ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"29" березня 2011 р. м. Київ К-33855/10
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого Гаманка О.І.
суддів Білуги С. В.
Загороднього А.Ф.
Заїки М.М.
Співака В.І.
при секретарі Сперкач Т.В.,
за участю позивача та його представника ОСОБА_2,
розглянувши в судовому засіданні касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 05 жовтня 2010 року у справі за його позовом до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Закарпатській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про зобов’язання вчинити певні дії, -
в с т а н о в и л а:
У вересні 2008 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Закарпатській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про зобов’язання вчинити певні дії. Після зміни та уточнень позовних вимог ОСОБА_1 просив суд визнати нечинною довідку Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Закарпатській області від 21 березня 2008 року надану Головному управлінню Пенсійного фонду України в Закарпатській області як підставу для перерахування пенсії ОСОБА_1, в частині вказаних у ній розмірів окремих видів грошового забезпечення (надбавки за виконання особливо важливих завдань 43% та премії у розмірі 15% від грошового забезпечення); зобов’язати Головне управління Міністерства внутрішніх справ України в Закарпатській області подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області в місячний строк довідку встановленої форми про розмір грошового забезпечення за останньою посадою перед звільненням, зазначивши належні до виплати щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премії у розмірах, встановлених законодавством та нарахованих позивачу станом на день призначення йому пенсії –14 березня 2005 року, з урахуванням збільшення розміру одного з видів грошового забезпечення –посадового окладу, а саме: посадовий оклад –1120 грн на місяць, оклад по військовому або спеціальному званню –130 грн, процентна надбавка за вислугу років у розмірі 40%, надбавка за особливі умови служби –50%, робота з таємними документами –15%, доплата до суми пенсії –50%, доплата за безперервну службу –90%, премія у розмірі 33,3%; зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити перерахунок призначеної йому пенсії, починаючи з 01.01.2008 року.
Постановою Закарпатського окружного адміністративного суду від 08 жовтня 2009 року позов задоволено. Визнано довідку Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Закарпатській області від 21 березня 2008 року про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 неправомірною. Зобов’язано Головне управління Міністерства внутрішніх справ України в Закарпатській області у місячний строк подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за посадою заступника начальника відділу по роботі з персоналом Хустського РВ УМВС, зазначивши належні до виплати щомісячні додаткові види горошового забезпечення, а саме: посадовий оклад –1120 грн на місяць, оклад по військовому або спеціальному званню –130 грн, процентна надбавка за вислугу років у розмірі 40%, надбавка за особливі умови служби (виконання особливо важливих завдань)– 50%, робота з таємними документами –15%, доплата до суми пенсії –50%, доплата за безперервну службу –90%, премія у розмірі 33,3%. Зобов’язано Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії, починаючи з 01.01.2008 року.
Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 05 жовтня 2010 року скасовано постанову Закарпатського окружного адміністративного суду від 08 жовтня 2009 року, в задоволенні позову відмовлено.
У касаційній скарзі позивач, посилаючись на неправильне застосування апеляційним судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення суду апеляційної інстанції, а постанову суду першої інстанції залишити в силі.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши та обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши застосування судами норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі в межах, визначених статтею 220 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що ОСОБА_1 проходив службу в органах внутрішніх справ, з якої 14 березня 2005 року звільнений у відставку за вислугу років. Вислуга років станом на день звільнення у календарному обчисленні складала 28 років, 03 місяці, 01 день, що у пільговому перерахунку для призначення пенсії становить 30 років 08 місяців 08 днів. Наказом Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Закарпатській області від 21 лютого 2005 року №55 позивачу, починаючи з 01 січня 2005 року, було встановлено та нараховано на день звільнення посадовий оклад –165 грн на місяць, оклад по військовому або спеціальному званню –130 грн, процентна надбавка за вислугу років у розмірі 40%, надбавка за особливі умови служби (виконання особливо важливих завдань) – 50%, робота з таємними документами –15%, доплата до суми пенсії –50%, доплата за безперервну службу –90%, премія у розмірі 33,3%. Після звільнення зі служби йому призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (2262-12) .
У зв’язку зі зміною розміру одного з видів грошового забезпечення –посадового окладу з 165 грн на місяць до 1120 грн на місяць, Головне управління Міністерства внутрішніх справ України в Закарпатській області надало Головному управлінню Пенсійного фонду України в Закарпатській області довідку від 21 березня 2008 року про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 У відповідності до зазначеної довідки грошове забезпечення за нормами, чинними на 01 січня 2008 року, за посадою заступника начальника відділу по роботі з персоналом Хустського РВ УМВС, яку обіймав ОСОБА_1 на день звільнення зі служби становить: посадовий оклад - 1120 грн, оклад по військовому або спеціальному званню –130 грн, процентна надбавка за вислугу років у розмірі 40% - 500 грн, надбавка за особливі умови служби (виконання особливо важливих завдань) 43% - 752,50 грн, надбавка за роботу з таємними документами 15% - 168 грн та премія 15% від грошового забезпечення –400,58 грн, а всього 3071,08 грн.
Таким чином, було зменшено розмір надбавки за особливі умови служби (виконання особливо важливих завдань) з 50% до 43% та розмір премії від грошового забезпечення з 33,3% до 15%., а також не включено доплату до суми пенсії –50%, і доплату за безперервну службу –90%, що були відображені у грошовому атестаті позивача при звільненні з органів внутрішніх справ.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з положень статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"(в редакції на час звільнення позивача зі служби), відповідно до яких при обчисленні пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (2262-12) , в розрахунок включаються щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, встановлених законодавством на день призначення пенсій.
Відмовивши у задоволенні позову, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про те, що довідка Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Закарпатській області від 21 березня 2008 року видана з дотриманням норм чинного законодавства. При цьому, апеляційним судом було встановлено, що оскільки при перерахунку пенсії позивачу її розмір зменшився, то для її виплати в раніше встановленому розмірі Головним управлінням Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснюється доплата до пенсії.
Відповідно до статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"(тут і далі в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом (2262-12) , та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, та у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно зі статтею 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом (2262-12) , та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону (2262-12) провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону (2262-12) . При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону (2262-12) . Усі призначені за цим Законом (2262-12) пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом (2262-12) , або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. Звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом (2262-12) , яким присвоєні чергові військові (спеціальні) звання під час перебування їх у запасі або у відставці, раніше призначені їм пенсії з урахуванням нових присвоєних військових (спеціальних) звань не перераховуються.
Порядок перерахунку пенсій з 01 січня 2008 року регулюється постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (45-2008-п) "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Згідно з пунктом 1 цього Порядку (45-2008-п) , перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (2262-12) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (2262-12) (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Постановою Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 (1294-2007-п) "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу"були визначені нові види грошового забезпечення військовослужбовців. Ця постанова набирає чинності з дня втрати чинності указами Президента України, що визначають умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу державних органів, але не раніше ніж 01 січня 2008 року.
Так, Указом Президента України від 18 грудня 2007 року №1234/2007 (1234/2007) у зв'язку з упорядкуванням грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу втратили чинність, зокрема, Указ Президента України від 04 жовтня 1996 року N 926 "Про умови грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу та оплати праці працівників органів внутрішніх справ" (926/96) та Указ Президента України від 5 травня 2003 року N 389 "Про надбавки військовослужбовцям Збройних Сил України, Міністерства внутрішніх справ України, Адміністрації Державної прикордонної служби України та Управління державної охорони України за безперервну службу" (389/2003) , відповідно до яких позивачу раніше було призначено та включеного до грошового атестату доплату до суми пенсії і доплату за безперервну службу.
Відповідно до абзацу 5 пункту 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (45-2008-п) , додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), для перерахунку пенсії не враховуються.
З огляду на викладене та враховуючи відсутність у складі грошового забезпечення за посадою, яку обіймав позивач на день звільнення зі служби, доплати до суми пенсії – 50% і доплати за безперервну службу –90%, Головним управління Міністерства внутрішніх справ України в Закарпатській області правомірно не включено їх до довідки від 21 березня 2008 року для перерахунку з 01 січня 2008 року пенсії позивачу.
Відповідно до підпунктів 1 та 2 пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року №1294 (1294-2007-п) "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу" надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання установлювати надбавку за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу - у розмірі до 50 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років та здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого вкладу в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного у розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
Як встановлено судом апеляційної інстанції та вбачається з матеріалів справи, в довідку Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Закарпатській області від 21 березня 2008 року про розмір грошового забезпечення за посадою, яку обіймав позивач на день звільнення зі служби, включено надбавку за виконання особливо важливих завдань у розмірі 43% та премію у розмірі 15% від грошового забезпечення, тобто у відповідності до зазначеної норми права.
Відповідно до абзацу 4 пункту 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (45-2008-п) для перерахунку пенсій враховуються інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Таким чином, оскаржувана позивачем довідка видана відповідачем з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 (1294-2007-п) "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу"та у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 (45-2008-п) "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Отже, відповідач, суб’єкт владних повноважень, діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Крім цього, як встановлено судом апеляційної інстанції при перерахунку пенсії позивача її розмір зменшився, а тому Головним управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області правомірно у відповідності до пункту 4 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (2262-12) проводиться її виплата в раніше встановленому розмірі.
Доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку про неправильне застосування апеляційним судом норм матеріального чи процесуального права, що призвело або могло призвести до неправильного вирішення спору.
Враховуючи викладене, оскаржуване судове рішення є законним та обґрунтованим, підстав для його скасування немає.
Керуючись статтями 220, 221, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів –
у х в а л и л а:
Касаційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 05 жовтня 2010 року у справі за його позовом до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Закарпатській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про зобов’язання вчинити певні дії –без змін.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Головуючий Гаманко О. І. Судді Білуга С. В. Загородній А.Ф. Заїка М. М. Співак В.І.