ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 березня 2011 року м. Київ К-3739/10
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого Співака В.І.,
суддів: Амєліна С.Є.,
Білуги С.В.,
Загороднього А.Ф.,
Ліпського Д.В.,
розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м. Біла Церква Київської області на постанову Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 30.05.2008 та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 18.12.2009 у справі за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Біла Церква Київської області про перерахунок пенсії,
в с т а н о в и л а:
У квітні 2008 року ОСОБА_1 звернулася до Білоцерківського міськрайонного суду Київської області з позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Біла Церква Київської області про перерахунок пенсії.
Постановою Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 30.05.2008 позовні вимоги ОСОБА_1 було задоволено частково. Зобов’язано управління Пенсійного фонду України в м. Біла Церква Київської області провести перерахунок доплати до пенсії позивачу відповідно до статті 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"за проживання на території радіоактивного забруднення, встановивши її на рівні мінімальної заробітної плати з розрахунку 440,00 грн. щомісячно за період з 09.07.2007 по 01.10.2007 та з розрахунку 460,00 грн. щомісячно за період з 01.10.2007 по 31.12.2007. В іншій частині позовних вимог відмовлено.
Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 17.12.2009 апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м. Біла Церква Київської області було залишено без задоволення, а постанову Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 30.05.2008 – без змін.
У касаційній скарзі управління Пенсійного фонду України в м. Біла Церква Київської області не погоджуючись з даними рішеннями, посилаючись на допущені судами порушення норм матеріального права, просить скасувати постанову Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 30.05.2008 та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 17.12.2009 та ухвалити нову постанову, якою відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позовних вимог.
Заслухавши доповідь судді –доповідача, колегія суддів вважає, що касаційна скарга управління Пенсійного фонду України в м. Біла Церква Київської області задоволенню не підлягає, оскільки рішення судів першої та апеляційної інстанції постановлено з додержанням норм матеріального та процесуального права, правова оцінка обставинам у справі дана вірно, а доводи касаційної скарги є необґрунтованими і не дають підстав, які передбачені статтями 225 –229 Кодексу адміністративного судочинства України (2747-15) для зміни чи скасування судового рішення.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Біла Церква Київської області як непрацюючий пенсіонер.
Згідно з постановою Кабінету Міністрів України "Про організацію виконання постанов Верховної Ради Української РСР про порядок введення в дію законів Української РСР "Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи" та "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи" від 23.07.91 № 106 (106а-91-п) м. Біла Церква Київської віднесене до зони посиленого радіоекологічного контролю.
Статтею 39 Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"(у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення в зоні посиленого радіоекологічного контролю, підвищується на 1 мінімальну заробітну плату.
Дію вказаної норми статті 39 зупинено на 2007 рік в частині виплати компенсацій і допомог у розмірах відповідно до мінімальної заробітної плати згідно із Законом України "Про Державний бюджет України на 2007 рік"від 19.12.2006 (489-16) .
Зупинення дії абзаців другого, третього, четвертого частини першої статті 39, передбачене пунктом 30 статті 71 Закону України від 19.12.2006, визнано таким, що не відповідає Конституції України (254к/96-ВР) (є неконституційним), згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 № 6-рп/2007 (v0a6p710-07) .
Відповідно до частини другої статті 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Отже, з 09.07.2007 по 31.12.2007 відповідач був зобов’язаний нараховувати та сплачувати підвищення до пенсії в розмірі 1 мінімальної заробітної плати.
Судами встановлено, що на виконання статті 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"позивачу управлінням Пенсійного фонду України у м. Білій Церкві Київської області щомісяця виплачувалися передбачена цією статтею виплата в розмірах, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.96 № 836 "Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (836-96-п) .
Вирішуючи цей спір, суди першої та апеляційної інстанцій, з огляду на загальні засади пріоритету законів над підзаконними нормативними актами, обґрунтовано визнали, що при визначенні розміру згаданої виплати застосуванню підлягає саме стаття 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а не постанова Кабінету Міністрів України "Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (836-96-п) , яка істотно звужує обсяг установлених законом прав позивача.
За таких обставин, правильним є висновок судів щодо неправомірності дій відповідача по виплаті доплати до пенсії в розмірах, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.96 № 836 (836-96-п) .
Разом з тим стаття 76 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік"не встановлює будь-яких обмежень щодо можливості застосування розміру мінімальної заробітної плати з метою реалізації статті 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Відповідно до частини 1 статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
Керуючись статтями 220, 2201, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,
у х в а л и л а:
Касаційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м. Біла Церква Київської області залишити без задоволення, а постанову Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 30.05.2008 та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 18.12.2009 у справі за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Біла Церква Київської області про перерахунок пенсії –без змін.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Головуючий В.І. Співак судді: С.Є. Амєлін С.В. Білуга А.Ф. Загородній Д.В. Ліпський