ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"05" квітня 2011 р. м. Київ К-40533/10
( Додатково див. постанову Київського апеляційного адміністративного суду (rs12674615) )
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
головуючого судді-доповідача Рибченка А.О.
суддів: Голубєвої Г.К.
Карася О.В.
Федорова М.О.
Шипуліної Т.М.
при секретарі судового засідання: Шкляр А.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Драбівського районного споживчого товариства Черкаської обласної споживчої спілки
на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 18 листопада 2010 року
у справі № 2а-4057/10/2370
за позовом Драбівського районного споживчого товариства Черкаської обласної споживчої спілки
до Державної податкової інспекції у Драбівському районі Черкаської області
про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій, -
ВСТАНОВИВ:
Драбівське районне споживче товариство Черкаської обласної споживчої спілки (далі –позивач) звернулось до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Драбівському районі Черкаської області (далі –відповідач) про скасування рішення № 0000582303 від 04 червня 2010 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій.
Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 15 вересня 2010 року позов задоволено повністю.
Рішення суду першої інстанції мотивовано тим, що відповідно до пунктів 2, 3 Переліку окремих форм та умов проведення діяльності у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, яким дозволено проводити розрахункові операції без застосування реєстраторів розрахункових операцій з використанням розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 серпня 2000 року № 1336 "Про забезпечення реалізації статті 10 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (1336-2000-п) (далі –Постанова № 1336) суб’єктам господарювання при здійсненні роздрібної торгівлі продовольчими товарами та пивом у пляшках і бляшанках за умови відсутності продажу інших підакцизних товарів дозволено проводити розрахункові операції без застосування реєстраторів розрахункових операцій з використанням розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій, а тому нарахування штрафних (фінансових) санкцій здійснено податковим органом безпідставно.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, відповідач оскаржив її в апеляційному порядку.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 18 листопада 2010 року апеляційну скаргу ДПІ у Драбівському районі Черкаської області задоволено. Постанову Черкаського окружного адміністративного від 15 вересня 2010 року скасовано та ухвалено нову постанову, якою в задоволенні позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з рішенням суду апеляційної інстанції, позивач оскаржив його в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України.
В поданій касаційній скарзі позивач, посилаючись на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального права, просить скасувати постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 18 листопада 2010 року та залишити в силі постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 15 вересня 2010 року.
Відповідач в запереченні на касаційну скаргу просить залишити її без задоволення, а постову суду апеляційної інстанції –без змін.
Перевіривши правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, юридичної оцінки обставин справи, колегія суддів Вищого адміністративного суду України прийшла до висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.
Судами встановлено, що працівниками Державної податкової адміністрації в Черкаській області проведено перевірку магазину № 5 Драбівського районного споживчого товариства Черкаської обласної споживчої спілки щодо дотримання суб’єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій, за результатами якої складено акт №003105 від 18 травня 2010 року.
На підставі зазначеного акту перевірки відповідачем прийнято рішення № 0000582303 від 04 червня 2010 року, яким до позивача застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 901 597,20 грн.
Перевіркою встановлено, що згідно з даними книги обліку розрахункових операцій та за розрахунковими квитанціями в період з 01 квітня 2009 року по 25 червня 2009 року в господарській одиниці позивача реалізовано товарів за готівкові кошти на загальну суму 75 069,76 грн., що призвело до перевищення граничного розміру річного обсягу розрахункових операцій, встановленого пунктом 2 Постанови № 1336, що тягне за собою обов'язкове застосування реєстраторів розрахункових операцій. Проте, в період з 27 липня 2009 року по 15 квітня 2010 року в господарській одиниці позивача проведено розрахункових операцій без використання РРО на суму 190 253,00 грн.
Також, перевіркою встановлено факт реалізації пляшки пива "Оболонь"за ціною 11,2 грн. без використання режиму попереднього програмування найменування товарів.
Відмовляючи в задоволенні позову, суд апеляційної інстанції виходив з наступних мотивів, з якими погоджується суд касаційної інстанції.
Згідно з пунктом 1 статті 3 Закону України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг"(далі – Закон № 265/95-ВР (265/95-ВР) ) суб’єкти підприємницької діяльності, які здійснюють операції з розрахунків у готівковій та/або безготівковій формі при продажу товарів (надані послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, зобов’язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуг) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, щодо підтвердження виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом (265/95-ВР) , із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.
Статтею 10 Закону № 265/95-ВР встановлено, що перелік окремих форм та умов проведення діяльності у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, яким дозволено проводити розрахункові операції без застосування реєстраторів розрахункових операцій з використанням розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій, а також граничний розмір річного обсягу розрахункових операцій з продажу товарів (надання послуг), при перевищенні якого застосування реєстраторів розрахункових операцій є обов'язковим, встановлюються Кабінетом Міністрів України за поданням Міністерства економіки України і Державної податкової адміністрації України.
Згідно абзацу 1 пункту 2 Постанови № 1336 (1336-2000-п) встановлено граничний розмір річного обсягу розрахункових операцій з продажу товарів (надання послуг), у разі перевищення якого застосування реєстраторів розрахункових операцій є обов’язковим, для провадження діяльності роздрібної торгівлі та громадського харчування на території села, що здійснюється підприємствами споживчої кооперації, а також сільськогосподарськими товаровиробниками, які використовують продукцію власного виробництва, 75 000,00 грн. на один структурний (відокремлений) підрозділ (пункт продажу товарів (надання послуг).
Відповідно до пункту 2 Термінів переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 07 лютого 2001 року № 121 (121-2001-п) , діяльність суб'єктів підприємницької діяльності у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, яким згідно з Постановою № 1336 (1336-2000-п) дозволено проводити розрахункові операції без застосування реєстраторів розрахункових операцій з використанням розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій, і розмір річного обсягу розрахункових операцій яких не перевищує граничного розміру, встановленого зазначеною постановою, переводиться на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій в термін - один місяць з дати перевищення граничного розміру річного обсягу розрахункових операцій.
Згідно пунктів 1, 6 статті 17 Закону № 265/95-ВР у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих послуг), у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність. У разі проведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій без використання режиму попереднього програмування найменування, цін товарів (послуг) та обліку їх кількості застосовуються фінансові санкції у розмірі п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що суд апеляційної інстанції повно та всебічно, оцінивши фактичні обставини справи, з дотриманням норм матеріального та процесуального права дійшов вірного висновку, що оскільки позивач у визначений термін не перейшов на облік розрахункових операцій із застосуванням РРО та не проводив розрахункові операції через реєстратор розрахункових операцій, а також не застосовував режим попереднього програмування найменування товарів, то оскаржуване рішення № 0000582303 від 04 червня 2010 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій прийнято відповідачем правомірно.
Наведеним спростовуються доводи касаційної скарги стосовно порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального права при прийнятті оскаржуваного судового рішення.
Відповідно до частини 1 статті 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення –без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Керуючись статтями 220, 221, 223, 224, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу Драбівського районного споживчого товариства Черкаської обласної споживчої спілки залишити без задоволення, а постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 18 листопада 2010 року –без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути переглянута Верховним Судом України з підстав і в порядку, встановленими главою 3 розділу IV Кодексу адміністративного судочинства України (2747-15) .
Головуючий
Судді
Рибченко А.О.
Голубєва Г.К.
Карась О.В.
Федоров М.О.
Шипуліна Т.М.
У повному обсязі ухвалу складено 08 квітня 2011 року.