ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"29" березня 2011 р. м. Київ К-36442/09
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
головуючого –Смоковича М.І.,
суддів: Горбатюка С.А., Мироненка О.В., Мороз Л.Л., Чумаченко Т.А.,
розглянувши в порядку письмового провадження в касаційній інстанції адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 до Управління праці і соціального захисту населення Брянківської міської ради Луганської області, за участю третьої особи –Головного управління Державного казначейства України в Луганській області, про зобов’язання вчинити певні дії, провадження по якій відкрито
за касаційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 16 липня 2009 року,
в с т а н о в и л а :
У грудні 2008 року ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до Управління праці і соціального захисту населення Брянківської міської ради Луганської області, за участю третьої особи –Головного управління Державного казначейства України в Луганській області, про зобов’язання вчинити певні дії.
Вимоги обґрунтовувала тим, що має малолітню доньку, на утримання якої одержує державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Відповідно до статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми"допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Вважає, що Управлінням праці і соціального захисту населення Брянківської міської ради Луганської області була недоплачена державна допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у встановленому законодавством розмірі.
Крім того, відповідно до статті 12 Закону України "Про державну допомогу сім’ям з дітьми""відповідач зобов`язаний нарахувати та виплатити їй допомогу при народженні дитини у сумі, кратній 22,6 розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, встановленого на день народження дитини. Оскільки на момент народження дитини розмір прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років складав 470,00 гривень, сума допомоги при народженні дитини повинна була скласти 10,622 гривень. Однак, відповідач при нарахуванні допомоги керувався статтею 71 Закону України "Про Державний бюджет на 2007 рік"і виплатив їй допомогу у сумі 8500,00 гривень. Оскільки рішенням Конституційного Суду України № 6-рп/2007 від 09 липня 2007 року (v0a6p710-07) стаття 71 Закону України "Про Державний бюджет на 2007 рік"були визнана неконституційною Управління праці і соціального захисту населення Брянківської міської ради Луганської області зобов`язано було провести перерахунок та виплату розміру допомоги.
Вважає, що Управлінням праці і соціального захисту населення Брянківської міської ради Луганської області були недоплачені їй державна допомога при народженні дитини та державна допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у встановлених законодавством розмірах.
Просила визнати неправомірними дії Управління праці і соціального захисту населення Брянківської міської ради Луганської області щодо нарахування та державної допомоги при народженні дитини та державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, стягнути недоплачену суму допомоги при народженні дитини в сумі 2,122 гривень та заборгованость по допомозі за період з 16 січня 2008 року по 31 грудня 2008 року в сумі 4731 гривень 38 копійок, зобов`язати відповідача з 1 січня 2009 року виплачувати державну допомогу на дитину до досягнення нею трирічного віку у розмірі встановленим законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Постановою Брянківського міського суду Луганської області від 29 грудня 2008 року позов задоволено частково. Судом зобов’язано Управління праці і соціального захисту населення Брянківської міської ради Луганської області призначити ОСОБА_1 одноразову допомогу при народженні у відповідності до статті 12 Закону України "Про державну допомогу сім’ям з дітьми"в сумі кратній 22,6 розміру прожиткового мінімуму для дитини віком до 6 років, встановленого на день народження дитини 17 листопада 2007 року, що складає 10,622 гривень та зобов’язано Управління праці і соціального захисту населення Брянківської міської ради Луганської області призначити ОСОБА_1 щомісячну допомогу по догляду за дитиною до досягне нянею трирічного віку починаючи з 16 січня 2008 року по 31 грудня 2008 року. Стягнуто з Управління праці і соціального захисту населення Брянківської міської ради Луганської області на користь ОСОБА_1 недоотриману суму одноразової допомоги при народженні дитини в розмірі 2122,00 гривень та суму недоотриманої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в сумі 4731,38 гривень. В іншій частині позовних вимог відмовлено.
Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 16 липня 2009 року постанову суду першої інстанції скасовано та позов задоволено частково. Визнано бездіяльність Управління праці і соціального захисту населення Брянківської міської ради Луганської області щодо призначення та виплати державної допомоги при народженні дитини ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 незаконною. В іншій частині позовних вимог відмовлено.
У касаційній скарзі позивач, посилаючись на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення суду апеляційної інстанції та залишити в силі постанову суду першої інстанції.
Касаційна скарга підлягає залишенню без задоволення з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 є матір’ю ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1. Після народження дитини позивач перебувала на обліку у відповідача та їй була призначена допомоги при народженні дитини, а з 16 січня 2008 року допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (2811-12) .
При нарахуванні та виплаті позивачу одноразової грошової допомоги при народженні дитини у 2007 році відповідач керувався статтею 56 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік", якою передбачено, що у 2007 році допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім’ям з дітьми" (2811-12) здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних, та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України, а також пунктом 14 статті 71 Закону України "Про держаний бюджет України на 2007 рік", яким зупинено на 2007 рік дію статті 12, частини 1 статті 15 та пункту 3 розділу VIII "Прикінцеві положення" Закону України "Про державну допомогу сім’ям з дітьми" (2811-12) .
У відповідності до статті 13 Закону України "Про державну допомогу сім’ям з дітьми"(в редакції, чинній на момент виникнення правовідносин) право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку має не застрахована в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.
Статтею 12 (в редакції, чинній на момент виникнення правовідносин) зазначеного закону встановлено, що допомога при народженні дитини надається у сумі, кратній 22,6 розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, встановленого на день народження дитини. Виплата допомоги здійснюється одноразово у дев'ятикратному розмірі прожиткового мінімуму при народженні дитини, решта –протягом наступних 12 місяців у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 14 статті 71 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік", з метою приведення окремих норм законів у відповідність із цим Законом, було зупинено дію статті 12, частини 1 статті 15 та пункту 3 розділу VIII "Прикінцеві положення" Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (2811-12) на 2007 рік.
Проте, рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007 (v0a6p710-07) пункт 14 статті 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік"було визнано таким, що не відповідає Конституції України (254к/96-ВР) (є неконституційним).
Отже, висновок апеляційного суду про задоволення позову в частині визнання бездіяльності Управління праці і соціального захисту населення Брянківської міської ради Луганської області протиправною щодо призначення та виплати державної допомоги при народженні дитини ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 є правильним.
Щодо виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2008 рік, то статтею 58 Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" передбачено розмір прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років у таких розмірах: з 01 січня –526,00 гривень, з 01 квітня –538,00 гривень, з 01 липня –540,00 гривень, та з 01 жовтня –557,00 гривень.
Вказаним законом ( Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (107-17) ) частина перша статті 15 та пункт 3 розділу VIII "Прикінцеві положення" Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (2811-12) були змінені. Так, згідно до нової редакції частини першої статті 15 Закону, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень.
У відповідності до змін, внесених до пункт 3 розділу VIII "Прикінцеві положення" Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (2811-12) , допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 1 січня 2008 року надається у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.
При цьому рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 (v010p710-08) положення пункту 23 розділу II "Внесення змін до деяких законодавчих актів України" Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (107-17) щодо внесення змін до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (2811-12) не визнано такими, що не відповідають Конституції України (254к/96-ВР) (є неконституційними).
За таких обставин у 2008 році відповідач діяв відповідно до чинного законодавства, тобто правомірно. Тому правильним є висновок апеляційного суду про відмову в позові за вказаний рік.
Крім цього, суд апеляційної інстанції прийшов до правильного висновку про відсутність підстав в задоволенні позовних вимог щодо зобов'язання відповідача в майбутньому нараховувати і проводити відповідні виплати в розмірі, передбаченому прожитковим мінімумом для дітей віком до 6 років, оскільки суди не можуть наперед визнавати протиправність дій суб’єктів владних повноважень.
Виходячи з наведеного, колегія суддів вважає, що вирішуючи даний спір, суд апеляційної інстанції дав правильну правову оцінку обставинам у справі, перевірив обґрунтованість вимог позивача щодо стягнення конкретних сум, відповідність їх розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, який був встановлений чинним законодавством, і дійшов обґрунтованого висновку щодо скасування постанови суду першої інстанції.
За правилами статті 224 Кодексу адміністративного судочинства суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Оскаржуване рішення суду апеляційної інстанції ухвалено з дотриманням норм матеріального та процесуального права, тому підстави для його скасування чи зміни відсутні.
Керуючись статтями 223, 224, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
у х в а л и л а :
Касаційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 16 липня 2009 року в цій справі залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії сторонам у справі та оскарженню не підлягає.
Головуючий М.І. Смокович Судді С.А. Горбатюк О.В. Мироненко Л.Л. Мороз Т.А. Чумаченко