ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"31" березня 2011 р. м. Київ К-59661/09
|
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
головуючого судді-доповідача Усенко Є.А.
суддів: Голубєвої Г.К., Костенка М.І., Маринчак Н.Є., Островича С.Е.
розглянувши у попередньому судовому засіданні
касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Березнегуватському районі Миколаївської області
на ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 15.09.2009
у справі № 2а-486/2008 Березнегуватського районного суду Миколаївської області
за позовом прокурора Миколаївської області в інтересах ОСОБА_2
до Управління Пенсійного фонду України в Березнегуватському районі Миколаївської області
про стягнення недоплаченої державної соціальної допомоги "Дітям війни"
ВСТАНОВИВ:
У березні 2009 року прокурор Березнегуватського району Миколаївської області в інтересах ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Березнегуватському районі Миколаївської області про визнання дій неправомірними, зобов’язання нарахувати та виплатити ОСОБА_2 як дитині війни з урахуванням коефіцієнта інфляції недоплачену щомісячну державну соціальну допомогу (доплату до пенсії) за 2006-2007 роки в сумі 2 744,25 грн.
Постановою Березнегуватського районного суду Миколаївської області від 04.12.2008, яка залишена без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 15.09.2009, позов задоволено частково: визнано протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Березнегуватському районі Миколаївської області, яка виразилась в невиплаті ОСОБА_2 з 9 липня 2007 року підвищення розміру пенсії за віком в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії відповідно до ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни"; зобов’язано Управління Пенсійного фонду України в Березнегуватському районі Миколаївської області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_2 державної соціальної гарантії відповідно до ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни"з 9 липня по 31 грудня 2007 року.
Не погоджуючись з рішеннями судів попередніх інстанцій, Управління Пенсійного фонду України в Березнегуватському районі Миколаївської області звернулось з касаційною скаргою, в якій просить скасувати ухвалені у справі судові рішення та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити.
Перевіривши правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, юридичної оцінки обставин справи, колегія суддів Вищого адміністративного суду України приходить до висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Відповідно до ст.ст. 1, 6 Закону № 2195-ІV дитина війни - особа, яка є громадянином України та якій на час закінчення (2 вересня 1945 року) Другої світової війни було менше 18 років. Дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Суд встановив, що ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, має статус дитини війни.
Статтею 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", яка регулює питання державної соціальної підтримки дітей війни, дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до вимог статті 7 вказаного Закону фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим Законом, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
Пунктом 17 статті 77 Закону України "Про Державний бюджет України на 2006 рік"дію статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни"зупинено на 2006 рік.
Законом України (3367-15)
"Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2006 рік"від 19.01.2006 вказаний пункт статті 77 виключено та статтю 110 викладено в такій редакції: "Установити, що пільги дітям війни, передбачені абзацом сьомим статті 5 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", запроваджуються з 01 січня 2006 року, а статтею 6 –у 2006 році поетапно, за результатами виконанню бюджету у першому півріччі, у порядку, визначеному Кабінетом Верховної Ради України з питань бюджету.
Кабінетом Міністрів України протягом 2006 року будь-яких рішень на виконання вимог статті 110 Закону України "Про Державний бюджет України на 2006 рік"не приймав.
Таким чином у 2006 році державну соціальну підтримку дітей війни, що передбачена статтею 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", запроваджено не було.
Відповідно до вимог статті 7 вказаного Закону фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим Законом (2195-15)
, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
Пунктом 12 статті 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік"дію статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни"зупинено на 2007 рік. Рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року (v0a6p710-07)
№ 6-р/2007 положення пункту 12 статті 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік"визнано неконституційними з дня ухвалення цього рішення.
Таким чином з 09 липня 2007 року вихідним критерієм обрахунку підвищення пенсії дітям війни виступав мінімальний розмір пенсії за віком, який відповідно до частини 1 статті 28 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування"обчислювався виходячи з визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Частиною третьою статті 62 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" змінами внесеними Законом України (749-16)
"Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік"від 15 березня 2007 року встановлено, що для визначення мінімального розміру пенсії за віком відповідно до абзацу 1 частини 1 статті 28 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування"з 01 квітня та з 1 жовтня 2007 року застосовується прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, визначений абзацом 5 частини 1 цієї статті, збільшений на 1 відсоток.
Вихідним критерієм обрахунку підвищення пенсії дітям війни був мінімальний розмір пенсії за віком, який відповідно до частини 1 статті 28 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування"обчислювався виходячи з визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Положення частини третьої статті 28 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування"стосовно застосування мінімального розміру пенсії за віком, встановленого частиною першої цієї статті, тільки щодо визначення розмірів пенсії, призначених згідно з цим Законом (1058-15)
, не є перешкодою для застосування даної величини мінімального розміру пенсії за віком до обрахування інших пенсій чи доплат, пов’язаних з мінімальною пенсією за віком, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого, крім передбаченого частиною першою цієї статті мінімального розміру пенсії за віком.
Отже право на підвищення пенсії, що передбачене статтею 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", у 2007 році виникло з 9 липня 2007 року, тобто з дня визнання неконституційними положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" (489-16)
щодо дії статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни".
Вирішуючи спір, суди попередніх інстанцій прийшли до обґрунтованого висновку, що з 9 липня 2007 року суб’єкт владних повноважень порушив право громадянки ОСОБА_2 як дитини війни на соціальний захист.
З огляду на викладене суди першої та апеляційної інстанції правильно вирішили спір, ухвалені ними по справі судові рішення відповідають нормам матеріального і процесуального права, а тому передбачені законом підстави для їх скасування чи зміни відсутні.
Керуючись ст.ст. 220, 220-1, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України,
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Березнегуватському районі Миколаївської області залишити без задоволення.
Ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 15.09.2009, постанову Березнегуватського районного суду Миколаївської області від 04.12.2008 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути переглянута Верховним Судом України з підстав та в порядку, передбачених статтями 236-2391 Кодексу адміністративного судочинства України (2747-15)
.
Головуючий
|
підпис
|
Є.А.Усенко
|
Судді
|
підпис
|
Г.К.Голубєва
|