ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"16" березня 2011 р. м. Київ К-40593/10
|
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
Головуючого: судді Харченка В.В.
Суддів: Бим М.Є.
Васильченко Н.В.
Гордійчук М.П.
Конюшка К.В.
Секретар судового
засідання Ніколенко Г.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за касаційними скаргами Відкритого акціонерного товариства "Гемопласт" та Міністерства економіки України на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 25 листопада 2010 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Фогт Медікал Логістік", Товариства з обмеженою відповідальністю "Медік-О-Планет", Товариства з обмеженою відповідальністю "Альянс Фарм"до Міжвідомчої комісії з міжнародної торгівлі, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору: Міністерство економіки України, Відкрите акціонерне товариство "Гемопласт", Закрите акціонерне товариство "Тюмень-Медіко-Сміла"про визнання протиправним та скасування рішення,-
в с т а н о в и л а:
У березні 2010 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Фогт Медікал Логістік", Товариство з обмеженою відповідальністю "Медік-О-Планет"та Товариство з обмеженою відповідальністю "Альянс Фарм"звернулися до суду з адміністративним позовом до Міжвідомчої комісії з міжнародної торгівлі про визнання протиправним та скасування рішення №АД-216/2009/4402-37 від 29.09.2009 року "Про застосування остаточних антидемпінгових заходів щодо імпорту в Україну шприців походження з Королівства Іспанія, Сполученого Королівства Великобританії та Північної Ірландії, Федеративної Республіки Німеччина і Китайської Народної Республіки". В якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, до участі у справі було залучено Міністерство економіки України, Відкрите акціонерне товариство "Гемопласт"та Закрите акціонерне товариство "Тюмень-Медіко-Сміла".
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 15 вересня 2010 року у задоволенні позовних вимог відмовлено повністю.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 25 листопада 2010 року постанову суду першої інстанції скасовано, постановлено нове рішення, яким позовні вимоги ТОВ "Фогт Медікал Логістік", ТОВ "Медік-О-Планет"та ТОВ "Альянс Фарм"задоволено повністю. Визнано протиправним та скасовано рішення Міжвідомчої комісії з міжнародної торгівлі №АД-216/2009/4402-37 від 29.09.2009 року "Про застосування остаточних антидемпінгових заходів щодо імпорту в Україну шприців походження з Королівства Іспанія, Сполученого Королівства Великобританії та Північної Ірландії, Федеративної Республіки Німеччина і Китайської Народної Республіки".
Не погодившись з постановою суду апеляційної інстанції Відкрите акціонерне товариство "Гемопласт"та Міністерство економіки України звернулися в касаційних скаргах просять її скасувати та залишити в силі рішення суду першої інстанції, посилаючись на порушення судом норм матеріального і процесуального права.
Касаційні скарги мотивовані тим, що, на думку скаржників, при винесенні постанови апеляційним судом було допущено порушення норм матеріального права, а саме невірно застосовано положення ст.ст. 16 та 28 Закону України "Про захист національного товаровиробника від демпінгового імпорту", не було застосовано положення ст. 282 Митного кодексу України та Порядку визначення країни походження товару, що переміщується через митний кордон України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12.12.2002 року №1864 (1864-2002-п)
. Окрім того, на думку скаржників, судом апеляційної інстанції також було допущено порушення вимог ст.ст. 9-11 та 71 Кодексу адміністративного судочинства України (2747-15)
.
Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України, пояснення осіб, що беруть участь у справі, перевіривши матеріали справи та обговоривши доводи скарг, колегія суддів вважає, що касаційні скарги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи і встановлено судами, за результатами проведеного антидемпінгового розслідування, що проводилося за заявами ВАТ "Гемопласт"та ЗАТ "Тюмень-Медіко-Сміла", 29.09.2009 року Міжвідомчою комісією з міжнародної торгівлі було прийнято рішення №АД-216/2009/4402-37 "Про застосування остаточних антидемпінгових заходів, щодо імпорту в Україну шприців походження з Королівства Іспанія, Сполученого Королівства Великобританії та Північної Ірландії, Федеративної Республіки Німеччина і Китайської Народної Республіки".
Цим рішенням були застосовані остаточні антидемпінгові заходи щодо імпорту в Україну шприців з полімерних матеріалів з голками або без голок, двокомпонентні та трьохкомпонентні: об’ємом 2 мл, 5 мл, 10 мл походженням з Китайської Народної Республіки; об’ємом 5 мл, 10 мл походженням з Королівства Іспанія; об’ємом 10 мл походженням із Сполученого Королівства Великобританії та Північної Ірландії; об’ємом 10 мл походженням з Федеративної Республіки Німеччина. Остаточні антидемпінгові заходи застосовуються шляхом справляння остаточного антидемпінгового мита для шприців з полімерних матеріалів з голками або без голок, двокомпонентних та трьохкомпонентних:
- об’ємом 2 мл походженням з Китайської Народної Республіки –24,36 %,
- об’ємом 5 мл походженням з Китайської Народної Республіки -54,15 %,
- об’ємом 10 мл походженням з Китайської Народної Республіки –347,14 %,
- об’ємом 5 мл походженням з Королівства Іспанія -10,54 %,
- об’ємом 10 мл походженням з Королівства Іспанія -196,38 %,
- об’ємом 10 мл походженням з Сполученого Королівства Великобританії та Північної Ірландії –23 %,
- об’ємом 10 мл походженням з Федеративної Республіки Німеччина -37%.
Окрім того, спірним рішенням відповідача, також передбачено встановлення остаточного антидемпінгового мита щодо імпорту в Україну шприців з полімерних матеріалів з голками або без голок, двокомпонентні або трьох компоненті, які імпортуються без сертифікату походження товару у максимальному розмірі, а саме: об’ємом 2мл- 24,36%, об’ємом 5мл- 54,15%, об’ємом 10мл –347,14%.
Відповідно до абзаців 2 та З ч. 6 ст. 16 Закону України "Про захист національного товаровиробника від демпінгового імпорту" у рішенні про застосування остаточних антидемпінгових заходів Міжвідомча комісія з міжнародної торгівлі визначає кожного постачальника товару, імпорт якого в країну імпорту є об’єктом застосування остаточних антидемпінгових заходів. Якщо антидемпінгове розслідування проводиться стосовно товарів, що імпортуються кількома постачальниками більше ніж з однієї країни, у рішенні Міжвідомчої комісії з міжнародної торгівлі можуть бути зазначені або всі постачальники. Або, у разі неможливості визначення всіх постачальників відповідного товару - всі країни експорту.
Міжвідомча комісія з міжнародної торгівлі у своєму рішенні встановлює розмір ставки остаточного антидемпінгового мита, яким обкладається товар постачальника (виробника, експортера, імпортера), імпорт якого в країну імпорту є об’єктом застосування антидемпінгових заходів. Якщо неможливо визначити постачальника (виробника, експортера, імпортера), у цьому рішенні визначається розмір ставки остаточного антидемпінгового мита для відповідної країни експорту.
Відтак, наведеними вище положеннями передбачено, що ставки остаточного антидемпінгового мита мають застосовуватися відповідачем до конкретних постачальників (виробників, експортерів, імпортерів) товару, імпорт якого в Україну є об’єктом застосування остаточних антидемпінгових заходів, і лише в разі неможливості визначити відповідних постачальників Міжвідомча комісія з міжнародної торгівлі в праві прийняти рішення про вжиття остаточних антидемпінгових заходів стосовно країн експорту.
Водночас, зі звіту Міністерства економіки України про результати відповідного антидемпінгового розслідування вбачається, що у відповідача була інформація щодо всіх видів постачальників відповідного товару в розумінні Закону України "Про захист національного товаровиробника від демпінгового імпорту" (330-14)
. Дана інформація стосовно виробників, експортерів та імпортерів медичних шприців в Україну була надана компетентними державними установи, зокрема торговельно-економічними місіями у складі посольств України у країнах вказаних в спірному рішенні відповідача та Державною митною службою України. Крім того, зі звіту Міністерства економіки України видно, що під час проведення вказаного антидемпінгового розслідування було встановлено:
- факт демпінгового імпорту в Україну шприців з полімерних матеріалів з голками або без голок, двокомпонентних та трьохкомпонентних об’ємом 2 мл походженням з Китайської Народної Республіки, об’ємом 5 МЛ походженням з Королівства Іспанія та Китайської Народної Республіки, об’ємом 10 мл походженням з Королівства Іспанія, Сполученого Королівства Великобританії ті Північної Ірландії, Федеративної Республіки Німеччина і Китайської Народної Республіки;
- факт істотної шкоди національному товаровиробникові;
- існування причинно-наслідкового зв’язку між фактом демпінгового імпорту в Україну шприців З полімерних матеріалів з голками або без голок, двокомпонентних та трьохкомпонентних об’ємом 2 мл походженням з Китайської Народної Республіки, об’ємом 5 мл походженням з Королівства Іспанія та Китайської Народної Республіки, об’ємом 10 мл походженням з Королівства Іспанія, Сполученого Королівства Великобританії та Північної Ірландії, Федеративної Республіки Німеччина і Китайської Народної Республіки та істотне шкодою, заподіяною національному товаровиробникові;
- відповідність національним інтересам України застосування остаточних антидемпінгових заходів.
За таких умов, колегія суддів приходить до висновку про наявність у Міжвідомчої комісії з міжнародної торгівлі відповідно до ст.ст. 2, 5, 15 Закону України "Про захист національного товаровиробника від демпінгового імпорту" належних правових підстав для застосування остаточних антидемпінгових заходів щодо імпорту в Україну шприців походження з Королівства Іспанія, Сполученого Королівства Великобританії та Північної Ірландії, Федеративної Республіки Німеччина і Китайської Народної Республіки.
Відповідно до ч. 2 ст. 28 Закону України "Про захист національного товаровиробника від демпінгового імпорту" Міністерство публікує у газеті повідомлення про рішення, згідно з яким запроваджується справляння цього антидемпінгового мита, рішення про прийняття зобов’язань експортера щодо припинення демпінгового імпорту або про припинення антидемпінгових розслідувань чи антидемпінгових процедур без застосування антидемпінгових заходів. З метою дотримання вимог щодо захисту конфіденційної інформації ці рішення повинні містити перелік експортерів, якщо це можливо, або заінтересованих країн, опис товару, резюме фактів і основні висновки щодо наявності демпінгу та шкоди. Копія рішення надсилається відомим заінтересованим сторонам. Положення цієї частини застосовується також до відповідних рішень про перегляди антидемпінгових заходів.
Таким чином, за змістом ч. 2 ст. 28 Закону України "Про захист національного товаровиробника від демпінгового імпорту" у повідомленні про прийняття рішення, згідно з яким запроваджується справляння попереднього або остаточного антидемпінгового мита, з метою втримання вимог щодо захисту конфіденційної інформації не повинно зазначатись детальних підстав для висновку Комісії про імпорт товарів за демпінговими цінами, натомість обґрунтування такого висновку міститься у розділі 8 Звіту Міністерства економіки України про результати антидемпінгового розслідування щодо імпорту в Україну шприців походження з королівства Іспанія, Сполученого Королівства Великобританії та Північної Ірландії, Федеративної Республіки Німеччина і Китайської Народної Республіки.
Крім того, з аналізу ч. 2 ст. 28 Закону України "Про захист національного товаровиробника від демпінгового імпорту" видно, що у повідомленні про прийняття рішення, згідно з яким запроваджується справляння попереднього або остаточного антидемпінгового мита, повинно бути зазначено або перелік експортерів, якщо це можливо, або перелік заінтересованих країн, а відтак зазначення в оскаржуваному Рішенні переліку заінтересованих країн не може вважатись належною підставою для його скасування.
Згідно з п. 21 ст. 1 Закону України "Про захист національного товаровиробника від демпінгового імпорту" сторона заінтересована –будь-яка особа, яка повідомила центральний орган виконавчої влади з питань економічної політики (даті –Міністерство) про свою заінтересованість участі у антидемпінговому розслідуванні відповідно до частини дванадцятої статті 12 цього Закону та яка бере активну участь в антидемпінговому розслідуванні шляхом подання у письмовій формі доказів або іншої інформації, достатньої для цілей цього розслідування. Заінтересованими сторонами можуть бути: іноземний виробник, експортер або імпортер товару, що є об’єктом розслідування, або об’єднання (асоціація), більшість членів якого становлять іноземні виробники, експортери або імпортери товару, що є об’єктом антидемпінгового розслідування; компетентні органи країни експорту товару, що є об’єктом розслідування; національний товаровиробник, виробник або оптовий продавець подібного товару в країні імпорту; об’єднання (асоціація), більшість членів якого виробляє або продає оптом подібний товар в країні імпорту; професійна спілка, що об’єднує працівників підприємств, які виробляють або продають оптом подібний товар в країні імпорту; органи виконавчої влади в країні імпорту в межах їх компетенції.
Відповідно до змісту ч. ч. 11, 12 ст. 12 Закону України "Про захист національного товаровиробника від демпінгового імпорту" Міністерство подає Комісії звіт про результати проведення антидемпінгової процедури. Рішення про порушення антидемпінгового розслідування приймає Комісія за поданням Міністерства, як правило, в 30-денний строк з дня подання скарги. Таке рішення приймається на підставі доказів, що підтверджуються фактичними даними антидемпінгової процедури. У рішенні про порушення антидемпінгового розслідування Комісія доручає Міністерству: 1) терміново розпочати антидемпінгове розслідування; 2) опублікувати повідомлення про його порушення в друкованому органі Кабінету Міністрів України (далі –газета). У повідомленні про порушення антидемпінгового розслідування повинні міститися такі відомості: 1) інформація про порушення антидемпінгового розслідування; 2) визначення товару, що є об’єктом розслідування, і заінтересованих країн; 3) короткий виклад (далі –резюме) відомостей, отриманих Міністерством; 4) про те, що корисна для розслідування інформація повинна передаватися до Міністерства; 5) строки, протягом яких: інші сторони антидемпінгового розслідування можуть повідомити Міністерство про свою заінтересованість, а також письмово викласти свої коментарі щодо цього антидемпінгового розслідування та подати іншу необхідну Інформацію. Зазначені коментарі та інша інформація враховуються Міністерством в ході антидемпінгового розслідування, якщо ці коментарі та інформація подаються до Міністерства в строки, встановлені у цьому повідомленні; заінтересовані сторони можуть вимагати проведення слухань у Міністерстві відповідно до частини шостої статті 13 цього Закону.
З матеріалів справи видно, що 30.07.2008 року Міжвідомчою комісією з міжнародної торгівлі було опубліковано в газеті "Урядовий кур’єр"повідомлення про порушення антидемпінгового розслідування щодо імпорту в Україну шприців походження з королівства Іспанія, Сполученого королівства Великобританії та Північної Ірландії, Федеративної Республіки Німеччини, Китайської Народної Республіки, проте позивачі не скористались правами, передбаченими ст.ст. 1, 12 Закону України "Про захист національного товаровиробника від демпінгового імпорту" та не взяли участь в проведенні антидемпінгового розслідування як заінтересовані сторони.
За таких умов, колегія суддів вважає, що не реалізація позивачами своїх прав на участь у проведенні антидемпінговому розслідуванні не може бути підставою для висновку про порушення Комісією обов’язку враховувати думку позивачів, як заінтересованих осіб, щодо результатів розслідування.
Крім того, згідно з ч. 8 ст. 16 Закону України "Про захист національного товаровиробника від демпінгового Імпорту" остаточне антидемпінгове мито сплачується за ставкою та на умовах, встановлених у відповідному рішенні Комісії про застосування остаточних антидемпінгових заходів. Остаточне антидемпінгове мито сплачується незалежно від сплати інших податків і зборів (обов’язкових платежів), у тому числі мита, митних зборів тощо, які, як правило, справляються при імпорті в країну імпорту товарів.
Таким чином, на виконання положень ч. 8 ст. 16 Закону України "Про захист національного товаровиробника від демпінгового імпорту" у оскаржуваному Рішенні Комісією було визначено умови сплати остаточного антидемпінгового мита у вигляді його сплати у максимальному розмірі при ввезені на територію України Товару без сертифікату про походження.
Зважаючи на викладене, а також враховуючи, що відповідач прийняв спірне рішення №АД216/2009/4402-37 від 29.09.2009 "Про застосування остаточних антидемпінгових заходів щодо порту в Україну шприців походження з Королівства Іспанія, Сполученого Королівства Великобританії та Північної Ірландії, Федеративної Республіки Німеччина і Китайської Народної публіки" в межах повноважень та з дотриманням вимог чинного законодавства, колегія суддів приходить до висновку про відсутність належних правових підстав для скасування вказаного рішення Міжвідомчої комісії з міжнародної торгівлі.
Судове рішення повинне бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з’ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Враховуючи наведене, колегія суддів приходить до висновку, що рішення суду першої інстанції було ухвалено відповідно до закону та скасоване судом апеляційної інстанції помилково, що, відповідно до вимог статті 226 КАС України, є підставою для скасування рішення суду апеляційної інстанції та залишення в силі рішення суду першої інстанції.
Керуючись ст. ст. 210, 221, 226, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
у х в а л и л а :
Касаційні скарги Відкритого акціонерного товариства "Гемопласт"та Міністерства економіки України задовольнити.
Постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 25 листопада 2010 року –скасувати, постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 15 вересня 2010 року залишити в силі.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та оскарженню не підлягає крім, як в строки, з підстав та в порядку, передбаченому главою 3 розділу IV КАС України (2747-15)
.