ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"23" лютого 2011 р. м. Київ К-37755/10
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Ситникова О.Ф.,
Штульман І.В.,
Малиніна В.В.,
Мойсюка М.І.,
Гашицького О.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_6 до Управління праці та соціального захисту населення Старосамбірської районної державної адміністрації про перерахування державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за касаційною скаргою Управління праці та соціального захисту населення Старосамбірської районної державної адміністрації Львівської області на постанову Старосамбірського районного суду Львівської області від 22 травня 2009 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 28 жовтня 2010 року,
в с т а н о в и в :
Позивач, звернулася в суд з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Старосамбірської районної державної адміністрації про перерахування державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Постановою Старосамбірського районного суду Львівської області від 22 травня 2009 року залишеною без змін ухвалою львівського апеляційного адміністративного суду від 28 жовтня 2010 року позов задоволено частково. Визнано неправомірними дії управління праці та соціального захисту населення Старосамбірської районної державної адміністрації Львівської області. Зобов’язано управління праці та соціального захисту населення Старосамбірської районної державної адміністрації Львівської області здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_6 за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до вимог діючого законодавства. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись із рішеннями судів першої та апеляційної інстанції Управління праці та соціального захисту населення Старосамбірської районної державної адміністрації Львівської області подало касаційну скаргу, в якій зазначило, що приймаючи рішення суди попередніх інстанцій порушили норми матеріального та процесуального права та просить їх скасувати.
Заслухавши доповідача, перевіривши доводи касаційної скарги, матеріали справи, колегія суддів, в межах ст. 220 КАС України, дійшла висновку про залишення касаційної скарги без задоволення з таких підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що відповідно до довідки Управління праці та соціального захисту населення Старосамбірської районної державної адміністрації Львівської області № 1451 від 01.04.2009 року (а.с. 25) позивачу нарахована та виплачена допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з липня 2007 року по грудень 2007 року.
При цьому апеляційний суд зазначав наступне.
Відповідно до пункту 6 частини першої статті 92 Конституції України, виключно законами визначаються, зокрема, основи соціального захисту, а статтею 75 Конституції встановлено, що єдиним органом законодавчої влади в Україні є парламент - Верховна Рада України. Конституція (254к/96-ВР) не надавала права парламенту делегувати свої повноваження іншим державним органам, а останнім - своїми нормативно-правовими актами змінювати положення законів.
Статтею 62 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік"визначається прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для дітей віком до 6 років у розмірі: з 01 січня - 434 гривні; з 01 квітня - 463 гривні; з 01 жовтня –470 гривень. За змістом ст. 14 цього ж Закону, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується щомісяця з дня призначення такої допомоги по день досягнення дитиною трирічного віку включно.
Відповідно до вимог ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім’ям з дітьми", допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років. Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається на кожну дитину, незалежно від кількості народжених (усиновлених, взятих під опіку) дітей у сім’ї, по догляду за якими надається допомога. Законом України "Про Державний бюджет на 2007 рік" (489-16) зупинено дію положень ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім’ям з дітьми"на 2007 рік. Рішенням Конституційного суду України від 09.07.2007 року №6-рп/2007 (v0a6p710-07) визнані неконституційними положення п.14 ст. 71 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік", якими було зупинено дію ч.1 ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім’ям з дітьми"щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Дане рішення Конституційного суду України має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв’язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положення статей зазначених законів, що визнані неконституційними.
Положення Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік" (489-16) визнані неконституційними, втрачають чинність лише з дня ухвалення Конституційним судом України цього рішення. Таким чином, враховуючи норми ч. 2 ст. 152 Конституції України, відповідно до якої закони, інші правові акти або їхні окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним судом України рішення про їх неконституційність, рішення Конституційного Суду України № 6-рп/2007 від 09.07.2007р. (v0a6p710-07) зворотної дії в часі не має, і на період до 09 липня 2007 року не поширюється.
Враховуючи вищевикладене колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з вказаними висновками судів першої та апеляційної інстанції.
Доводи Управління праці та соціального захисту населення Старосамбірської районної державної адміністрації Львівської області викладені у касаційній скарзі не спростовують висновків судів, тому підстав для скасування або зміни рішень судів першої та апеляційної інстанції не вбачається.
Відповідно до ч.1 ст. 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Керуючись ст.ст..220, 222, 223, 224, 231 КАС України (2747-15) ,
у х в а л и в :
Касаційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Старосамбірської районної державної адміністрації Львівської області залишити без задоволення, а постанову Старосамбірського районного суду Львівської області від 22 травня 2009 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 28 жовтня 2010 року –без змін.
Ухвала набирає законної сили через п’ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та оскарженню не підлягає.
Судді