ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 лютого 2011 року м. Київ К-14439/07
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів :
Головуючого Степашка О.І.
Суддів Голубєвої Г.К.
Костенка М.І.
Островича С.Е.
Усенко Є.А.
розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Шанс"
на постанову Господарського суду Запорізької області від 21.02.2007
та ухвалу Запорізького апеляційного господарського суду від 06.06.2007
у справі №23/87/06-АП-3/190/06-АП-23/265/06-АП
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Шанс"
до Регіонального управління Департаменту з питань адміністрування акцизного збору і контролю за виробництвом та обігом підакцизних товарів Державної податкової адміністрації України в Запорізькій області
про визнання нечинним та скасування рішення
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Шанс"(далі по тексту –позивач, ТОВ "Шанс") звернулось до Господарського суду Запорізької області з позовом до Регіонального управління Департаменту з питань адміністрування акцизного збору і контролю за виробництвом та обігом підакцизних товарів державної податкової адміністрації України в Запорізькій області (далі по тексту –відповідач) про визнання нечинним та скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 27.12.2004 №080188/2406-21.
Постановою Господарського суду Запорізької області від 21.02.2007, яка залишена без змін ухвалою Запорізького апеляційного господарського суду від 06.06.2007, у позові відмовлено, з огляду на правомірність прийняття спірного рішення.
В касаційній скарзі позивач просить скасувати ухвалу суду апеляційної інстанції, а справу направити на новий розгляд, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що відповідачем була проведена перевірка господарської одиниці ТОВ "Шанс", про що складено акт від 24.12.2004 №083985, в якому встановлено порушення статті 6 Декрету Кабінету Міністрів України "Про акцизний збір", а саме: факт реалізації тютюнових виробів за цінами вищими від максимальних роздрібних цін, встановлених виробником або імпортером таких тютюнових виробів, зокрема, 1 пачка сигарет "Альянс"виробництва ВАТ "Прилуки"реалізовувалася за ціною 1,30 грн. за 1 пачку, що на 10 копійок перевищує ціну зазначену в Декларації про встановлення максимальних роздрібних цін на сигарети вищезазначеного виробника.
За результатами перевірки, відповідачем було прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 27.12.2004 №080188/2406-21 на суму 1 000 грн.
Матеріалами справи встановлено, що перевірка проводилася в присутності головного бухгалтера позивача, яка не підписала акт перевірки та не надала жодних заперечень до нього, а також встановлене порушення підтверджено фіскальним чеком від 24.12.2004 на сигарети "Альянс"та письмовими поясненнями продавця кіоску, що перевірявся.
Відповідно до пункту 22 Правил роздрібної торгівлі тютюновими виробами, затверджених наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України від 24 липня 2002 року № 218 (z0679-02) , розрахунки з покупцями за придбані тютюнові вироби здійснюються відповідно до встановленого законодавством порядку.
Згідно пункту 25 зазначених правил працівники суб'єкта підприємницької діяльності у своїй діяльності повинні керуватися Законами України "Про захист прав споживачів" (1023-12) , "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" (481/95-ВР) , "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення" (4004-12) , "Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення" (2899-15) , Порядком заняття торговельною діяльністю і правилами торговельного обслуговування населення, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.1995 № 108 (108-95-п) , Правилами роботи дрібнороздрібної торговельної мережі, затвердженими наказом Міністерства зовнішніх економічних зв'язків і торгівлі України від 08.07.1996 № 369 (z0372-96) і зареєстрованими в Мін'юсті 23.07.1996 за № 372/1397 (із змінами), цими Правилами (z0372-96) та іншими нормативно-правовими актами, які прямо чи/та побічно регламентують торговельну діяльність.
За їх порушення суб'єкти підприємницької діяльності та їх уповноважені особи несуть відповідальність згідно із законодавством України.
Пунктом 43 Порядку заняття торговельною діяльністю і правила торговельного обслуговування населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.1995 № 108 (108-95-п) , встановлено, що продаж товарів суб'єктами господарської діяльності здійснюється за цінами, що встановлюються відповідно до чинного законодавства.
Згідно частини 15 статті 6 Декрету Кабінету Міністрів України "Про акцизний збір"встановлення максимальних роздрібних цін на підакцизні товари здійснюється виробниками або імпортерами цих товарів шляхом декларування таких цін.
Статтею 16 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів"встановлено, що контроль за дотриманням норм цього Закону (481/95-ВР) здійснюють органи, які видають ліцензії, а також інші органи в межах компетенції, визначеної законами України.
Відповідно до статті 17 вказаного Закону до суб'єктів підприємницької діяльності застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі роздрібної торгівлі тютюновими виробами за цінами, вищими від максимальних роздрібних цін на тютюнові вироби, встановлених виробниками або імпортерами таких тютюнових виробів, - 100 відсотків вартості наявних у суб'єкта підприємницької діяльності тютюнових виробів, але не менше 1 000 гривень.
Таким чином, суди попередніх інстанцій, дійшли вірного висновку щодо правомірного застосування відповідачем штрафних (фінансових) санкцій до ТОВ "Шанс", оскільки останнім реалізовано сигарети "Альянс"виробництва ВАТ "Прилуки"за ціною, що перевищує ціну зазначену в Декларації про встановлення максимальних роздрібних цін на сигарети вищезазначеного виробника.
Враховуючи викладене, Вищий адміністративний суд України дійшов висновку про те, що судами першої та апеляційної інстанцій належним чином з’ясовано обставини справи та дано їм відповідну правову оцінку. Порушень норм матеріального права, які могли призвести до зміни чи скасування рішення судів першої та апеляційної інстанції не встановлено.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 220-1, 224, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Шанс" відхилити.
Постанову Господарського суду Запорізької області від 21.02.2007 та ухвалу Запорізького апеляційного господарського суду від 06.06.2007 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути переглянута Верховним Судом України у випадках, встановлених Кодексом адміністративного судочинства України (2747-15) .
Суддя
О.І. Степашко