ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"24" травня 2011 р. м. Київ К-23411/08
|
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
головуючого судді-доповідача Федорова М.О.
суддів: Голубєвої Г.К.
Карася О.В.
Рибченка А.О.
Шипуліної Т.М.
в порядку письмового провадження розглянувши касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Чигиринському районі Черкаської області на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 05.11.2008
у справі № 09/2530а
за позовом Приватного підприємства "Вегас"
до Державної податкової інспекції у Чигиринському районі
про скасування рішення
ВСТАНОВИВ:
Приватне підприємство "Вегас" звернулось до господарського суду Черкаської області з позовом до Державної податкової інспекції у Чигиринському районі про скасування рішення № 0000412302/0 від 02.04.2007 про застосування штрафних (фінансових) санкцій на суму 3000 грн.
Постановою господарського суду Черкаської області від 06.07.2007 в задоволенні позовних вимог відмовлено.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 05.11.2008 постанову господарського суду Черкаської області від 06.07.2007 скасовано, прийнято нову, якою позовні вимоги задоволено.
Не погоджуючись з зазначеним рішенням суду апеляційної інстанції відповідач звернувся до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій просить скасувати постанову суду апеляційної інстанції та залишити в силі постанову суду першої інстанції.
Касаційна скарга вмотивована тим, що судом апеляційної інстанції при вирішенні спору по даній справі порушено норми матеріального права.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши правильність застосування судом апеляційної інстанції норм процесуального права, юридичної оцінки обставин справи, розглянувши надані письмові докази в їх сукупності, Вищий адміністративний суд України вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судами попередніх інстанцій, відповідачем проведено перевірку позивача щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій в сфері готівкового та безготівкового обігу та складено акт № 210220010/230.
За результатами перевірки відповідачем прийнято рішення № 0000412302/0 від 02.04.2007 за не проведення розрахункової операції через РРО, застосовано штрафні санкції у п’ятикратному розмірі вартості проданих товарів 3000 грн.
Згідно зі ст. 15 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону (265/95-ВР)
здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України. Крім того, згідно з ст. 16 цього Закону, контролюючі органи мають право відповідно до законодавства здійснювати планові або позапланові перевірки осіб, які підпадають під дію цього Закону (265/95-ВР)
.
Статтею 16 вказаної вище норми Закону визначено, що контролюючі органи мають право відповідно до законодавства здійснювати планові або позапланові перевірки осіб, які підпадають під дію цього Закону, а відповідно до частини 4 вказаної статті планові або позапланові перевірки осіб, що використовують реєстратори розрахункових операцій, розрахункові книжки або книги обліку розрахункових операцій, здійснюються у порядку, передбаченому законодавством України.
Стосовно планових перевірок суб’єктів господарювання щодо застосування реєстраторів розрахункових операцій органами державної податкової служби, то згідно із пунктом 2.6 додатка 2 Методичних рекомендацій щодо порядку складання плану-графіка перевірок суб’єктів господарювання та взаємодії між структурними підрозділами при їх проведенні, затверджених наказом ДПА України від 11.10.2005 N 441 (v0441225-05)
, такі перевірки проводяться за окремими щомісячними планами органів державної податкової служби.
У питаннях застосування реєстраторів розрахункових операцій Закон України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (265/95-ВР)
є спеціальним.
Посадові особи державної податкової служби були допущені до проведення перевірки, заперечень щодо її проведення зі сторони позивача не надійшло.
Відповідно до п. 5 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" суб’єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов’язані у разі незастосування реєстраторів розрахункових операцій у випадках, визначених цим Законом (265/95-ВР)
, проводити розрахунки з використанням книги обліку розрахункових операцій та розрахункової книжки з додержанням встановленого порядку їх ведення, крім випадків, коли ведеться облік через електронні системи прийняття ставок, що контролюються у режимі реального часу Державним казначейством України.
Терміни переведення суб’єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Згідно п. 6 додатка до постанови Кабінету Міністрів України N 121 "Про терміни переведення суб’єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій" (121-2001-п)
встановлені конкретні строки переведення суб’єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій для гральних автоматів - до 31.12.2006.
Таким чином, з зазначеної дати, суб’єкти господарювання, які використовують гральні автомати, мають здійснювати облік розрахункових операцій із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій.
Контролюючим органом перевірка застосування позивачем реєстраторів розрахункових операцій проведена 22.03.2007.
Отже, на час проведення відповідачем перевірки встановлений Кабінетом Міністрів України термін застосування реєстраторів розрахункових операцій для гральних автоматів вже настав.
Відповідальність за невиконання зазначених обов’язків передбачена п. 1 ст. 17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", зокрема у п’ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність, - у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих послуг), у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки.
З огляду на вищевикладене, Вищий адміністративний суд України дійшов висновку про те, що касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Чигиринському районі Черкаської області слід задовольнити, постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 05.11.2008 у справі № 09/2530а скасувати, а постанову господарського суду Черкаської області від 06.07.2007 залишити в силі.
Керуючись ст.ст. 210 - 232 Кодексу адміністративного судочинства України (2747-15)
, суд –
УХВАЛИВ :
Касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Чигиринському районі Черкаської області задовольнити.
Постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 05.11.2008 у справі № 09/2530а скасувати.
Постанову господарського суду Черкаської області від 06.07.2007 у справі № 09/2530а залишити в силі.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, але можу бути переглянута Верховним Судом України з підстав та порядку, передбачених статтями 236-2392 Кодексу адміністративного судочинства України (2747-15)
.