ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"30" березня 2011 р. м. Київ К/9991/2121/11
Головуючого судді-доповідача –Малиніна В.В.,
Суддів –Бутенка В.І., Лиски Т.О., Мойсюка М.І., Ситникова О.Ф.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Івано-Франківського міського суду від 11 березня 2010 року та ухвалу Апеляційного суду Івано-Франківської області від 29 квітня 2010 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про зобов’язання перерахувати пенсію та стягнути недоплачену пенсію, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом про перерахунок пенсії, обґрунтовуючи його тим, що після його звільнення з військової служби введено нові види додаткового грошового забезпечення, а саме: премії, яка встановлена постановою Кабінету Міністрів України від 28 березня 2007 року № 594 (594-2007-п)
та наказом Міністра оборони України від 14 квітня 2007 року № 175. Посилаючись на відмову відповідача провести перерахунок пенсії на підставі зазначених нормативних актів, просив визнати дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії неправомірними та зобов’язати останнього перерахувати пенсію з 01 січня 2007 року з урахуванням вказаного виду грошового забезпечення.
Постановою Івано-Франківського міського суду від 11 березня 2010 року, залишеною без змін ухвалою Апеляційного суду Івано-Франківської області від 29 квітня 2010 року, відмовлено у задоволені позовних вимог
У касаційній скарзі позивач, посилаючись на порушення судами норм матеріального і процесуального права, просить їх рішення скасувати та постановити нове рішення про задоволення позову.
Розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження відповідно до статті 222 КАС України.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши доводи касаційної скарги, матеріали справи, перевіривши правильність застосування судами норм матеріального і процесуального права, правової оцінки обставин у справі, суд касаційної інстанції дійшов висновку про необхідність відмовити у задоволенні касаційної скарги, виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 224 КАС України, суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення – без змін, якщо визнає, що судом не допущено порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій. Не може бути скасовано судове рішення з мотивів порушення судом норм процесуального права, якщо це не призвело і не могло призвести до неправильного вирішення справи.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що позивач є пенсіонером із числа військовослужбовців, одержує пенсію на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб" (2262-12)
. Крім того, отримує пенсію, починаючи з 2004 року.
Питання перерахунку раніше призначених пенсій вказаній категорії пенсіонерів врегульоване статтею 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб". Законом України "Про внесення змін до деяких законів України з питань соціального захисту військовослужбовців"від 16 грудня 2004 року № 2255-IV (2255-15)
внесено зміни у Закон України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб" (2262-12)
.
Частину третю статті 63 Закону викладено в такій редакції: "Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом (2262-12)
, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на 00
Граничні розміри премій, які можуть бути виплачені військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, встановлюються керівниками зазначених органів у межах затвердженого фонду грошового забезпечення.
На виконання вказаної Постанови Міністром оборони України 14 квітня 2007 року прийнято Наказ № 175 "Про встановлення граничних розмірів премії військовослужбовцям Збройних Сил України", яким з 01 квітня 2007 року встановлено граничні розміри премії, яка може бути виплачена військовослужбовцям у межах видатків на грошове забезпечення за 2007 рік.
Таким чином, у період з 01 квітня 2007 року до закінчення поточного року на підставі зазначених постанови Кабінету Міністрів України від 28 березня 2007 року № 594 (594-2007-п)
та наказу Міністра оборони України від 14 квітня 2007 року № 175 було тимчасово дозволено преміювати працюючих військовослужбовців.
Характер та умови цього преміювання свідчать про те, що вказана премія носить тимчасовий характер, та не є новим додатковим видом грошового забезпечення, що дає підстави для перерахунку пенсії відповідно до частини третьої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб".
Згідно зі статтею 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією (2747-15)
та законами України.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією (254к/96-ВР)
та законами України.
Таким чином, відмовляючи у здійсненні перерахунку пенсії позивачу відповідач діяв відповідно до вимог чинного законодавства, підстав для визнання дій суб’єкта владних повноважень протиправними не було.
Враховуючи викладене, підстав для задоволення позову не має.
Що стосується тверджень касатора, стосовно того, що суд апеляційної інстанції не мав права розглядати справу в порядку ЦПК України (1618-15)
, колегія суддів вважає за необхідне зазначити, що відповідно до частини 2 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Законом України від 18.02.2010 року № 1691-VI "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвідомчості справ, пов'язаних із соціальними виплатами" (1691-17)
, після набрання чинності цим Законом (1691-17)
адміністративні суди завершують розгляд справ, провадження в яких було відкрито за пунктом 3 частини першої статті 18 Кодексу адміністративного судочинства України. Адміністративні позови, апеляційні та касаційні скарги чи подання, подані до набрання чинності цим Законом (1691-17)
до відповідних адміністративних судів в адміністративних справах, передбачених пунктом 3 частини першої статті 18 Кодексу адміністративного судочинства України, і за якими провадження не відкрито, передаються цими судами до відповідних судів, які здійснюватимуть їх розгляд у порядку цивільного судочинства.
Апеляційний суд Івано-Франківської області, переглядаючи справу 29 квітня 2010 року, діяв у межах компетенції щодо розгляду цивільних справ, встановлених п.2 ч.1 ст. 15 ЦПК України, а саме спорів, з приводу призначення, обчислення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням та інших соціальних виплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг, речового майна, пайків або грошової компенсації замість них;
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що касаційну скаргу слід відхилити, оскільки судові рішення постановлено з додержанням норм матеріального та процесуального права, правова оцінка обставинам у справі дана вірно, доводи касаційної скарги є необґрунтованими, підстави для передачі справи на розгляд складу колегії суддів Вищого адміністративного суду України в судовому засіданні відсутні.
Доводи касаційної скарги зроблених судом висновків не спростовують.
За правилами ч.1 ст. 224 КАС України, якщо відсутні підстави для скасування судових рішень, то суд касаційної інстанції відхиляє касаційну скаргу і залишає рішення без змін.
Керуючись ст.ст. 220, 222, 223, 224, 230, 231 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу ОСОБА_2, - залишити без задоволення.
Постанову Івано-Франківського міського суду від 11 березня 2010 року та ухвалу Апеляційного суду Івано-Франківської області від 29 квітня 2010 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про зобов’язання перерахувати пенсію та стягнути недоплачену пенсію, - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п’ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі і оскарженню не підлягає.
Судді: