ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 березня 2011 року м. Київ К/9991/6293/11
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі
суддів: Горбатюка С.А.
Мироненка О.В.,
Мороз Л.Л.,
Смоковича М.І.,
Чумаченко Т.А.
розглянула в порядку попереднього розгляду касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Гощанському районі Рівненської області на постанову Гощанського районного суду Рівненської області від 16 листопада 2009 року та рішення Апеляційного суду Рівненської області від 28 травня 2010 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Гощанському районі Рівненської області про стягнення державної соціальної допомоги як дитині війни, –
ВСТАНОВИЛА:
ОСОБА_1 звернулась з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Гощанському районі Рівненської області про стягнення державної соціальної допомоги як дитині війни.
Постановою Гощанського районного суду Рівненської області від 16 листопада 2009 року визнано неправомірними дії відповідача у проведенні нарахування та виплати надбавки до пенсії встановленої для "дітей війни"за 2006-2008 роки. Зобов’язано Управління Пенсійного фонду України в Гощанському районі Рівненської області провести перерахунок підвищення пенсії та виплатити ОСОБА_2. пенсію за період з 01 січня по 31 грудня 2006 року, з 9 липня по 31 грудня 2007 року, з 01 січня по 31 грудня 2008 року.
Рішенням Апеляційного суду Рівненської області від 28 травня 2010 року змінено Постановою Гощанського районного суду Рівненської області від 16 листопада 2009 року в частині визнання неправомірними дій Управління Пенсійного фонду України в Гощанському районі Рівненської області щодо ОСОБА_1. у проведенні нарахування, виплаті надбавки до пенсії встановленої для дітей за період з 1 січня по 31 грудня 2006 року та з 1 січня по 22 травня 2008 року та в частині зобов’язання Управління Пенсійного фонду України в Гощанському районі Рівненської області здійснити виплату надбавки до пенсії як дитині війни за вказані вище періоди скасовано і в задоволенні позову в цій чистині відмовити.
Не погоджуючись з судовими рішеннями у справі, Управління Пенсійного фонду України в Гощанському районі Рівненської області подало до Вищого адміністративного суду України касаційну скаргу у якій просить скасувати рішення суду першої та апеляційної інстанцій та відмовити в задоволенні позовних вимог, посилаючись на порушення судами норм процесуального та матеріального права.
Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України стосовно обставин, необхідних для прийняття рішення судом касаційної інстанції, перевіривши і обговоривши доводи касаційної скарги, проаналізувавши правильність застосування судом першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга задоволенню не підлягає з таких підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що ОСОБА_1. має статус "дитина війни", що підтверджується посвідченням та відповідно до Закону України "Про соціальний захист дітей війни" (2195-15) має право на отримання державної соціальної допомоги у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком.
Задовольняючи позов, суди виходили з того, що при розрахунку розміру доплати до пенсії, передбаченою ст. 6 ЗУ "Про соціальний захист дітей війни", застосуванню підлягає розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого в законі про Державний бюджет України на відповідний рік, із якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком, та як виходячи із змісту ст. 6 ЗУ "Про соціальний захист дітей війни", вихідним критерієм обрахунку державної та додаткової пенсії виступає мінімальна пенсія за віком.
Мінімальний розмір пенсії за віком згідно ст. 28 Закону України від 9 липня 2003 року "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування"встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Положення ч. 3 ст. 28 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування", не є перешкодою для застосування даної величини (мінімального розміру пенсії за віком) до обрахування інших пенсій чи доплат пов’язаних з мінімальною пенсією за віком, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого крім передбаченого ч. 1 цієї ст.. мінімального розміру пенсії за віком.
Пунктом 17 ст. 77 Закону України "Про Державний бюджет України на 2006 рік"було зупинено на 2006 рік дію ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", а в наступному ЗУ від 19.01.2006 року № 3367-IV (3367-15) були внесені зміни до Закону України "Про Державний бюджет України на 2006 рік" (3235-15) відповідно до якого було виключено п.17 ст.77, а ст. 110 викладена в іншій редакції, зокрема було встановлено, що державна соціальна підтримка дітей війни, передбачена ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", запроваджувалась у 2006 році поетапно, за результатами виконання бюджету у першому півріччі і у порядку, визначеному КМУ за погодженням з Комітетом ВРУ з питань бюджету, проте, КМУ у 2006 році так і не визначив порядок нарахування та виплати надбавки до пенсії, передбаченою ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни".
З приводу нарахування та виплати надбавки в період з 1 січня 2008 року по 22 травня 2008 року, то в цей період був чинним п. 41 розділу 2 ЗУ "Про Державний бюджет України на 2008 рік" (107-17) та ЗУ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України"від 28 грудня 2007 року, якими призупинялась дія ст. 6 ЗУ "Про соціальний захист дітей війни"і які були визнані неконституційними лише із набранням чинності рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 (v010p710-08) року.
Отже, суди попередніх інстанцій дійшли правильного висновку, щодо зобов’язання Управління Пенсійного фонду України в Гощанському районі Рівненської області здійснити перерахунок пенсії позивачу у період з 22.05.2008 по 31.12.2008 відповідно до ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни"
Також, правомірними є висновки суду апеляційної інстанції про те, що позивач має право на отримання державної соціальної підтримки –підвищення до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком. Водночас, щодо такого її права на період 2006 року, то підвищення до пенсії дітям війни могло бути впроваджено за наступних умов: поетапно, за результатами виконання бюджету у першому півріччі, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України за погодженням з Комітетом Верховної Ради України з питань бюджету відповідно до вимог статті 110 Закону України "Про державний бюджет України на 2006 рік", в редакції, викладеній у Законі України "Про внесення змін до Закону України "Про державний бюджет України на 2006 рік" від 19.01.2006 року № 3367-IV (3367-15) . Однак такі умови не настали.
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що касаційну скаргу слід відхилити, оскільки рішення суду першої та апеляційної інстанції ухвалені з додержанням норм матеріального та процесуального права, правова оцінка обставинам у справі дана вірно, а доводи касаційної скарги висновків судів не спростовують, підстави для призначення справи до розгляду в судовому засіданні відсутні.
Доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку, що при розгляді справи судами допущено неправильне застосування норм матеріального чи порушення норм процесуального права, які передбачені ст.ст. 225 –229 Кодексу адміністративного судочинства України (2747-15) як підстави для зміни, скасування судового рішення, залишення позовної заяви без розгляду або закриття провадження у справі.
Керуючись ст. 220, 220-1, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, –
ухвалила:
Касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Гощанському районі Рівненської області відхилити, постанову Гощанського районного суду Рівненської області від 16 листопада 2009 року та рішення Апеляційного суду Рівненської області від 28 травня 2010 року залишити без змін.
Ухвала є остаточною і оскарженню не підлягає.
Судді: Суддя Л.Л. Мороз