ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
31 березня 2011 року м. Київ К-22962/10
|
Вищий адміністративний суд України у складі:
провівши попередній розгляд справи за касаційною скаргою Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів на ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 20 травня 2010 року у справі за позовом прокуратури Приморського району міста Одеси в інтересах держави в особі Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до об’єднання співвласників багатоквартирних будинків №5-а, 5-б по вул. М. Говорова "Говорова 5", про стягнення суми адміністративно-господарських санкцій та пені, -
в с т а н о в и л а :
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 19 грудня 2008 року, залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 20 травня 2010 року, в задоволенні позовних вимог заступника прокурора Приморського району м. Одеси в інтересах держави в особі Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів щодо стягнення з позивача адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів було - відмовлено.
Не погоджуючись із прийнятими рішенням суду апеляційної інстанції, позивач подав касаційну скаргу, в якій просить скасувати ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 20 травня 2010 року та прийняти нову постанову про задоволення позовних вимог.
Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України, дослідивши матеріали справи та доводи касаційної скарги колегія суддів приходить до висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що згідно "Звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів"за 2007 рік, наданому відповідачем до Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів середньооблікова чисельність штатних працівників за 2007 рік на підприємстві складала 19 осіб.
У відповідності з нормативом місць, призначених для працевлаштування інвалідів, відповідач повинен був створити 1 робоче місце, проте, ним цього зроблено не було.
У зв’язку з невиконанням відповідачем нормативу робочих місць для інвалідів, відносно нього було застосовано штрафні санкції в розмірі 12 931, 58 грн., а також за несвоєчасну сплату адміністративно-господарської санкції нарахована пеня у розмірі 325,88 грн.
Відповідно до ст. 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні"для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, у кількості одного робочого місця.
Частина 9 ст. 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні"передбачає, що підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, в яких за основним місцем роботи працює 8 і більше осіб, реєструються у відповідних відділенням Фонду соціального захисту інвалідів за своїм місцезнаходженням і щороку подають цим відділенням звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів.
Згідно з вимогам ч.1 ст. 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні"для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньорічної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інвалідів та не зайняте інвалідом.
Відповідачем своєчасно до Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів було подано звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів, тому, вимоги в даної частині ним порушені не були.
Колегія суддів касаційної інстанції погоджує висновок судів попередніх інстанцій, що відповідач є неприбуткова організація, а тому він не може сплачувати штрафні санкції та пеню.
Так, відповідно до підпункту 7.11.1 пункту 7.11 ст. 7 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств", неприбутковою організацією, тобто організацією, яка не передбачає отримання прибутку, в тому числі, є і об’єднання співвласників багатоквартирних будинків.
Як свідчить рішення ДПІ у Приморському районі м. Одеси за № 116/150116 від 02 липня 2008 року, відповідач включений до Реєстру неприбуткових організацій.
Відповідно до ст. 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні"сплату адміністративно-господарських санкцій і пені підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, проводять відповідно до закону за рахунок прибутку, який залишається в їх розпорядженні після сплати всіх податків і зборів (обов’язкових платежів).
Із вищезазначеній норми Закону (875-12)
можливо зробити висновок про те, що адміністративно - господарські санкції не сплачуються підприємствами, установами, організаціями, що повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів, а також неприбутковими організаціями.
Пунктом 2 Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування встановлено, що роботодавці, які утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів, подають (надсилають) копію довідки органу державної податкової служби про включення їх до реєстру неприбуткових установ.
Оригінал довідки пред’являється під час подання звіту про зайнятість і працевлаштування інвалідів.
Разом з тим слід врахувати, що відповідно до ст. 188 –1 КУпАП (80731-10)
невиконання посадовою особою, яка користується правом приймати на роботу і звільняти з роботи, фізичною особою, яка використовує найману працю, нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів. неподання Фонду соціального захисту інвалідів звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів тягнуть за собою накладення штрафу.
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що касаційну скаргу слід відхилити, оскільки рішення судів попередніх інстанцій постановлені з додержанням норм процесуального та матеріального права, правова оцінка обставинам у справі дана вірно, а доводи касаційної скарги висновок суду не спростовують, підстави для призначення справи до розгляду в судовому засіданні відсутні.
Керуючись ст. 220-1 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
у х в а л и л а:
Касаційну скаргу Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів відхилити.
Ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 20 травня 2010 року залишити без змін.
Ухвала є остаточною і оскарженню не підлягає.