ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"31" березня 2011 р. м. Київ К-19096/09
|
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
головуючого судді-доповідача Усенко Є.А.
суддів: Голубєвої Г.К., Костенка М.І., Маринчак Н.Є., Островича С.Е.
розглянувши у попередньому судовому
засіданні
касаційну скаргу Слов’янської об’єднаної державної податкової інспекції Донецької області
на постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 03.04.2009
у справі № 2-а-13584/2008 Донецького окружного адміністративного суду
за позовом ОСОБА_2
до Слов’янської об’єднаної державної податкової інспекції Донецької області
третя особа: Головне управління Державного казначейства України у Донецькій області
про визнання недійсним податкового повідомлення рішення та відшкодування моральної шкоди
ВСТАНОВИВ:
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 11.11.2008 позов задоволений частково: визнане недійсним податкове повідомлення-рішення Слов’янської ОДПІ від 13.11.2007 № 0001661741/1, рішення Слов’янської ОДПІ про стягнення грошових коштів та продаж інших активів платника податків від 12.03.2008 № 24-014-6/47, стягнуто з Державного бюджету України на користь ОСОБА_2 витрати по сплаті судового збору в розмірі 3,40 грн., витрати на правову допомогу в розмірі 1000,00 грн.; в позові про відшкодування завданої моральної шкоди відмовлено.
Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 03.04.2009 змінено постанову суду першої інстанції, стягнуто з Державного бюджету України на користь ОСОБА_2 витрати на правову допомогу в сумі 1,96 грн., в іншій частині постанову суду першої інстанції залишено без змін.
В касаційній скарзі Слов’янська ОДПІ Донецької області просить скасувати прийняті у справі судові рішення посилаючись на порушення судами норм матеріального права –підпункту 4.2.14 пункту 4.2 ст. 4 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" від 22.05.2003 № 889-IV (далі – Закон № 889-IV (889-15)
).
Перевіривши правильність застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, юридичної оцінки обставин справи, колегія суддів Вищого адміністративного суду України приходить до висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
В судовому процесі встановлено, що позивач після смерті батька –ОСОБА_2 отримав свідоцтво про право на спадщину за законом, виданого державним нотаріусом Першої Слов’янської державної нотаріальної контори Донецької області 04.12.2006р., на вклади з нарахованими відсотками, спеціальними та компенсаційними рахунками до них, що знаходяться на охороні в Слов’янському відділенні АТ "Державний ощадний банк України"№ 2868 на особових рахунках № НОМЕР_1, № НОМЕР_2, № НОМЕР_3, НОМЕР_4, № НОМЕР_5, № НОМЕР_6, № НОМЕР_7, а також у філії 2868/01 на особовому рахунку № НОМЕР_8, філії 2868/023 - на особових рахунках № НОМЕР_9, № НОМЕР_10, № НОМЕР_11 належних спадкодавцю згідно з довідкою № 1644 від 18.07.2006, виданої Слов’янським відділенням ВАТ "Державний ощадний банк України".
Слов’янською ОДПІ Донецької області прийняте податкове повідомлення-рішення від 13.11.2007 № 0001661741/1 про визначення позивачу податкового зобов’язання з податку з доходів фізичних осіб у сумі 2327,67 грн., виходячи з того, що отриманий у спадщину грошовий вклад є об’єктом спадщини згідно із Законом № 889-IV (889-15)
.
12.03.2008 відповідачем прийняте рішення № 24-014-6/47 про стягнення коштів та продаж активів ОСОБА_2 в рахунок погашення податкового боргу в зазначеній сумі.
Спадкуванням, відповідно до ст. 1216 ЦК України, є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). До складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті (ст. 1218 ЦК України).
Згідно із пунктом 13.4 ст. 13 Закону № 889-IV особами, відповідальними за сплату (перерахування) податку до бюджету, є спадкоємці, які отримали спадщину. Дохід у вигляді вартості успадкованого майна (кошти, майно, майнові чи немайнові права) у межах, що підлягає оподаткуванню, включається до складу загального річного доходу платника податку і відображається ним у річній податковій декларації про майновий стан і доходи (податковій декларації).
Підпунктом "д"пункту 13.1 ст. 13 Закону № 889-IV до об’єктів спадщини в цілях оподаткування є кошти, а саме: готівкові кошти або кошти, що зберігаються на рахунках спадкодавця, відкритих у банках та небанківських фінансових установах, у тому числі депозитні (ощадні), іпотечні сертифікати.
Відповідно до підпункту 4.3.23 пункту 4.3 ст. 4 Закону № 889-IV основна сума депозиту (вкладу), внесеного платником податку до банку чи небанківської фінансової установи, яка повертається такому платнику податку, основна сума кредиту, що отримується платником податку, а також сума виплат громадянам України (їх спадкоємцям) грошових заощаджень і грошових внесків, вкладених до 2 січня 1992 року в установи Ощадного банку СРСР чи в установи державного страхування СРСР або у папери цільової державної позики, емітованої на території колишнього СРСР, погашення яких не відбулося є доходом, які не включаються до складу загального місячного або річного оподатковуваного доходу.
Суд встановив, що успадковані позивачем вклади є вкладами в установи Ощадного банку СРСР, повернення яких вкладникам відбувається як компенсаційна виплата за рахунок коштів Державного бюджету України, а відтак дійшов правильного висновку, що ці вклади не є об’єктом оподаткування.
Наведене спростовує доводи касаційної скарги про не відповідність оскаржуваних судових рішень нормам матеріального та процесуального права.
Відповідно до частини 1 статті 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення –без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Керуючись ст.ст. 220, 220-1, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України,
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу Слов’янської об’єднаної державної податкової інспекції Донецької області залишити без задоволення.
Постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 03.04.2009 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути переглянута Верховним Судом України з підстав та в порядку, передбачених статтями 236-2391 Кодексу адміністративного судочинства України (2747-15)
.
Головуючий
|
підпис
|
Є.А.Усенко
|
Судді
|
підпис
|
Г.К.Голубєва
|