів Вищого адміністративного суду України приходить до висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
ДПА у м. Києві 06.12.2006 проведена перевірка господарської одиниці позивача –АЗС, розташованої за адресою: м. Київ, проспект Бажана, 4, за результатами котрої складений акт перевірки № 001888/265509132304, згідно якого ТОВ "НК "Альфа-Нафта"" порушений пункт 13 ст. 3 Закону № 168/97-ВР внаслідок незабезпечення відповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі готівкових коштів, зазначеній в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, на 25782,06 грн.
На підставі акту перевірки відповідачем прийняте рішення від 18.12.2006 № 7552304/0 про застосування штрафних санкцій в сумі 128910,3 грн.
Відповідно до пункту 13 ст. 3 Закону № 168/97-ВР суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.
Згідно зі статтею 2 цього Закону місце проведення розрахунків – це місце, де здійснюються розрахунки із покупцем за продані товари (надані послуги) та зберігаються отримані за реалізовані товари (надані послуги) готівкові кошти, а також місце отримання покупцем попередньо оплачених товарів (послуг) із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо.
Відповідно до пункту 4.5 Порядку реєстрації, опломбування та застосування реєстраторів розрахункових операцій при здійсненні розрахунків за товари (послуги), затвердженого наказом ДПА України від 01.02.2000 № 614 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.02.2001 № 107/5298 (z0107-01) (далі –Порядок № 614), унесення чи видача готівки з місця проведення розрахунків повинні реєструватись через РРО з використанням операцій "службове внесення"та "службова видача", якщо таке внесення чи видача не пов'язані з проведенням розрахункових операцій. Крім того, операція "службове внесення"використовується для реєстрації суми готівки, яка зберігається на місці проведення розрахунків на момент реєстрації першої розрахункової операції, що проводиться після виконання Z-звіту. Не проводиться через РРО видача готівки, не пов'язана з проведенням розрахунків, якщо така видача здійснюється після виконання Z-звіту до реєстрації першої розрахункової операції та (або) до виконання операції "службове внесення".
В судовому процесі встановлено, що готівкові кошти в сумі 27290,26 грн., які знаходилась в касі АЗС 06.12.2006, були виручкою за попередню зміну, тобто за 05.12.2006. Ця сума 06.12.2006 о 05:12:25 винесена з РРО шляхом проведення операції "службова видача", а о 06:10:59 того ж дня на початку наступної зміни - шляхом проведення операції "службове внесення"(службові чеки № 0653 та № 0001 –а.с. 18).
Враховуючи викладене, суд обґрунтовано виходив з того, що податковим органом не доведено, що сума 27290,26 грн. пов’язана з безпосреднім здійсненням розрахункових операцій внаслідок приймання готівки за продаж товару.
Судом встановлено, що згідно із супровідною відомістю до сумки з готівковою виручкою від 06.12.2006 № 110 грошові кошти в загальній сумі 55290,26 грн. оприбутковані за прибутковими касовими ордерами № 740, № 741 та інкасовані до банку. Факт надлишку або нестачі грошових коштів відсутній (а.с. 17).
Згідно з додатком до Вимог щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій для різних сфер застосування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18.02.2002 № 199 (199-2002-п) , підсумок розрахунків обчислюється за зміну, максимальна тривалість якої не повинна перевищувати 24 години. Відповідно до пункту 2 вказаних Вимог зміна - це період роботи реєстратора від реєстрації першої розрахункової операції після виконання Z-звіту до виконання наступного Z-звіту.
В судовому процесі встановлено, що перша розрахункова операція на АЗС за 06.12.2006 проведена о 06 год. 56 хв. Цій розрахунковій операції передувало відображення на контрольній стрічці о 05 год.11 хв. та о 05. год.18 хв. обнуленої інформації - Х-звіт та Z-звіт за № 722.
07.12.2006 о 05 год.18 хв. були роздруковані Х-звіт та Z-звіт за № 723, а сума грошових коштів на місці розрахунку склала 37893,47 грн., яка винесена з РРО шляхом проведення операції "службове винесення"і оприбуткована в касі АЗС 07.12.2006 за прибутковим касовим ордером № 742 (а.с. 24).
За таких обставин суди дійшли обґрунтованого висновку про відсутність підстав для висновків про порушення позивачем пункту 13 ст. 3 Закону № 265/95-ВР та відповідно для застосування фінансових санкцій, встановлених ст. 22 цього Закону.
Керуючись ст.ст. 220, 220-1, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України,
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва залишити без задоволення.
Ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 07.10.2008, постанову Господарського суду м. Києва від 06.06.2007 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути переглянута Верховним Судом України з підстав та в порядку, передбачених статтями 236-2391 Кодексу адміністративного судочинства України (2747-15) .
Головуючий
підпис
Є.А.Усенко
Судді
підпис
Л.І.Бившева
підпис
М.І.Костенко
підпис
С.Е.Острович
підпис
О.І.Степашко