ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"19" травня 2011 р. м. Київ К/9991/7990/11
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого: судді-доповідача Бим М.Є.
суддів: Васильченко Н.В., Гончар Л.Я., Калашнікової О.В., Харченка В.В.
розглянувши в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами адміністративну справу за касаційною скаргою Управління праці та соціального захисту населення Красноармійської міської ради на постанову Красноармійського міськрайонного суду Донецької області від 15 квітня 2009 року та на ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 8 липня 2009 року у справі № 2-а-947/09 за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Красноармійської міської ради про стягнення недоотриманих сум державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, -
В С Т А Н О В И Л А :
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Красноармійської міської ради про стягнення недоотриманих сум державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в сумі 4217 грн. 59 коп.
Постановою Красноармійського міськрайонного суду Донецької області від 15 квітня 2009 року, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 8 липня 2009 року, позов задоволено частково: визнано протиправними дії, стягнено з Управління праці та соціального захисту населення Красно армійської міської ради Донецької області за рахунок коштів Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 заборгованість за недоотриману допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 5 жовтня 2007 року по 31 грудня 2007 року.
В касаційній скарзі відповідач просить скасувати зазначені судові рішення, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, та ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.
Перевіривши матеріали справи, правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального і процесуального права, правової оцінки обставин у справі, обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів вважає, що касаційна скарга задоволенню не підлягає виходячи з наступного.
ОСОБА_1 має неповнолітню доньку ОСОБА_2, яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується свідоцтвом про народження, виданого 21.08.07р. виконкомом Ординської міської ради за № НОМЕР_1, та перебуває на обліку як отримувач допомоги по догляду зі дитиною до досягнення нею трирічного віку з 05.10.2007 року.
Відповідно до довідки Управління праці та соціального захисту населення Красноармійської міської ради Донецької області від 09 лютого 2009 року № 226 позивачу було виплачено допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за жовтень 2007 року –118.56 грн. за листопад –140,05грн., за грудень –144,10грн. (а.с.11). Закон України "Про державну допомогу сім’ям з дітьми"№ 2811-ХІІ від 21 листопада 1992 року (2811-12) відповідно до Конституції України (254к/96-ВР) встановлює гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім’ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім’ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.
Згідно до ст. 3 цього Закону право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку має особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.
За приписами ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім’ям з дітьми"допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Відповідно до ст. 62 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік"№ 489-У прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років у 2007 році становить: з 1 квітня –463 грн., жовтня –470грн.
Статтею 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік"від 19.12.2006, № 489-У було зупинено на 2007 рік дію статті 43 Закону України "Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням", статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім’ям з дітьми".
Згідно до статті 56 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік"від 19 грудня 2006 року № 489-У допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім’ям з дітьми" (2811-12) та Закону України "Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням (2240-14) здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам –у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму. Встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Однак, Рішенням Конституційного Суду України № 6-рп/2007 від 9 липня 2007 року (v0a6p710-07) у справі N 1-29/2007 про соціальні гарантії громадян були визнані такими, що не відповідають Конституції України (254к/96-ВР) (є неконституційними) статті 56, 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік"від 19 грудня 2006 року N 489-У.
Рішення Конституційного Суду України є обов’язковими до виконання на території України, остаточними, не можуть бути оскаржені та мають преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв’язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.
Отже, з 9 липня 2007 року була відновлена дія статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім’ям з дітьми"від 21 листопада 1992 року № 2811-Х1І, за якою допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Колегія суддів не приймає посилання скаржника на відсутність бюджетного фінансування для здійснення соціальних виплат, з огляду на те, що судові рішення ухвалюються в межах норм діючого законодавства в незалежності від причин ненадходження коштів з Державного бюджету України на виплату допомоги.
За таких обставин суди дійшли правильного висновку про те, що позивача має право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 5 жовтня 2007 року по 31 грудня 2007 року в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Доводи касаційної скарги зазначених висновків суду не спростовують і не дають підстав для висновку, що судом при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права.
Відповідно до ст. 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення –без змін, якщо суди не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Керуючись ст.ст. 222, 223, 224, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
УХВАЛИЛА:
Касаційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Красноармійської міської ради –залишити без задоволення.
Постанову Красноармійського міськрайонного суду Донецької області від 15 квітня 2009 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 8 липня 2009 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строки та в порядку, встановленими статтями 237, 238, 2391 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: