ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"24" лютого 2011 р. м. Київ К-7530/09
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого Білуги С.В.,
суддів Гаманка О.І.,
Заїки М.М.,
Ліпського Д.В.,
Співака В.І.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м. Білій Церкві на постанову Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 08.11.2007 та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 22.01.2009 у справі за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Білій Церкві про перерахунок пенсії, відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (796-12) , -
встановила:
У жовтні 2007 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Білій Церкві про перерахунок пенсії, відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (796-12) .
Постановою Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 08.11.2007 позов ОСОБА_1 задоволено частково. Зобов’язано управління Пенсійного фонду України в м. Білій Церкві провести перерахунок доплати до пенсії ОСОБА_1, згідно статті 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"за проживання на території радіоактивного забруднення за період з 09.07.2007, встановивши її на рівні мінімальної заробітної плати з розрахунку 440грн. щомісячно. В задоволенні іншої частини позову було відмовлено.
Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 22.01.2009 апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м. Білій Церкві залишено без задоволення, а постанову Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 08.11.2007 –без змін.
Управління Пенсійного фонду України в м. Білій Церкві подало касаційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права просить, постанову Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 08.11.2007 та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 22.01.2009 скасувати, та прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позову.
Заслухавши доповідь судді –доповідача, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Білій Церкві Київської області, як непрацюючий пенсіонер.
Постановою Кабінету Міністрів України від 23.07.1991№ 106 (106а-91-п) місто Біла Церква Київської області віднесено до зони посиленого радіоекологічного контролю. Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (796-12) (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення в зоні посиленого радіоекологічного контролю, підвищується на 1 мінімальну заробітну плату (ст. 39).
Дію вказаної статті 39 вищенаведеного Закону зупинено на 2007 рік в частині виплати компенсацій і допомог у розмірах відповідно до мінімальної заробітної плати згідно із Законом України "Про Державний бюджет України на 2007 рік"від 19.12.2006 № 489-V (489-16) .
Зупинення дії абзаців другого, третього, четвертого частини першої статті 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", передбачене пунктом 30 статті 71 Закону України від 19.12.2006 № 489-V, визнано таким, що не відповідає Конституції України (254к/96-ВР) (є неконституційним), згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 № 6-рп/2007 (v0a6p710-07) .
Відповідно до частини другої статті 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Отже, з 09 липня по 31 грудня 2007 року, відповідач був зобов’язаний нараховувати та сплачувати підвищення до пенсії в розмірі 1 мінімальної заробітної плати.
Судами встановлено, що на виконання статті 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"позивачу управлінням Пенсійного фонду України в м. Білій Церкві Київської області щомісяця виплачувалася, передбачена цією статтею, виплата в розмірах, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.1996 № 836 "Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (836-96-п) .
Вирішуючи цей спір, суди першої та апеляційної інстанцій, з огляду на загальні засади пріоритету законів над підзаконними нормативними актами, обґрунтовано визнали, що при визначенні розміру згаданої виплати застосуванню підлягає саме стаття 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а не постанова Кабінету Міністрів України "Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (836-96-п) , яка істотно звужує обсяг установлених законом прав позивача.
За таких обставин, правильним є висновок судів щодо неправомірності дій відповідача по виплаті доплати до пенсії в розмірах, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.1996 року № 836 (836-96-п) .
Разом з тим стаття 76 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік"не встановлює будь-яких обмежень щодо можливості застосування розміру мінімальної заробітної плати з метою реалізації статті 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Однак, задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції помилково зазначив, що перерахунок доплати до пенсії позивачу, згідно статті 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", за проживання на території радіоактивного забруднення з 09.07.2007 слід проводити на рівні мінімальної заробітної плати з розрахунку 440 грн.
Розмір мінімальної заробітної плати у 2007 році визначався Законом України від 19.12.2006 N 489-V "Про Державний бюджет України на 2007 рік" (489-16) (зі змінами внесеними Законом України N 749-V від 15 березня 2007 року (749-16) ) та, відповідно, становив з 01 липня 2007 року 440 грн., а з 01 жовтня 2007 року 460 грн.
На зазначені порушення суд апеляційної інстанції уваги не звернув та не виправив їх.
Статтею 225 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд касаційної інстанції має право змінити судове рішення, якщо у справі немає необхідності досліджувати нові докази або встановлювати обставини, а судове рішення, яке змінюється, є помилковим тільки в частині. При цьому за правилами пункту 4 частини 1 статті 223 цього Кодексу у випадку зміни рішення суду першої інстанції, рішення апеляційного суду підлягає скасуванню.
Керуючись ст.ст. 220, 222, 223, 225, 230, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів -
постановила:
Касаційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м. Білій Церкві Київської області задовольнити частково.
Ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 22.01.2009 скасувати.
Постанову Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 08.11.2007 змінити, виклавши резолютивну частину в наступній редакції:
"Зобов’язати управління Пенсійного фонду України в м. Білій Церкві провести перерахунок доплати до пенсії ОСОБА_1, згідно статті 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"за проживання на території радіоактивного забруднення за період з 09.07.2007, встановивши її на рівні мінімальної заробітної плати, визначеної Законом України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" (489-16) .".
постанова оскарженню не підлягає.
Головуючий С.В. Білуга Судді О.І. Гаманко М.М. Заїка Д.В. Ліпський В.І. Співак