ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"31" березня 2011 р. м. Київ К-40921/10
|
Вищий адміністративний суд України у складі:
секретаря судового засідання Хомініч С.В.,
розглянувши касаційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Іллічівську на постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 22 листопада 2010 року у справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Судохідно-буксирна компанія "НОВОФЛОТ"до Державної податкової інспекції у м. Іллічівську про скасування податкового повідомлення-рішення,
в с т а н о в и л а :
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 02 серпня 2010 року відмовлено у задоволенні адміністративного позову товариства з обмеженою відповідальністю "Судохідно-буксирна компанія "Новофлот".
Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 22 листопада 2010 року скасовано постанову Одеського окружного адміністративного суду від 02 серпня 2010 року. Прийнято нову постанову, якою адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю "Судохідно-буксирна компанія "Новофлот"задоволено. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення державної податкової інспекції у м. Іллічівську від 18.12.2009 року № 0000212330/0.
Не погоджуючись із зазначеним рішенням суду апеляційної інстанцій відповідач звернулось з касаційною скаргою, у якій просить скасувати оскаржуване рішення та прийняти нове рішення про відмову в задоволені позовних вимог повністю, посилаючись на те, що при винесені оскаржуваних рішень судами неправильно застосовано норми матеріального та процесуального права.
Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України стосовно обставин, необхідних для прийняття рішення судом касаційної інстанції, перевіривши і обговоривши доводи касаційної скарги, проаналізувавши правильність застосування судами першої і апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Вищого адміністративного суду України приходить до наступного висновку.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що у період з 02.12.2009 року по 08.12.2009 року відповідно до направлення від 02.12.2009р. № 01-045/840 державною податковою інспекцією у м. Іллічівську була проведена позапланова виїзна документальна перевірка ТОВ "Судохідно-буксирна компанія "Новофлот"з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість у зменшення податкових зобов’язань з ПДВ наступних податкових періодів за вересень 2009 року, яка виникла за рахунок від’ємного значення з ПДВ, що декларувалось в період серпня 2009 року.
За результатами вказаної перевірки складено акт № 3418/23-0303/35321496 від 11.12.2009 року, на підставі якого позивачу визначено суму податкового зобов’язання з ПДВ на суму 1710509 грн. та застосовано штрафні (фінансові) санкції на суму 855255 грн.
В ході зазначеної перевірки органами податкової служби встановлено порушення ТОВ "Судохідно-буксирна компанія "Новофлот"п.п. 7.7.1, п.п. 7.7.2, п.7.7 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість"та п. 5.12.2 Наказу ДПА України № 159 від 17.03.2008р. "Про внесення змін до податкової звітності з податку на додану вартість" (z0224-08)
, а саме –завищено заявлену суму бюджетного відшкодування з ПДВ за вересень 2009 року в сумі 25 728 538 грн.
В акті про результати позапланової виїзної документальної перевірки ТОВ "Судохідно-буксирна компанія "Новофлот"з питань правильності відображення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість по декларації з ПДВ за вересень 2009 року податковими органами зазначено, що підприємством ТОВ "Судохідно-буксирна компанія "Новофлот"не було дотримано однієї з обов’язкових умов для отримання права на бюджетне відшкодування, оскільки товариством надано розрахунок суми бюджетного відшкодування при позитивному значенні різниці податкових зобов’язань та податкового кредиту звітного періоду, а не від’ємного, як зазначено в Законі. У зв’язку з чим податковою інспекцією зроблено висновок про відсутність підстав для бюджетного відшкодування.
Податкові органи дійшли до висновку, що суми, які не були заявлені як від’ємне значення податку в рядку 18.2, або не були оплачені у відповідному періоді, або були погашені поточними додатними податковими зобов’язаннями до відшкодування з бюджету не декларуються.
Тому, у зв’язку з тим, що товариством з обмеженою відповідальністю "Судохідно-буксирна компанія "Новофлот", на думку відповідача, не дотримано зазначеної вище умови та заявлено суму бюджетного відшкодування при позитивному значенні різниці податкових зобов’язань та податкового кредиту звітного періоду, податковим органом зменшено підприємству рядок 25.2 податкової декларації за вересень 2009 року на суму 25 728 538 грн. (сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню у зменшення податкових зобов’язань з ПДВ наступних податкових періодів) та відповідно збільшено рядок 26 на суму 25 728 538 грн. (залишок від’ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду).
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з висновком суду апеляційної інстанції стосовно задоволення адміністративного позову ТОВ "Судохідно-буксирна компанія "Новофлот"з огляду на наступне.
Порядок визначення суми податку, що підлягає відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків встановлено пунктом 7.7 статті 7 Закону України "Про податок на додану вартість".
Відповідно до пп. 7.7.1 ст. 7 закону України "Про податок на додану вартість", сума податку, що підлягає бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду.
Тобто сума податку, яка підлягає відшкодуванню з бюджету, не може перевищувати різниці значень податкового кредиту і податкових зобов'язань окремого звітного періоду. Податкові зобов'язання звітного періоду формуються у розділі І декларації з ПДВ, податковий кредит - у розділі II. Декларування такої різниці відбувається у розділі III декларації "Розрахунки з бюджетом за звітний період", у тому числі у рядках 18.2, 21, 22, 23 та є необхідною, але не достатньою умовою для отримання права на бюджетне відшкодування.
При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди (рядок 22.1 декларації), а при його відсутності - зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду - рядок 22.2 декларації. Значення цього рядка переноситься до рядка 23.1 податкової декларації наступного звітного періоду, який прямо впливає на величину рядка 24 декларації з ПДВ, тобто того рядка, заповнення якого зобов'язує платника податку подати до податкового органу розрахунок бюджетного відшкодування.
Така законодавча норма знайшла відображення в наказі ДПА України від 30.05.97 р. N 166 (z0250-97)
, у редакції наказу ДПА України від 15.06.2005 р. N 213 (z0702-05)
, яким затверджено форму та порядок заповнення декларації з ПДВ.
Відповідно до пп. 7.7.2 ст. 7 Закону якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, має від'ємне значення, то бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг).
Тобто для отримання права на бюджетне відшкодування Законом (168/97-ВР)
встановлено додаткові дві умови:
а) перша - від'ємне значення різниці податкових зобов'язань та податкового
кредиту окремого звітного періоду повинно хоча б частково зберегтися за
наслідками наступного податкового;
б) друга - таке від'ємне значення повинно бути оплачене постачальникам
товарів (послуг).
Як вбачається з матеріалів справи ТОВ "Судохідно-буксирна компанія "Новофлот"в декларації з ПДВ за серпень 2009 року сформовано від'ємне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового
кредиту, відображене в рядку 21 вказаної декларації з ПДВ в сумі 27 232 115 грн., яке було зараховано до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду та, в свою чергу, перенесено до рядка 23.1 податкової декларації наступного податкового періоду, тобто за вересень 2009 року.
Відповідно до уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань з ПДВ у зв'язку з самостійно виявленими помилками за серпень 2009 року, сума від'ємного значення була зменшена та склала 26 611 295 грн.
Слід зазначити, що залишок від'ємного значення попереднього звітного (податкового) періоду включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду (рядок 23 Декларації).
З акту перевірки вбачається, що податкове зобов'язання з ПДВ ТОВ "Судохідно-буксирна компанія "Новофлот"за вересень 2009 року склало 1 678 074 грн., а податковий кредит 795 137 грн. Проведеною перевіркою не встановлено заниження або завищення задекларованих позивачем показників Розділу І "Податкові зобов'язання"та Розділу II "Податковий кредит".
Таким чином, у вересні 2009 року різниця між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту з ПДВ, без врахування залишку від'ємного значення попереднього звітного (податкового періоду), склала 882 937 грн.
Залишок від'ємного значення попереднього звітного періоду за вирахуванням суми податку, яка підлягає сплаті до бюджету за підсумками поточного звітного періоду склав 25 728 538 грн. (26 611295-882 937).
З вантажно-митних декларацій, а також з Додатку до зразка форми Акта (довідки) про результати позапланової виїзної перевірки з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування ПДВ вбачається, що ТОВ "Судохідно-буксирна компанія "Новофлот" у серпні 2009 року в повному обсязі було сплачено ПДВ в сумі 28 181 345 грн. при ввезенні на митну територію України морських буксирів, що є підтвердженням фактичної сплати ПДВ у попередньому звітному періоді постачальникам таких товарів.
Враховуючи викладене, ТОВ "Судохідно-буксирна компанія "Новофлот"дотримано всі необхідні умови, передбачені Законом (168/97-ВР)
, при яких виникає право на бюджетне відшкодування. Тому позивач має право на бюджетне відшкодування.
У разі, якщо платник податку визначив суму бюджетного відшкодування, то відповідно до пп. 7.7.3 ст. 7 Закону, він може прийняти самостійне рішення про зарахування належної йому повної суми бюджетного відшкодування у зменшення податкових зобов'язань з цього податку наступних податкових періодів. Зазначене рішення відображається платником податку у податковій декларації, яку він подає за наслідками звітного періоду, в якому виникає право на подання заяви про отримання бюджетного відшкодування згідно з нормами цієї статті. В цьому випадку сума визначеного платником бюджетного відшкодування (рядок 4
Розрахунку бюджетного відшкодування) відображається в рядку 25.2 декларації з податку на додану вартість.
Що стосується донарахованої за результатами перевірки суми ПДВ у розмірі 1 710 509 грн. та штрафних санкцій у розмірі 855 255 грн., слід зазначити наступне.
Сума ПДВ, що підлягає сплаті до бюджету визначається у Розділі III Декларації з ПДВ "Розрахунки з бюджетом за звітний період", який заповнюється розрахунково за вже заповненим розділом І "Податкові зобов'язання"і розділу II "Податковий кредит".
В декларації з ПДВ за вересень 2009 року ТОВ "Судохідно-буксирна компанія "Новофлот" визначило податкове зобов'язання з ПДВ у сумі 1 678 074 грн. та податковий кредит у сумі 795 137 грн. Таким чином, позитивна різниця між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту склала 882 937 грн.
Однак, сума ПДВ, що підлягає нарахуванню і сплаті до бюджету (рядок 27 Декларації) визначається як позитивна різниця рядків 20 (позитивне значення рядків 18 і 19) і 23 (залишок від'ємного значення попереднього звітного (податкового) періоду, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду), тобто з урахування від’ємного значення попереднього звітного періоду (882 937 - 26 611 295 = - 25 728 538).
Таким чином, висновок податкового органу щодо донарахування ПДВ та штрафних санкцій ТОВ "Судохідно-буксирна компанія "Новофлот"не відповідає вимогам закону та є протиправним
Відповідно до ч. 1 ст. 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення –без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанції не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Керуючись ст.ст. 210 - 232 Кодексу адміністративного судочинства України (2747-15)
, суд –
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Іллічівську –залишити без задоволення.
Постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 22 листопада 2010 року – залишити без змін.
Ухвала є остаточною і оскарженню не підлягає.