ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"23" лютого 2011 р. м. Київ К-29798/10
|
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Ситникова О.Ф.,
Штульман І.В.,
Малиніна В.В.,
Мойсюка М.І.,
Гашицького О.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_6 до Управління праці та соціального захисту населення Великолепетиської районної державної адміністрації Херсонської області про здійснення перерахунку та виплати державної допомоги за касаційною скаргою Управління праці та соціального захисту населення Великолепетиської районної державної адміністрації Херсонської області на постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 24 березня 2010 року,
в с т а н о в и в :
Позивач, звернулась в суд з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Великолепетиської районної державної адміністрації Херсонської області про здійснення перерахунку та виплати державної допомоги.
Постановою Великолепетиського районного суду Херсонської області від 21 серпня 2009 року позов задоволено частково, визнано неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Великолепетиської районної державної адміністрації по невиплаті ОСОБА_6 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку на підставі Закону України "Про державний бюджет України на 2008 рік та про зміни до деяких законодавчих актів України"починаючи з січня 2008 року.
Зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення Великолепетиської районної державної адміністрації зробити перерахунок та виплатити ОСОБА_6 починаючи з січня 2008 року недоотриману допомогу по догляду за дитиною у розмірі 4753,80 грн.
Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 24 березня 2010 року апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Великолепетиської районної державної адміністрації Херсонської області задоволено частково, постанову суду першої інстанції скасовано та прийнято нову, якою позов задоволено частково, визнано протиправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Великолепетиської районної державної адміністрації Херсонської області щодо невиплати ОСОБА_6 допомоги по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку у розмірі відповідно до ч.1 ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми"для дітей віком до 6 років, з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року.
Зобов’язано Управління праці та соціального захисту населення Великолепетиської районної державної адміністрації Херсонської області виплатити ОСОБА_6 допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі відповідно до ч.1 ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми"з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року. В решті позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись із рішенням суду апеляційної інстанції Управління праці та соціального захисту населення Великолепетиської районної державної адміністрації Херсонської області подало касаційну скаргу, в якій зазначило, що приймаючи рішення суд порушив норми матеріального та процесуального права та просить його скасувати.
Заслухавши доповідача, перевіривши доводи касаційної скарги, матеріали справи, колегія суддів, в межах ст. 220 КАС України, дійшла висновку про залишення касаційної скарги без задоволення з таких підстав.
Скасовуючи рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції зазначав, що
позивачка, є матір'ю малолітніх дітей: ОСОБА_7 ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_8, ІНФОРМАЦІЯ_2, що підтверджується відповідними свідоцтвами про народження (а.с. 8,9).
Позивачка перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Великолепетиської районної державної адміністрації по догляду за дітьми до досягнення ними 3-річного віку та отримувала відповідну допомогу у розмірах, передбачених абзацом 2 частини 2 статті 56 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік", Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік" (107-17)
від 28.12.2007р.
Відповідачем виплачено позивачці допомогу при народженні дитини одноразово в сумі 3400 грн. та призначено до виплати протягом 12 місяців. З довідки про отримання допомоги № 04-436/1-4 від 31.07.09 (а.с.18-19) вбачається, що в період з квітня по грудень місяць 2007 року включно, позивачка отримувала допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, в наступному розмірі: за квітень 2007 року 129,3 грн., травень -129,03., червень 129,03., липень –129,03., серпень –132, 64 грн., вересень –134, 45 грн., жовтень –136, 13 грн., листопад –140, 05 грн., грудень –144, 10 грн.
При нарахуванні та виплаті позивачу цього виду державної допомоги відповідач керувався ст. 56 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік", якою передбачено, що у 2007 р. допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (2811-12)
здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, а також п. 14 ст. 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік", яким зупинено на 2007 р. дію ст. 12, ч. 1 ст. 15 та п. 3 розд. VIII "Прикінцеві положення" Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (2811-12)
.
Відповідно до ст. 62 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років: з 1 січня - 434 гривні, з 1 квітня - 463 гривні, з 1 жовтня - 470 гривень. Пунктом 14 ст. 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік", з метою приведення окремих норм законів у відповідність із цим Законом, зупинено на 2007 р. дію ст. 12, ч. 1 ст. 15 та п. 3 розд. VIII "Прикінцеві положення" Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (2811-12)
. Рішенням Конституційного Суду України N 6-рп/2007 від 09.07.2007 р. (v0a6p710-07)
у справі за конституційним поданням 46 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (254к/96-ВР)
(конституційності) положень статей 29, 36, ч. 2 ст. 56, ч. 2 ст. 62, ч. 1 ст. 66, пунктів 7, 9, 12, 13, 14, 23, 29, 30, 39, 41, 43, 44, 45, 46 ст. 71, статей 98, 101, 103, 111 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" (справа про соціальні гарантії громадян) визнано такими, що не відповідають Конституції України (254к/96-ВР)
(є неконституційними), положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" (489-16)
, у тому числі п. 14 ст. 71 в частині зупинення на 2007 р. дії ст. 12, ч. 1 ст. 15 та п. 3 розділу VIII "Прикінцеві положення" Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (2811-12)
щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Отже, відмова Управління праці та соціального захисту населення Великолепетиської районної державної адміністрації у виплаті позиваці допомоги в період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року в розмірах, встановлених ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", є протиправною та безпідставною, а рішення суду першої інстанції про відмову у задоволенні позовних вимог у цієї частині є помилковим.
Суд апеляційної інстанції при прийнятті рішення про відмову в задоволенні позовних вимог відносно виплати допомоги за 2008 рік зазначав, що відповідно до ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім’ям з дітьми"в редакції Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік" (107-17)
від 28.12.2007р., допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 грн. На момент прийняття рішення ця норма не визнана неконституційною. І таким чином допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2008 рік виплачена відповідачем відповідно до діючого законодавства, а рішення суду першої інстанції про задоволення позовних вимог є помилковим і підлягає скасуванню.
Враховуючи вищевикладене колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з вказаними висновками суду апеляційної інстанції.
Доводи Управління праці та соціального захисту населення Великолепетинської районної державної адміністрації Херсонської області викладені у касаційній скарзі не спростовують висновків суду, тому підстав для скасування або зміни рішення суду апеляційної інстанції не вбачається.
Відповідно до ч.1 ст. 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Керуючись ст.ст..220, 222, 223, 224, 231 КАС України (2747-15)
,
у х в а л и в :
Касаційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Великолепетиської районної державної адміністрації Херсонської області залишити без задоволення, а постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 24 березня 2010 року –без змін.
Ухвала набирає законної сили через п’ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та оскарженню не підлягає.