ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 лютого 2011 року м. Київ К-24294/10
( Додатково див. постанову Донецького апеляційного адміністративного суду (rs9886658) )
Вищий адміністративний суд України у складі:
головуючого судді
Островича С.Е. (доповідач у справі),
суддів
Костенко М.І.
Степашко О.І.
Карася О.В.
Фєдорова М.О.
провівши попередній розгляд справи за касаційною скаргою Донецького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України на постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 04 червня 2010 року у справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Чорнобиль-Допомога"до Донецького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України про визнання недійсним рішення, -
в с т а н о в и л а :
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 29 березня 2010 року відмовлено в задоволенні позовних вимог.
Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 04 червня 2010 року скасовано постанову Донецького окружного адміністративного суду від 29 березня 2010 року та прийнято нову постанову про визнання недійсним рішення від 17 грудня 2009 року № 83 про порушення законодавства про захист від недобросовісної конкуренції та застосування 17000 грн. штрафних санкцій.
Не погоджуючись із зазначеним рішенням суду апеляційної інстанції Донецьке обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України звернулось з касаційною скаргою, у якій просить скасувати постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 04 червня 2010 року та закрити провадження в справі, оскільки, справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України, дослідивши матеріали справи та доводи касаційної скарги колегія суддів приходить до висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що працівниками відповідача було виявлено факт наявності на будівлі аптеки "Фагоция"розташованої за адресою: вул. Октябрська, 22, м. Донецьк напису "АПТЕКА с ОПТОВЫМИ ценами"(мовою оригіналу), про що викладено в службовій записці від 30 січня 2009 року. При цьому відповідачем зазначено, що даний напис розміщено на будівлі аптеки ТОВ "Чорнобиль-Допомога", а не аптечного складу чи бази, що відповідно до вимог чинного законодавства, не допускається.
30 липня 2009 року позивачем було отримано повідомлення про початок розгляду справи про порушення ТОВ "Чорнобиль-Допомога"законодавства про захист від недобросовісної конкуренції.
Службовою запискою спеціалістів другого відділу досліджень та розслідувань Донецького обласного відділення АМК України встановлено, що 4 листопада 2009 року на фасаді будівлі, в якій розміщена аптека ТОВ "Чорнобиль-Допомога"по вул. Октябрська, 22, м. Донецьк розміщено напис "АПТЕКА с ОПТОВЫМИ ценами".
4 грудня 2009 року відповідачем складено подання з попередніми висновками у справі № 02-26-45/2009, згідно якого запропоновано: визнати, що позивачем було вчинено порушення, передбачене статтею 15-1 Закону України "Про захист від недобросовісної конкуренції", накласти на ТОВ "Чорнобиль-Допомога"штраф у розмірі до 5 % відсотків доходу (виручки) від реалізації продукції, товарів, робіт послуг) суб’єкта господарювання за 2009 рік, зобов’язати ТОВ "Чорнобиль-Допомога"в 2-місячний строк припинити порушення законодавства про захист від недобросовісної конкуренції, зазначене у пункті 1 резолютивної частини цього рішення шляхом припинення розповсюдження неправдивої інформації та надання підтверджуючих відомостей щодо припинення порушення Донецькому обласному територіальному відділенню Антимонопольного комітету України.
В грудні 2009 року позивачем було надано пояснення про відсутність доказів на підтвердження факту розповсюдження спірної інформації саме Товариством, крім того, станом на 1 жовтня 2009 року вивіска "АПТЕКА с ОПТОВЫМИ ценами"була демонтована.
Донецьким обласним відділенням АМК України прийнято рішення від 17 грудня 2008 року № 83 "Про порушення законодавства про захист від недобросовісної конкуренції", яким визнано, що ТОВ "Чорнобиль-Допомога"вчинило порушення законодавства про захист від економічної конкуренції, передбачене статтею 15-1 Закону України "Про захист від недобросовісної конкуренції"внаслідок поширення інформації, що вводить в оману шляхом повідомлення неправдивих відомостей; накладено на ТОВ "Чорнобиль-Допомога"штраф у розмірі 17000 грн.; зобов’язано ТОВ "Чорнобиль-Допомога"припинити порушення законодавства про захист від недобросовісної конкуренції, зазначене у пункті 1 резолютивної частини цього рішення шляхом припинення розповсюдження неправдивої інформації та надання підтверджуючих відомостей щодо припинення порушення Донецькому обласному територіальному відділенню Антимонопольного комітету України у двомісячний строк з дня одержання цього рішення.
В частині оформлення результатів перевірки та порядку застосування штрафних санкцій в спірних правовідносинах відповідно до вимог абзаців 4, 5 підпункту 1 пункту 1 Постанови КМУ № 502 "Про тимчасові обмеження щодо здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності на період до 31 грудня 2010 року" (502-2009-п) визначено, що органам і посадовим особам, уповноваженим законами здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності до 31 грудня 2010 року, передбачено:
- приймати рішення про застосування до суб'єктів господарювання фінансових і адміністративних санкцій лише у разі невиконання ними протягом 30 діб від дня одержання приписів про усунення виявлених порушень (крім порушень, що неможливо усунути);
- не застосовувати санкції за порушення, які усунуті на виконання припису.
Як вбачається з матеріалів справи, повідомлення Донецького обласного відділення АМК України позивачу про встановлення порушення та початок розгляду справи, фактично являлось приписом, на виконання якого позивачем було проведено та повідомлено відповідача про демонтаж вивіски до прийняття спірного рішення та складання службовими особами відповідача службової записки від 4 листопада 2009 року.
Враховуючи, що факт наявності спірної вивіски станом на день складання службовими особами відповідача службової записки від 4 листопада 2009 року не встановлено, внаслідок відсутності будь-яких доказів виходу співробітників відповідача на місце розташування цієї вивіски та враховуючи відсутність доказів розташування спірної вивіски на день прийняття відповідачем оспорюваного рішення, колегія суддів апеляційної інстанції дійшла вірного висновку про наявність документально доведених підстав для визнання недійсним рішення відповідача від 17 грудня 2008 року № 83 "Про порушення законодавства про захист від недобросовісної конкуренції".
Судова колегія касаційної інстанції вважає вірним висновок суду апеляційної інстанції, що не можуть бути застосовані штрафні (фінансові) санкції до позивача, який діяв у відносності до Постанови КМУ № 502 "Про тимчасові обмеження щодо здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності на період до 31 грудня 2010 року" (502-2009-п) та надав підтвердження виконання протягом 30 діб виявлених порушень та їх усунення.
Також, колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає за необхідне зазначити, що вимоги відповідача, про закриття провадження в справі оскільки, справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства не ґрунтуються на вимогах Закону та є хибними, так як юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори фізичних чи юридичних осіб з органами Антимонопольного комітету України, як суб’єктами владних повноважень щодо оскарження їхніх рішень, дій чи бездіяльності.
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що касаційну скаргу слід відхилити, оскільки рішення суду апеляційної інстанції постановлене з додержанням норм матеріального та процесуального права, правова оцінка обставинам у справі дана вірно, а доводи касаційної скарги висновок суду не спростовують, підстави для призначення справи до розгляду в судовому засіданні відсутні.
Керуючись ст. 220-1 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
у х в а л и л а:
Касаційну скаргу Донецького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України відхилити.
Постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 04 червня 2010 року залишити без змін.
Ухвала є остаточною і оскарженню не підлягає.
Суддя
С.Е. Острович