ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"23" березня 2011 р. м. Київ К-6942/08
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Головуючого Бившевої Л.І.,
суддів: Ланченко Л.В., Нечитайла О.М., Пилипчук Н.Г., Федорова М.О.,
секретар судового засідання Подолянко Р.О.,
за участю:
представника позивача –Шкодіна Я.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Тавільжанського сільського споживчого товариства
та касаційну скаргу Куп’янської об’єднаної державної податкової інспекції Харківської області
на постанову Господарського суду Харківської області від 30 серпня 2007 року
та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 09 квітня 2008 року
у справі № АС-42/245-07
за позовом Тавільжанського сільського споживчого товариства
до Куп’янської об’єднаної державної податкової інспекції Харківської області
про скасування рішення, -
В С Т А Н О В И Л А :
Тавільжанське сільське споживче товариство (далі –позивач) звернулося до суду з позовом до Куп’янської об’єднаної державної податкової інспекції Харківської області (далі –відповідач) про скасування рішення Круп’янської ОДПІ Харківської області про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0002112330 від 04 травня 2007 року.
Постановою Господарського суду Харківської області від 30 серпня 2007 року позовні вимоги задоволено частково. Скасовано рішення Круп’янської ОДПІ Харківської області №0002112330/0 від 04 травня 2007 року в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій у сумі 450010,45 грн. Стягнуто з Державного бюджету України на користь Тавільжанського ССТ держмито у сумі 1,70 грн.
Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 09 квітня 2008 року постанову Господарського суду Харківської області від 30 серпня 2007 року залишено без змін.
У касаційній скарзі Тавільжанське ССТ посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову Господарського суду Харківської області від 30 серпня 2007 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 09 квітня 2008 року в частині застосування штрафних санкцій у розмірі 169770,80 грн. та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги в цій частині.
У касаційній скарзі Круп’янська ОДПІ Харківської області посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову Господарського суду Харківської області від 30 серпня 2007 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 09 квітня 2008 року в частині скасування рішення Круп’янської ОДПІ Харківської області № 0002112330 від 04 травня 2007 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій у сумі 450010,45 грн. та ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
У запереченні на касаційну скаргу Тавільжанське ССТ, посилаючись на те, що постанова Господарського суду Харківської області від 30 серпня 2007 року та ухвала Харківського апеляційного адміністративного суду від 09 квітня 2008 року в частині скасування рішення Круп’янської ОДПІ Харківської області № 0002112330 від 04 травня 2007 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій у сумі 450010,45 грн. є законними та обґрунтованими, а положення касаційної скарги Круп’янської ОДПІ Харківської області жодним чином це не спростовують, просить відмовити в задоволенні касаційної скарги та залишити без змін рішення судів першої та апеляційної інстанцій в цій частині.
Судами попередніх інстанцій встановлено наступне.
25 квітня 2007 року згідно плану перевірок за здійсненням суб’єктами підприємницької діяльності розрахункових операцій у сфері готівкового обігу на квітень 2007 року, працівниками ДПА у Харківській області Бондаренком Д.А. та Теслею О.М. на підставі направлень № 5847 та № 5848 від 17 квітня 2007 року відповідно було проведено перевірку щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу суб’єктами підприємницької діяльності, а саме: господарської одиниці –кафе "Зустріч", що розташоване за адресою: Дворічанський р-н, с. Тавільжанка, вул. Центральна, 2, та належить суб’єкту підприємницької діяльності – Тавільжанському ССТ, за результатами якої було складено акт № 20402570/2310.
Перевіркою було встановлено порушення позивачем, пункту 1 статті 3, статті 10 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", пункту 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 23 серпня 2000 року № 1336 "Про забезпечення реалізації статті 10 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (1336-2000-п) , які полягали у проведенні розрахункових операцій за період з 23 листопада 2005 року по 25 квітня 2007 року у сумі 123956,25 грн. без застосування реєстратора розрахункових операцій.
04 травня 2007 року на підставі акта перевірки Круп’янською ОДПІ Харківської області прийняла рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0002112330, яким на підставі пункту 11 статті 11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні"та згідно з пунктом 1 статті 17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг"застосувала до Тавільжанського ССТ суму штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 619781,25 грн.
Суд першої інстанції, з висновками якого погодився суд апеляційної інстанції, задовольняючи частково позовні вимоги виходив з того, що періодом, за який вираховується загальна сума виручки, є календарний рік, а саме –з 01 січня по 31 грудня, у зв’язку з чим перевищення позивачем граничного розміру виручки за рік відбулося тільки у 2006 році за період з 01 січня 2006 року по 27 листопада 2006 року, з огляду на що у період з 28 грудня 2006 року по 25 квітня 2007 року позивач зобов’язаний був застосовувати реєстратор розрахункових операцій, обсяг розрахункових операцій за який склав 33954,16 грн., та як наслідок, рішення податкового органу про застосування до Тавільжанського ССТ суми штрафних (фінансових) санкцій є неправомірним в частині 450010,45 грн.
Однак з такими висновками судів першої та апеляційної інстанцій колегія суддів повністю погодитись не може, з огляду на наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, Тавільжанське ССТ було зареєстроване як юридична особа 12 лютого 1999 року, про що свідчить свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 № 167137, та взяте Дворічанським відділенням Круп’янської ОДПІ Харківської області на податковий облік як платника податків з 16 лютого 1999 року, про що свідчить довідка від 12 липня 2001 року № 215.
Згідно статті 1 статуту Тавільжанського ССТ, затвердженого зборами уповноважених членів –протокол № 2 від 14 березня 2006 року та зареєстрованого державним реєстратором Дворічанської РДА Харківської області від 13 червня 2006 року, споживче товариство на добро вільних засадах входить до складу Дворічанської райспоживспілки Харківської облспоживспілки, виконує зобов’язання членів спілок, визначених їх статутом та має право вільного виходу.
Як вбачається з матеріалів справи, 18 травня 2006 року Тавільжанським ССТ було зареєстровано у Дворічанському відділенні Круп’янської ОДПІ Харківської області книгу обліку розрахункових операцій № 2010000074/2.
Відповідно до статті 10 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг"(в редакції на момент виникнення спірних про відносин) перелік окремих форм та умов проведення діяльності у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, яким дозволено проводити розрахункові операції без застосування реєстраторів розрахункових операцій з використанням розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій, а також граничний розмір річного обсягу розрахункових операцій з продажу товарів (надання послуг), при перевищенні якого застосування реєстраторів розрахункових операцій є обов'язковим, встановлюються Кабінетом Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади з питань економічної політики і Державної податкової адміністрації України. Розрахункові книжки не застосовуються у випадках здійснення підприємницької діяльності, визначених статтею 9 цього Закону.
Пунктом 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 23 серпня 2000 року № 1336 "Про забезпечення реалізації статті 10 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (1336-2000-п) (в редакції на момент виникнення спірних про відносин) установлено граничний розмір річного обсягу розрахункових операцій з продажу товарів (надання послуг), у разі перевищення якого застосування реєстраторів розрахункових операцій є обов'язковим, для форм та умов проведення діяльності, визначених у пунктах 2, 3, 5, 6, 13, 14, 16, 17, 22, 23, 27 переліку, 200 тис. гривень на один суб'єкт господарської діяльності, а визначених у пунктах 4 і 7 переліку, 75 тис. гривень на один структурний (відокремлений) підрозділ (пункт продажу товарів (надання послуг).
До пункту 4 переліку окремих форм та умов проведення діяльності у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, яким дозволено проводити розрахункові операції без застосування реєстраторів розрахункових операцій з використанням розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій, який є додатком до Постанови Кабінету Міністрів України від 23 серпня 2000 року № 1336 (1336-2000-п) , включено роздрібну торгівля та громадське харчування на території села, що здійснюється підприємствами споживчої кооперації, а також сільськогосподарськими товаровиробниками, які використовують продукцію власного виробництва.
Статтею 8 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг"(в редакції на момент виникнення спірних про відносин) визначено, що форма, зміст розрахункових документів, порядок реєстрації та ведення розрахункових книжок, книг обліку розрахункових операцій, а також форма та порядок подання звітності, пов'язаної із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій або використанням розрахункових книжок, встановлюються Державною податковою адміністрацією України. Форма, зміст та порядок ведення розрахункових документів, а також форма та порядок подання звітності, пов'язаної із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій при здійсненні операцій з купівлі-продажу іноземної валюти, встановлюються Національним банком України за погодженням з Державною податковою адміністрацією України.
Пунктом 5 Порядку подання звітності, пов'язаної із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій або використанням книг обліку розрахункових операцій (розрахункових книжок), затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 01 грудня 2000 року № 614 (z0105-01) (в редакції на момент виникнення спірних про відносин), передбачено, що звітність подається до органу державної податкової служби за місцем реєстрації реєстратора розрахункових операцій (розрахункової книжки) у терміни, визначені чинним законодавством.
Згідно з підпунктом "в"підпункту 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами"(в редакції на момент виникнення спірних про відносин) податкова декларація (розрахунок) за базовий податковий період що дорівнює року подається платником податку протягом 60-ти календарних днів за останнім календарним днем звітного податкового року.
Підставою для застосування відповідачем до позивача штрафних (фінансових) санкцій слугував висновок податкового органу про проведення Тавільжанським ССТ розрахункових операцій за період з 23 листопада 2005 року по 25 квітня 2007 року у сумі 123956,25 грн. без застосування реєстратора розрахункових операцій.
Між тим, як встановлено в пункту 11 акту перевірки, при перевірці щодо контролю за здійснення розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівково обігу Тавільжанським ССТ за період з 23 листопада 2005 року по 25 квітня 2007 року податковим органом перевірялися дані, зазначені у книзі обліку розрахункових операцій №2010000074/2, яка була зареєстрована позивачем лише 18 травня 2006 року.
Посилання на докази, які підтверджують порушення позивачем граничного розміру річного обсягу розрахункових операцій з продажу товарів (надання послуг) з 23 листопада 2005 року у акті перевірки відсутні.
При цьому, колегія суддів відзначає, що для встановлення порушення суб’єктом господарської діяльності граничного розміру річного обсягу розрахункових операцій з продажу товарів (надання послуг) податковим органом повинен застосовуватися календарний рік, а саме: з 01 січня по 31 грудня.
Як вбачається з матеріалів справи, фактів порушення позивачем граничного розміру річного (з 01 січня по 31 грудня) обсягу розрахункових операцій з продажу товарів (надання послуг) податковим органом в акті перевірки не зафіксовано.
З огляду на встановлене, суди попередніх інстанцій дійшли обґрунтованого висновку, щодо наявності підстав для скасування рішення Круп’янської ОДПІ Харківської області №0002112330/0 від 04 травня 2007 року в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій у сумі 450010,45 грн.
Разом з цим, суди першої та апеляційної інстанції при вирішенні позову по цій справі не правильно визначив зміст порушень з боку відповідача та не врахував, що на вказані дії податкового органу закон запроваджує окремі умови та процедури їх вчинення. У разі порушення суб’єктом господарювання законодавства у сфері здійснення розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівково обігу саме на податковий (контролюючий) орган покладено обов’язок встановлення періоду порушення граничних строків, установлених Законом України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (265/95-ВР) , та застосування передбачених цим Законом (265/95-ВР) санкцій.
Адміністративний суд не наділений правом визначення порушення суб’єктом господарської діяльності періоду здійснення порушення, ці дії відносяться до виключної компетенції суб’єкта владних повноважень –відповідача.
Відповідно до частини 1 статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції має право скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалити нове рішення, якщо обставини справи встановлені повно і правильно, але суди першої та апеляційної інстанцій порушили норми матеріального чи процесуального права, що призвело до ухвалення незаконного судового рішення.
За таких обставин, донарахування податковим органом позивачу штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 169770,80 грн. оскаржуваним рішенням Круп’янської ОДПІ Харківської області № 0002112330/0 від 04 травня 2007 року є неправомірним, у зв’язку з чим суд касаційної інстанцій дійшов висновку про скасування постанови Господарського суду Харківської області від 30 серпня 2007 року та ухвали Харківського апеляційного адміністративного суду від 09 квітня 2008 року в частині відмови у задоволенні позовних вимог про скасування рішення Круп’янської ОДПІ Харківської області про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0002112330 від 04 травня 2007 року щодо застосування до Тавільжанського ССТ штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 169770,80 грн. та прийняття нового рішення про задоволення позовних вимог в цій частині.
В частині скасування рішення Круп’янської ОДПІ Харківської області № 0002112330 від 04 травня 2007 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій у сумі 450010,45 грн. постанова Господарського суду Харківської області від 30 серпня 2007 року та ухвала Харківського апеляційного адміністративного суду від 09 квітня 2008 року підлягають залишенню без змін.
Керуючись ст. ст. 160, 167, 210, 220, 221, 223, 229, 230, 232, ч. 5 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія –
П О С Т А Н О В И Л А :
Касаційну скаргу Куп’янської об’єднаної державної податкової інспекції Харківської області залишити без задоволення.
Касаційну скаргу Тавільжанського сільського споживчого товариства задовольнити.
Постанову Господарського суду Харківської області від 30 серпня 2007 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 09 квітня 2008 року в частині відмови у задоволенні позовних вимог про скасування рішення Круп’янської ОДПІ Харківської області про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0002112330 від 04 травня 2007 року щодо застосування до Тавільжанського ССТ штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 169770,80 грн. скасувати та постановити в цій частині нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги.
В решті постанову Господарського суду Харківської області від 30 серпня 2007 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 09 квітня 2008 року залишити без змін.
постанова набирає законної сили з моменту проголошення і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строк та у порядку, визначеному статтями 237, 238, 2391 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий: _____________________ Л.І. Бившева Судді: _____________________ Л.В. Ланченко _____________________ О.М. Нечитайло _____________________ Н.Г. Пилипчук _____________________ М.О. Федоров