ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"03" березня 2011 р. м. Київ К-17455/09
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого Загороднього А.Ф.,
суддів Білуги С.В.,
Гаманка О.І.,
Заїки М.М.,
Співака В.І.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України у м. Білій Церкві Київської області на постанову Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 23.11.2007 та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 09.04.2009 у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у м. Білій Церкві Київської області про визнання дій неправомірними та зобов’язання провести перерахунок доплати до пенсії, -
встановила:
У жовтні 2007 року ОСОБА_1. звернулася до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України у м. Білій Церкві Київської області про перерахунок доплати до пенсії згідно Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (796-12) .
Постановою Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 23.11.2007, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 09.04.2009, позовні вимоги ОСОБА_1. задоволено частково.
Управління Пенсійного фонду України у м. Білій Церкві Київської області подало касаційну скаргу, в якій посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального та процесуального права, просить рішення судів першої та апеляційної інстанції скасувати та ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог.
Перевіривши доводи касаційної скарги, рішення судів першої та апеляційної інстанції щодо правильності застосування ними норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню, з наступних підстав.
Відповідно до статті 77 Закону України "Про Державний бюджет України на 2006 рік"дію статті 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"зупинено на 2006 рік.
Дію статті 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", з урахуванням статті 111 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" було призупинено на 2007 рік. Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року № 6-рп/2007 (v0a6p710-07) визнано такими, що не відповідають Конституції України (254к/96-ВР) , пункт 12 статті 71 та стаття 111 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік".
Відповідно до частини другої статті 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Вихідним критерієм обрахунку доплати до пенсії виступає розмір мінімальної заробітної плати, згідно Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік" від 15.03.2007 року № (749-16) 749 (749-16) визначено розмір мінімальної заробітної плати з 01.07.2007 року - 440 грн., з 01.10.2007 року - 460 грн.
За таких обставин, положення Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік" від 15.03.2007 № (749-16) 749 (749-16) не встановлює будь-яких обмежень щодо можливості застосування розміру мінімальної заробітної плати з метою реалізації статті 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в 2007 році.
Відповідно до статті 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"(у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення в зоні гарантованого добровільного відселення, провадиться доплата в розмірі двох мінімальних заробітних плат.
Судами встановлено, що на виконання вимог статі 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (796-12) позивачу щомісяця виплачувалися передбачені цією статтею виплати в розмірах, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 26 липня 1996 року № 836 "Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (836-96-п) .
Вирішуючи цей спір, суди першої та апеляційної інстанцій, з огляду на загальні засади пріоритету законів над підзаконними нормативними актами обґрунтовано визнали, що при визначенні розміру згаданих виплат застосуванню підлягає саме стаття 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а не постанова Кабінету Міністрів України "Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (836-96-п) , яка істотно звужує обсяг установлених законом прав позивача.
Водночас, суд першої інстанції, постановлюючи дане рішення, допустив порушення норм матеріального права, зобов’язавши відповідача зробити нарахування та виплатити щомісячну доплату до пенсії за проживання на території радіоактивного забруднення з 09 липня 2007 року, не зазначаючи кінцевий строк, до якого слід робити ці нарахування та виплату. Враховуючи, що рішення Конституційного Суду України від 09.07.2007 № 6-рп/2007 (v0a6p710-07) , яким визнано такими, що не відповідають Конституції України (254к/96-ВР) , пункт 12 статті 71 та статтю 111 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік"стосується лише 2007 року, необхідно провести нарахування та виплату доплати до пенсії до 31.12.2007 року, так як з 01.01.2008 року ці виплати знову було зупинено.
Таку помилку суду першої інстанції не було виправлено судом апеляційної інстанції.
Відповідно до вимог статті 225 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції має право змінити судове рішення, якщо у справі немає необхідності досліджувати нові докази або встановлювати обставини, а судове рішення, яке змінюється, є помилковим тільки в частині.
Оскільки обставини справи встановлено повно і правильно, але тільки в частині помилково застосовано матеріальний закон, то відповідно до частини 4 статті 223 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду апеляційної інстанції підлягає скасуванню, а рішення суду першої інстанції –зміні.
Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню частково. Ухвала Київського апеляційного адміністративного суду від 09.04.2009 підлягає скасуванню, так як вона постановлена з порушенням норм матеріального права, а постанова Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 23.11.2007 - зміні, із встановленням кінцевого строку, до якого слід робити нарахування та виплату щомісячної доплати до пенсії за віком, а саме: з 09 липня 2007 року до 31 грудня 2007 року.
Керуючись статтями 220, 222, 223, 225, 230, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,
постановила:
Касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України у м. Білій Церкві Київської області задовольнити частково.
Ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 09.04.2009 у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у м. Білій Церкві Київської області про визнання дій неправомірними та зобов’язання провести перерахунок доплати до пенсії - скасувати.
Постанову Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 23.11.2007 змінити.
Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України у м. Білій Церкві Київської області провести ОСОБА_1 нарахування та виплатити щомісячну доплату до пенсії згідно статті 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, за період з 09 липня 2007 року до 31 грудня 2007 року.
В решті постанову Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 23.11.2007 залишити без змін.
постанова оскарженню не підлягає.
Головуючий А.Ф. Загородній Судді С.В. Білуга О.І. Гаманко М.М. Заїка В.І. Співак