ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"29" березня 2011 р. м. Київ К-4828/09
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
головуючого –Смоковича М.І.,
суддів: Горбатюка С.А., Мироненка О.В., Мороз Л.Л., Чумаченко Т.А.,
розглянувши у письмовому провадженні в касаційній інстанції адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Червоногвардійської районної державної адміністрації про стягнення недоотриманих сум щорічної одноразової допомоги, провадження по якій відкрито
за касаційною скаргою Управління праці та соціального захисту населення Червоногвардійської районної державної адміністрації на постанову Червоногвардійського районного суду м. Макіївки Донецької обл. від 29 жовтня 2008 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 22 грудня 2008 року,
в с т а н о в и л а :
У вересні 2008 року ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Червоногвардійської районної державної адміністрації про стягнення недоотриманих сум щорічної одноразової допомоги за 2008 рік.
В обґрунтування позовних вимог зазначала, що вона як вдова інваліда війни відповідно до статті 15 Закону України від 22 жовтня 1993 року № 3551-ХІІ "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"щорічно до 5 травня має право на отримання разової грошової допомоги у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком. Така виплата була здійснена не в повному обсязі за 2008 рік в сумі 170,00 гривень.
Вважаючи, що Управління праці та соціального захисту населення Червоногвардійської районної державної адміністрації при нарахуванні та виплаті допомоги повинно керуватись лише Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (3551-12) , позивач просила зобов`язати стягнути з нього невиплачену грошову допомогу за 2008 рік у сумі 2235,00 гривень.
Постановою Червоногвардійського районного суду м. Макіївки Донецької області від 29 жовтня 2008 року, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 22 грудня 2008 року, позов задоволено.
У касаційній скарзі Управління праці та соціального захисту населення Червоногвардійської районної державної адміністрації, посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального і процесуального права, просить скасувати рішення судів попередніх інстанцій.
Касаційна скарга підлягає до задоволення з таких підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено та з цим погоджуються сторони, що позивач є вдовою інваліда війни.
Частиною 5 статті 15 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"передбачено, що дружинам померлих інвалідів війни щорічно до 5 травня виплачується разова грошова допомога у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком.
Водночас, постановою Кабінету Міністрів України від 12 березня 2008 року № 183 (183-2008-п) "Про розміри разової грошової допомоги, що виплачується в 2008 році відповідно до Законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (3551-12) та "Про жертви нацистських переслідувань" (1584-14) установлено розміри разової грошової допомоги на 2008 рік в сумі 170,00 гривень.
Однак, зміни внесені у частину 5 статті 15 Закону від 22 жовтня 1993 року № 3551-ХІІ Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України"від 28 грудня 2007 року № 107-VI (107-17) , на підставі яких прийнята постанова Кабінету Міністрів України від 12 березня 2008 року № 183 (183-2008-п) , були визнані неконституційними згідно із рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 (v010p710-08) року.
Тобто, в даному випадку на період виникнення правовідносин, що є предметом спору в цій справі, були наявні нормативно-правові акти, які мають однакову юридичну силу, але по-різному встановлювали розмір щорічної допомоги до 5 травня дружинам померлих інвалідів війни. Дія цих актів частково припинялася та відновлювалася у зв`язку із внесенням поточних змін у законодавство.
Таким чином, для вирішення цього спору судам попередніх інстанцій необхідно було визначитись, який з цих законів є пріоритетним та підлягав застосуванню у виниклих правовідносинах в певний проміжок часу.
Згідно зі статтею 75 Конституції України Верховна Рада України є єдиним органом законодавчої влади в Україні. Конституція України (254к/96-ВР) не встановлює пріоритету застосування того чи іншого закону, в тому числі залежно від предмета правового регулювання. Немає також закону України, який би регулював питання подолання колізії норм законів, що мають однакову юридичну силу.
Водночас Конституційний Суд України у пункті 3 мотивувальної частини рішення від 3 жовтня 1997 року № 4-зп (v004p710-97) у справі про набуття чинності Конституцією України (254к/96-ВР) зазначив: "Конкретна сфера суспільних відносин не може бути водночас врегульована однопредметними нормативними правовими актами однакової сили, які за змістом суперечать один одному. Звичайною є практика, коли наступний у часі акт містить пряме застереження щодо повного або часткового скасування попереднього. Загальновизнаним є й те, що з прийняттям нового акта, якщо інше не передбачено самим цим актом, автоматично скасовується однопредметний акт, який діяв у часі раніше".
За змістом частини третьої статті 150 Конституції України рішення Конституційного Суду України є обов’язковими до виконання на території України.
Отже, за наявності декількох законів, норми яких по-різному регулюють конкретну сферу суспільних відносин, під час вирішення спорів у цих відносинах суди повинні застосовувати положення закону з урахуванням дії закону в часі за принципом пріоритету тієї норми, яка прийнята пізніше.
Виходячи з наведених положень Конституції України (254к/96-ВР) Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України"від 28 грудня 2007 року (107-17) в текст частини 5 статті 15 Закону від 22 жовтня 1993 року № 3551-ХІІ були внесені зміни, відповідно до яких разова грошова допомога дружинам померлих інвалідів війни виплачується щорічно до 5 травня у розмірі, який визначається Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України.
Постановою від 12 березня 2008 року № 183 (183-2008-п) "Про розміри разової грошової допомоги, що виплачується в 2008 році відповідно до Законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (3551-12) та "Про жертви нацистських переслідувань" (1584-14) дружинам померлих інвалідів війни Кабінет Міністрів України установив розміри разової грошової допомоги на 2008 рік в сумі 170,00 гривень.
Згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 (v010p710-08) у справі за конституційними поданнями Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (254к/96-ВР) (конституційності) окремих положень статті 65 розділу I, пунктів 61, 62, 63, 66 розділу II, пункту 3 розділу III Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (107-17) і 101 народного депутата України щодо відповідності Конституції України (254к/96-ВР) (конституційності) положень статті 67 розділу I, пунктів 1 - 4, 6 - 22, 24 - 100 розділу II Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (107-17) (справа щодо предмета та змісту закону про Державний бюджет України) зміни, внесені підпунктом "б" підпункту 1 пункту 20 розділу II Закону України від 28 грудня 2007 року № 107-VI (107-17) , визнано такими, що не відповідають Конституції України (254к/96-ВР) (є неконституційними).
Отже, в період з 1 січня по 22 травня 2008 року для визначення розміру одноразової грошової допомоги вдовам інвалідів війни застосуванню підлягала частина 5 статті 15 Закону від 22 жовтня 1993 року № 3551-ХІІ в редакції Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України"від 28 грудня 2007 року (107-17) , а з 22 травня 2008 року її попередня редакція.
Задовольняючи позов суд першої інстанції прийшов до висновку, з яким також погодився апеляційний суд, що Управління праці та соціального захисту населення Червоногвардійської районної державної адміністрації повинно було виплатити позивачу щорічну грошову допомогу до 5 травня 2008 році в розмірі, встановленому Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (3551-12) для дружин померлих інвалідів війни.
Такий висновок суду є помилковим, оскільки норми, якими встановлювався розмір допомоги в 2008 році, були визнані неконституційними та втратили чинність з дня ухвалення рішення Конституційного суду України №10-рп/2008 від 22 травня 2008 року (v010p710-08) , а виплата щорічної разової грошової допомоги здійснювалася до 5 травня у 2008 році –в періоди коли наведені норми були чинними, а їх виконання обов'язковим для Управління праці та соціального захисту населення Червоногвардійської районної державної адміністрації .
Таким чином дії відповідача на час виплат позивачу зазначеної Законом № 3551-ХІІ (3551-12) одноразової грошової допомоги у 2008 році були правомірними та узгоджувалися з положеннями частини 2 статті 19 Конституції України.
Оскільки невиплата позивачу зазначеної допомоги у повному розмірі викликана не протиправними діями Управління праці та соціального захисту населення Червоногвардійської районної державної адміністрації, а прийняттям законодавцем неконституційних положень, то захист його порушених прав щодо отримання недоплаченої суми може відбуватися лише в порядку визначеному частиною 3 статті 152 Конституції України шляхом звернення з позовом про відшкодування шкоди.
З урахуванням того, що фактичні обставини справи судами першої та апеляційної інстанцій встановлено повно та правильно, але неправильно застосовано норми матеріального права, що призвело до ухвалення незаконного судового рішення, відповідно до повноважень, наданих статтею 229 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів вважає необхідним скасувати рішення судів попередніх інстанцій і постановити нове рішення про відмову в задоволенні позову.
Керуючись статтями 223, 229, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
п о с т а н о в и л а :
Касаційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Червоногвардійської районної державної адміністрації задовольнити.
Постанову Червоногвардійського районного суду м. Макіївки Донецької обл. від 29 жовтня 2008 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 22 грудня 2008 року в цій справі скасувати.
У задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити.
постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії сторонам у справі та оскарженню не підлягає.
Головуючий М.І. Смокович Судді С.А. Горбатюк О.В. Мироненко Л.Л. Мороз Т.А. Чумаченко