ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"29" березня 2011 р. м. Київ К-18726/09
|
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
головуючого –Смоковича М.І.,
суддів: Горбатюка С.А., Мироненка О.В., Мороз Л.Л., Чумаченко Т.А.,
розглянувши у письмовому провадженні в касаційній інстанції адміністративну справу
за позовом : ОСОБА_1 до Київської міської державної адміністрації про визнання протиправними дій щодо підвищення тарифів на житлово-комунальні послуги та зобов`язання скасувати рішення, провадження по якій відкрито,
за касаційними скаргами: Київської міської державної адміністрації та Акціонерної енергопостачальної компанії "Київенерго" на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 14 січня 2009 року,
в с т а н о в и л а :
У січні 2007 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Київської міської державної адміністрації про визнання протиправними дій щодо підвищення тарифів на житлово-комунальні послуги та зобов`язання скасувати рішення.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначав, що рішенням відповідача з 1 грудня 2006 року були підвищені тарифи на комунальні послуги про, що було повідомлено у засобах масової інформації, проте, не було зазначено економічного та технічного обґрунтування структури ціни (собівартості) по окремим видам послуг, як це передбачено діючим законодавством України. Тому, на думку позивача, приймаючи рішення про підвищення тарифів відповідачем не був врахований принцип відповідності рівня цін (тарифів) розміру економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво та відкритість, доступність, прозорість структури цін (тарифів) для споживачів та суспільства, чим завдано позивачу матеріальної та моральної шкоди.
У березні 2007 року ОСОБА_1 у додатковій заяві на підтримання своїх позовних вимог, уточнив реквізити розпоряджень, якими були підвищені тарифи на комунальні послуги, а саме: №№ 1574, 1575, 1576, 1577 від 30 жовтня 2006 року. Також, позивач зазначив, що КМДА були прийняті інші розпорядження №№141 (ra0141017-07)
, 142 (ra0142017-07)
, 143 (ra0143017-07)
, 144 (ra0144017-07)
від 12 лютого 2007 року про підвищення тарифів на житлово-комунальні послуги, які також є незаконними, а відповідь на лист, який ОСОБА_1 надіслав 11 грудня 2006 року на ім’я голови КМДА з проханням повідомити економічно і технічно обґрунтовану структуру пропонованої ціни (калькуляцію) за кожним видом послуг, включаючи діючи тарифи на електроенергію, взагалі не має нічого спільного з питаннями, які були поставлені у вказаному листі.
У додатках до позовної заяви від 30 липня 2007 року позивач зазначав, що підтримує у повному обсязі вимоги викладені у своїй позовній заяві від 24 січня 2007 року, та про те, що відповідачем були прийняті чергові розпорядження №№ 640 (ra0640017-07)
, 641 (ra0641017-07)
, 642 (ra0642017-07)
, 643 (ra0643017-07)
від 30 травня 2007 року про підвищення тарифів на житлово-комунальні послуг, які також не відповідають вимогам п.п.1,6 ст.6; п.2 ст.20; п.п.3,4,5,7 ст.30; п.п.2,3 ст. 31 та п.5 ст. 32 Закону України "Про житлово-комунальні послуги", і якими одночасно скасовані попередні розпорядження №№ 1574 (ra1574017-06)
, 1575 (ra1575017-06)
, 1576 (ra1576017-06)
, 1577 (ra1577017-06)
від 30 жовтня 2006 року та №№141 (ra0141017-07)
, 142 (ra0142017-07)
, 143 (ra0143017-07)
, 144 (ra0144017-07)
від 12 лютого 2007 року.
Просив суд, визнати дії відповідача неправомірними щодо підвищення тарифів на житлово-комунальні послуги та зобов`язати скасувати рішення КМДА №№ 1574 (ra1574017-06)
, 1575 (ra1575017-06)
, 1576 (ra1576017-06)
, 1577 (ra1577017-06)
від 30 жовтня 2006 року, №№141 (ra0141017-07)
, 142 (ra0142017-07)
, 143 (ra0143017-07)
, 144 (ra0144017-07)
від 12 лютого 2007 року та №№ 640 (ra0640017-07)
, 641 (ra0641017-07)
, 642 (ra0642017-07)
, 643 (ra0643017-07)
від 30 травня 2007 року.
Постановою Шевченківського районного суду м. Києва від 30 липня 2007 року у задоволенні позовних вимог відмовлено.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 14 січня 2009 року скасовано постанову Шевченківського районного суду м. Києва від 30 липня 2007 року та прийнято нове судове рішення про часткове задоволення адміністративного позову. Визнано дії Київської міської державної адміністрації при зміні тарифів на комунальні послуги з 1 грудня 2006 року такими, що порушують п.п.1,6 ст.6; п.2 ст.20; п.п.3,4,5,7 ст.30; п.п.2,3 ст. 31 та п.5 ст. 32 Закону України "Про житлово-комунальні послуги"та скасовано розпорядження Київської міської державної адміністрації №№ 640 (ra0640017-07)
, 642 (ra0642017-07)
, 643 (ra0643017-07)
. В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.
У касаційних скаргах КМДА та АЕК "Київенерго", посилаючись на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, просять вказане судове рішення скасувати.
Касаційні скарги підлягають залишенню без задоволення з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом апеляційної інстанції, розпорядженням КМДА №640 від 30 травня 2007 року (ra0640017-07)
"Про погодження тарифів на комунальні послуги з централізованого постачання холодної води і водовідведення холодної та гарячої води"з метою упорядкування нормативно-правових актів виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) щодо запровадження тарифів на житлово-комунальні послуги та реалізації власних (самоврядних) повноважень погоджено розроблені Відкритим акціонерними товариством "АК "Київводоканал"та введено в дію з 1 грудня 2006 року тарифи на комунальні послуги з централізованого постачання холодної води та водовідведення холодної і гарячої води, які виробляються ВАТ "АК "Київводоканал"; тарифи на комунальні послуги з централізованого постачання холодної води і водовідведення холодної та гарячої води виробникам та виконавцям цих послуг для здійснення розрахунків з населенням.
Пунктом 16 зазначеного розпорядження визнані такими, що втратили чинність розпорядження КМДА від 30 жовтня 2006 року №1576 (ra1576017-06)
"Про погодження тарифів на комунальні послуги з централізованого постачання холодної води і водовідведення холодної і гарячої води, розпорядження КЕДА від 12 лютого 2007 року №143 (ra0143017-07)
"Про внесення змін та доповнень до розпорядження КМДА від 30 жовтня 2006 року №1576.
Розпорядженням КМДА №641 від 30 травня 2007 року (ra0641017-07)
"Про впорядкування розмірів тарифів на послуги з утримання будинків та прибудинкових територій та внесення змін до розпорядження КМДА №748 від 18 травня 2000 року відповідно до рішення Київської міської ради №58/719 від 8 лютого 2007 року (ra0058023-07)
"Про тарифи на житлово-комунальні послуги", з метою упорядкування нормативно-правових актів виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) щодо запровадження тарифів на житлово-комунальні послуги та реалізації власних (самоврядних) повноважень внесено зміни до розпорядження КМДА №748 від 19 травня 2000 року (ra0748017-00)
"Про встановлення розмірів квартирної плати та плати (для приватних квартир) за утримання будинків і прибудинкових територій в м. Києві", а також в пункті 2 зазначеного
розпорядження визначено, що встановлено коефіцієнт підвищення розмірів тарифів на послуги з утримання будинків та прибудинкових територій, встановлених розпорядженням КМДА №748 від 19 травня 2000 року (ra0748017-00)
"Про встановлення розмірів тарифів на послуги з утримання будинків та прибудинкових територій в м. Києві", які надаються підприємствами та організаціями комунальної форми власності для жилих будинків згідно з додатком, в розмірі 1,9.
Крім того, пунктом 5 зазначеного розпорядження визнані такими, що втратили чинність, розпорядження КМДА №1574 від 30 жовтня 2006 року (ra1574017-06)
"Про впорядкування розмірів квартирної плати та плати за утримання будинків та прибудинкових територій"; №1703 від 30 листопада 2006 року (ra1703017-06)
"Про впорядкування розмірів квартирної та плати за утримання окремих типів будинків та їх прибудинкових територій"; №1785 від 15 грудня 2006 року (ra1785017-06)
"Про впорядкування розмірів квартирної плати та поати за утримання окремих типів будинків та їх при будинкових територій"; №1787 від 15 грудня 2006 року (ra1787017-06)
"Про внесення змін до розпорядження КМДА №1574 від 30 жовтня 2006року"; №69 від 27 січня 2007року (ra0069017-07)
"Про внесення змін до розпоряджень КМДА №1703 від 30 листопада 2006 року та №1785 від 15 грудня 2006 року"; №141 від 12 лютого 2007 року (ra0141017-07)
"Про внесення змін до розпоряджень КМДА №748 від 19 травня 2000 року та №1574 від 30 жовтня 2006 року".
Розпорядженням КМДА №642 від 30 травня 2007 року (ra0642017-07)
"Про встановлення та погодження тарифів на комунальні послуги з централізованого опалення і водопостачання гарячої води"з метою упорядкування нормативно-правових актів виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) щодо запровадження тарифів на житлово-комунальні послуги та реалізації власних (самоврядних) повноважень встановлено тарифи на комунальні послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води виробникам та виконавцям цих послуг комунальної форми власності для здійснення розрахунків з населенням та погоджені на цьому рівні тарифи на зазначені послуги підприємствам-виробникам, в тому числі Закритому акціонерному товариству "ЕК "Укр-Кан Пауер"(АК "Дарницька ТЕЦ") та АК "Київенерго"(в частині теплових пунктів, що знаходяться на балансі) і виконавцям цих послуг інших форм власності.
Пунктом 11 вказаного розпорядження визнані такими, що втратили чинність розпорядження КМДА №1577 від 30 жовтня 2006 року (ra1577017-06)
"Про встановлення та погодження тарифів на комунальні послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води"; №1784 від 15 грудня 2006 року (ra1784017-06)
"Про встановлення та погодження тарифів на комунальні послуги з централізованого опалення та постачання холодної і гарячої води та водовідведення холодної і гарячої води", №1786 від 15 грудня 2006 року (ra1786017-06)
"Про затвердження, погодження змін до розпоряджень КМДА №1575 від 30 жовтня 2006 року, №1576 від 30 жовтня 2006 року, №1577 від 30 жовтня 2006 року"та №144 від 12 лютого 2007 року (ra0144017-07)
"Про внесення змін та доповнень до розпорядження КМДА №1577 від 30 жовтня 2006 року".
Розпорядженням Київської міської державної адміністрації №643 від 30 травня 2007 року (ra0643017-07)
"Про затвердження тарифів на теплову енергію"з метою упорядкування нормативно-правових актів виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) щодо запровадження тарифів на житлово-комунальні послуги та реалізації власних (самоврядних) повноважень затверджено тарифи на теплову енергію, що виробляється АК "Київенерго"та ЗАТ "ЕК "Укр-Кан Пауер"(АК "Дарницька ТЕЦ") для відпуску балансоутримувачам теплових пунктів, в тому числі житлово-експлуатаційним організаціям, житлово-будівельним кооперативам, об’єднанням співвласників багатоквартирних будинків, іншим балансоутримувачам жилих будинків усіх форм власності, для вироблення/створення комунальних послуг з централізованого опалення і постачання гарячої води населенню.
Також у зазначеному розпорядженні вказано, що тарифи, зазначені в пункті 1 цього розпорядження, враховують вартість теплової енергії, виробленої на ТЕЦ, витрати на виробництво теплової енергії на котельнях, вартість транспортування до теплових пунктів, а в інших випадках – до межі балансової належності та витрати на постачання юридичним особам. В тарифах на теплову енергію, затверджених цим розпорядженням, враховані 2,7% коштів, що самостійно перераховуються теплопостачальними підприємствами до Фонду для фінансування впровадження (придбання, встановлення, їх повірки, ремонту) будинкових приладів обліку витрачання і регулювання споживання теплової енергії на опалення і гаряче водопостачання (п.2,3 зазначеного розпорядження).
Зазначеного розпорядження).
Пунктом 5 вказаного розпорядження визнані такими, що втратили чинність, розпорядження КМДА №1575 від 30 жовтня 2006 року (ra1575017-06)
"Про затвердження тарифів на теплову енергію" та №142 від 12 лютого 2007 року (ra0142017-07)
"Про внесення змін та доповнень до розпорядження КМДА №1575 від 30 жовтня 2006 року".
Отже, оскаржувані розпорядження відповідача №№ 1574, 1575, 1576, 1577 від 30 жовтня 2006 року, №№141, 142, 143, 144 від 12 лютого 2007 року скасовані розпорядженнями №№ 640, 641, 642, 643 від 30 травня 2007 року.
Що стосується розпорядження КМДА №641 від 30 травня 2007 року (ra0641017-07)
"Про впорядкування розмірів тарифів на послуги з утримання будинків та прибудинкових територій та внесення змін до розпорядження Київської міської державної адміністрації №748 від 19 травня 2000 року", тому правильним є висновок суду апеляційної інстанції, що оскільки, воно було скасовано постановою Шевченківського районного суду м. Києва від 5 липня 2007 року у справі №2а-166/2007 за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Голови Київської міської державної адміністрації про скасування розпоряджень, яка набрала законної сили 23 грудня 2008 року, а тому не може бути предметом спору в даній справі.
Пунктом 2 Указу Президента України №493/92 від 3 жовтня 1992 року "Про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади" (493/92)
визначено, що державна реєстрація нормативно-правових актів проводиться в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України. Міністерство юстиції України та управління юстиції складають державні реєстри зареєстрованих ними нормативно-правових актів.
Положенням про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 грудня 1992 року №731 (731-92-п)
надано право Міністерству юстиції України та іншим органам, що здійснюють державну реєстрацію відомчих нормативно-правових актів, перевіряти у міністерствах, інших органах виконавчої влади, органах господарського управління та контролю додержання законодавства про державну реєстрацію нормативно-правових актів, у разі потреби вимагати подання нормативно-правових актів на державну реєстрацію та вносити пропозиції про усунення виявлених порушень і недоліків та притягнення до відповідальності посадових осіб, винних у допущених порушеннях.
Згідно з пунктом 1 Положенням про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади (731-92-п)
державна реєстрація нормативно-правового акта полягає у проведенні правової експертизи на відповідність його Конституції (254к/96-ВР)
та законодавству України, Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року і протоколам до неї, міжнародним договорам України, згоду на обов'язковість яких надано Верховною Радою України, а також з урахуванням практики Європейського суду з прав людини, прийнятті рішення про державну реєстрацію цього акта, присвоєнні йому реєстраційного номера та занесенні до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів.
Відповідно до пункту 2 Положення про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади державній реєстрації підлягають нормативно-правові акти, що зачіпають права, свободи й законні інтереси громадян або мають міжвідомчий характер.
Із матеріалів справи видно, що оскаржувані розпорядження КМДА №№ 640 (ra0640017-07)
, 642 (ra0642017-07)
, 643 (ra0643017-07)
від 30 травня 2007 року державну реєстрацію не пройшли.
Крім того, вказані розпорядження були прийняті відповідачем 30 травня 2007 року, а введені в дію з 1 грудня 2006 року, тобто відповідач порушив вимоги статті 58 Конституції України, відповідно до якої закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі.
Виходячи з вище наведеного правильними є висновки суду апеляційної інстанції щодо неправомірності дій Київської міської державної адміністрації при зміні тарифів на комунальні послуги з 1 грудня 2006 року та про скасування розпорядження КМДА №№ 640 (ra0640017-07)
, 642 (ra0642017-07)
, 643 (ra0643017-07)
від 30 травня 2007 року.
Отже, суд апеляційної інстанції належним чином дослідив обставини справи, їм дана правильна правова оцінка, що обґрунтовано висновками судового рішення та не спростовується доводами касаційних скарг.
Враховуючи викладені обставин, колегія суддів дійшла висновку, що рішення суду апеляційної інстанції ухвалено з дотриманням норм матеріального та процесуального права, тому підстави для його скасування чи зміни відсутні.
Керуючись статтями 223, 224, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
у х в а л и л а :
Касаційні скарги Київської міської державної адміністрації та Акціонерної енергопостачальної компанії "Київенерго" залишити без задоволення.
Постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 14 січня 2009 року по цій справі залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії сторонам у справі та оскарженню не підлягає.
Головуючий
Судді
|
М.І. Смокович
С.А. Горбатюк
О.В. Мироненко
Л.Л. Мороз
Т.А. Чумаченко
|