ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"16" лютого 2011 р. м. Київ К-24691/08
|
Вищий адміністративний суд України в складі колегії суддів:
|
Штульман І.В. (доповідач), -
|
розглянувши в касаційній інстанції в порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення (далі –УПСЗН) Павлоградської міської ради Дніпропетровської області про визнання дій неправомірними, перерахунок та стягнення заборгованості з виплат допомоги при народженні дитини і допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, стягнення моральної шкоди, за касаційною скаргою УПСЗН Павлоградської міської ради Дніпропетровської області на постанову Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 18 червня 2008 року та постанову Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 05 листопада 2008 року, -
в с т а н о в и в:
У листопаді 2007 року ОСОБА_1. звернулася в суд з позовом до УПСЗН Павлоградської міської ради Дніпропетровської області про визнання дій неправомірними, перерахунок та стягнення заборгованості з виплат допомоги при народженні дитини і допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, стягнення моральної шкоди. Позивач зазначала, що вона є матір’ю ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 року народження і, відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (2811-12)
отримує державну допомогу при народженні дитини та допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, однак в значно меншому розмірі чим це передбачено ст.ст.12, 15 вказано Закону. ОСОБА_1. просила: визнати неправомірними дії УПСЗН Павлоградської міської ради Дніпропетровської області по призначенню, нарахуванню та виплаті їй сум допомоги при народженні дитини у розмірі 8500грн. і наступним порядком її виплати –разово в сумі 3400грн. і протягом наступних 12 місяців по 425грн., а також сум допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірах: в липні 2007р. –93,28грн., в серпні 2007р. –104,76грн., в вересні 2007р. –103,41грн., в жовтні 2007р. –104,85грн.; зобов’язати відповідача призначити їй відповідно до
ст. 12 Закону України "Про державну допомогу сім’ям з дітьми"допомогу при народженні дитини у сумі кратній 22,6 розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, встановленого на день народження її дитини, у загальному розмірі, який становить –10463,80грн., з виплатою одноразової виплати при народженні дитини у розмірі 4167грн. і решти суми, яка виплачується протягом 12 місяців в розмірі 6296,80грн. –по 524,73грн. щомісячно, з липня 2007 року; стягнути з УПСЗН Павлоградської міської ради Дніпропетровської області на її користь недоотриману суму одноразової виплати при народженні дитини у розмірі 767грн.; стягнути з відповідача заборгованість з виплат недоотриманої допомоги при народженні дитини в розмірі 598,38грн. за період з травня 2007 року по жовтень 2007 року включно; зобов’язати відповідача призначити їй відповідно до ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім’ям з дітьми"допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 01.01.2007р. у розмірах, який дорівнює прожитковому мінімуму для дітей віком до 6 років, тобто з 01.07.2007р. до 01.10.2007р. –463грн. щомісячно, з 01.10.2007р. –470грн. щомісячно; стягнути з УПСЗН Павлоградської міської ради Дніпропетровської області на її користь недоотриману суму допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі 1452,70грн.; а також стягнути з відповідача завдану їй моральну шкоду у розмірі 3000грн.
Постановою Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 18.06.2008р. позов задоволено частково. Визнано неправомірними дії УПСЗН Павлоградської міської ради Дніпропетровської області щодо нарахування та виплати ОСОБА_1. одноразової допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Зобов’язано відповідача призначити ОСОБА_1. відповідно до ст. 12 Закону України "Про державну допомогу сім’ям з дітьми"допомогу при народженні дитини у сумі, кратній 22,6 розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, встановленого на день народження її дитини в розмірі 10463,80грн. з виплатою одноразової виплати при народженні дитини у розмірі 4167грн. і решти суми, яка виплачується протягом 12 місяців в розмірі 6296,80грн. –по 524,73грн. щомісячно, з липня 2007 року. Стягнуто з УПСЗН Павлоградської міської ради Дніпропетровської області на користь ОСОБА_1. недоотриману суму одноразової виплати при народженні дитини в розмірі 767грн. Стягнуто з відповідача на користь ОСОБА_1. недоотриману суму, що сплачується протягом 12 місяців, за період травень-жовтень 2007 року у розмірі 598,38грн. Зобов’язано відповідача призначити ОСОБА_1. щомісячну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 01.01.2007р. у розмірах, які дорівнюють прожитковому мінімуму для дітей віком до 6 років, тобто з 01.07.2007р. до 01.10.2007р. –463грн. щомісячно, з 01.10.2007р. –470грн. щомісячно. Стягнуто з відповідача на користь позивача недоотриману суму допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі 1452,70грн. В частині стягнення моральної шкоди відмовлено. Стягнуто з бюджету міста Павлоград Дніпропетровської області на користь ОСОБА_1. судові витрати в розмірі 28,17грн.
Постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 05.11.2008р. постанову Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 18.06.2008р. в частині визнання неправомірними дій УПСЗН Павлоградської міської ради Дніпропетровської області щодо нарахування ОСОБА_1. державної допомоги при народженні дитини, в частині зобов’язання відповідача призначити ОСОБА_1. відповідно до ст. 12 Закону України "Про державну допомогу сім’ям з дітьми"державну допомогу при народженні дитини у сумі кратній 22,6 розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, встановленого на день народження її дитини, у розмірі 10463,80грн., з подальшою виплатою одноразової допомоги в сумі 4167грн. і решти 6292,80грн. протягом 12 місяців по 524,73грн. щомісячно, та в частині стягнення з відповідача на користь ОСОБА_1. суми недоотриманої одноразової державної допомоги при народженні дитини у розмірі 767грн. та суми недоотриманої щомісячної державної допомоги при народженні дитини за період з травня 2007 року по жовтень 2007 року включно у розмірі 598,38грн. скасовано, та в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1. в цій частині відмовлено. Постанову Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 18.06.2008р. в частині визнання неправомірними дій УПСЗН Павлоградської міської ради Дніпропетровської області щодо нарахування та виплати ОСОБА_1. допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, в частині зобов’язання відповідача призначити позивачу допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірах, які дорівнюють прожиткового мінімуму для дітей віком до 6-ти років, тобто з 01.07.2007р. до 01.10.2007р. –463грн. щомісячно, а з 01.10.2007р. –470грн. щомісячно, та в частині стягнення з УПСЗН Павлоградської міської ради Дніпропетровської області на користь ОСОБА_1. недоотриманої суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з липня 2007 року по жовтень 2007 року, включно, у розмірі 1452,70грн., та в іншій частині залишено без змін.
В касаційній скарзі УПСЗН Павлоградської міської ради Дніпропетровської області просить скасувати постанову Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 18.06.2008р. та постанову Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 05.11.2008р. з мотивів порушення норм матеріального та процесуального права і постановити нове судове рішення.
Касаційна скарга підлягає задоволенню частково з таких підстав.
Згідно ч.ч. 1, 2 ст. 220 Кодексу адміністративного судочинства (далі – КАС) України (2747-15)
суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу. Суд касаційної інстанції переглядає судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій у межах касаційної скарги, але при цьому може встановлювати порушення норм матеріального чи процесуального права, на які не було посилання в касаційній скарзі.
З матеріалів справи вбачається, що після народження дитини позивач ОСОБА_1. відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (2811-12)
отримує одноразову державну допомогу при народженні дитини та державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Відповідно до ст. 12 Закону України "Про державну допомогу сім’ям з дітьми"(у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) допомога при народженні дитини надається у сумі, кратній 22,6 розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, встановленого на день народження дитини. Виплата допомоги здійснюється одноразово в дев’ятикратному розмірі прожиткового мінімуму при народженні дитини, решта –протягом наступних 12 місяців у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 14 ст. 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік", з метою приведення окремих норм законів у відповідність із цим Законом (489-16)
, зупинено на 2007 рік дію ст.12, ч.1 ст.15 та п.3 розділу VIII "Прикінцеві положення" Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (2811-12)
.
Водночас, ч.2 ст. 56 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік"установити, що у 2007 році допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (2811-12)
та Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" (2240-14)
здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у таких розмірах: допомога при народженні дитини - у розмірі 8500 гривень. Виплата допомоги здійснюється одноразово при народженні дитини в сумі 3400 гривень, решта - протягом наступних 12 місяців рівними частинами у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України; допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку - у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Рішенням Конституційного суду України від 09.07.2007р. №6-рп/2007 (v0a6p710-07)
визнано такими, що не відповідають Конституції України (254к/96-ВР)
(є неконституційними) положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" (489-16)
, зокрема, п.14 ст.71 в частині зупинення на 2007 рік дії ст.12, ч.1 ст.15 та п.3 розділу VIII "Прикінцеві положення " Закону України "Про державну допомогу сім’ям з дітьми" (2811-12)
щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
В зв’язку з тим, що рішенням Конституційного суду України від 09.07.2007р. №6-рп/2007 (v0a6p710-07)
положення ст. 56 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік " в частині встановлення розміру допомоги при народженні дитини не конституційними не визнавались і тому діяли на час виникнення таких спірних правовідносин, а також враховуючи те, що Закон України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" (489-16)
за часом прийнятий пізніше Закону України "Про державну допомогу сім’ям з дітьми" (2811-12)
, суд апеляційної інстанції дійшов обґрунтованого висновку, що при визначенні розміру державної допомоги при народженні дитини та порядку її виплати слід керуватись саме положеннями абзацу 2 ч.2 ст. 56 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік", яким було встановлено одноразову виплату у розмірі 8500грн., а тому правильно скасував в цій частині постанову суду першої інстанції та відмовив у задоволенні зазначених позовних вимог.
Щодо ж до вимог позивача про покладення на УПСЗН Павлоградської міської ради Дніпропетровської області зобов’язання виплатити певну суму державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, колегія суддів зауважує, що призначення і порядок виплати цієї допомоги передбачені статтями 3, 13- 15 Закону України "Про державну допомогу сім’ям з дітьми".
У відповідності до ст. 13 Закону України "Про державну допомогу сім’ям з дітьми"(у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку має не застрахована в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.
Частиною 1 ст.15 (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) зазначеного Закону (2811-12)
встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Відповідно до ст. 62 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік"затверджено на 2007 рік прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років у розмірах: з 1 січня –434 гривні, з 1 квітня –463 гривні, з 1 жовтня –470 гривень.
Пунктом 14 ст. 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік", з метою приведення окремих норм законів у відповідність із цим Законом, на 2007 рік було зупинено дію ст.12, ч.1 ст.15 та п.3 розділу VIII "Прикінцеві положення" Закону України "Про державну допомогу сім’ям з дітьми" (2811-12)
, а ст.56 даного Закону установлено, що у 2007 році допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету у розмірі, що дорівнює різниці між 50% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім’ї з розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Проте, рішенням Конституційного Суду України №6-рп/2007 від 09.07.2007р. (v0a6p710-07)
положення абзацу третього ч.2 ст. 56 та п.14 ст. 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік"були визнані такими, що не відповідають Конституції України (254к/96-ВР)
(є неконституційними).
Зазначене рішення Конституційного Суду України є обов'язковим до виконання на території України, остаточним і не може бути оскаржене, крім того, воно має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статтей зазначених законів, що визнані неконституційними.
Відповідно до ч.2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Таким чином, з ухваленням 09.07.2007р. Конституційним Судом України рішення №6-рп/2007 (v0a6p710-07)
щодо неконституційності положень абзацу третього ч.2 ст. 56 та п.14 ст. 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік"указані правові норми втратили чинність і застосуванню не підлягали, а тому з 09.07.2007р. і до 31.12.2007р., оскільки Закон України "Про Державний бюджет на 2007 рік" (489-16)
діяв до указаної дати, відповідач повинен був нараховувати та виплачувати позивачу допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, передбаченому ч.1 ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім’ям з дітьми"- у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
За таких обставин, суд апеляційної інстанції правомірно скасовував постанову суду першої інстанції в частині задоволення позовних вимог щодо стягнення з відповідача на користь ОСОБА_1. допомоги при народженні дитини у розмірах встановлених ст. 12 Закону України "Про державну допомогу сім’ям з дітьми"та відмовив в цій частині в задоволенні позову. При цьому Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд залишає без змін постанову суду першої інстанції в частині визнання неправомірними дій УПСЗН Павлоградської міської ради Дніпропетровської області щодо нарахування та виплати ОСОБА_1. допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, в частині зобов’язання відповідача призначити позивачу допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірах, які дорівнюють прожиткового мінімуму для дітей віком до 6-ти років, тобто з 01.07.2007р. до 01.10.2007р. –463грн. щомісячно, а з 01.10.2007р. –470грн. щомісячно, та в частині стягнення з УПСЗН Павлоградської міської ради Дніпропетровської області на користь ОСОБА_1. недоотриманої суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з липня 2007 року по жовтень 2007 року, включно, у розмірі 1452,70грн., а також в іншій частині, однак вбачається, що постановою Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 18.06.2008р. в частині, яку було залишено без змін апеляційним судом, зобов’язано відповідача призначити ОСОБА_1. щомісячну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 01.01.2007р. у розмірах, які дорівнюють прожитковому мінімуму для дітей віком до 6 років, тобто з 01.07.2007р. до 01.10.2007р. –463грн. щомісячно, з 01.10.2007р. –470грн. щомісячно. Стягнуто з відповідача на користь позивача недоотриману суму допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі 1452,70грн. В частині стягнення моральної шкоди відмовлено. Стягнуто з бюджету міста Павлоград Дніпропетровської області на користь ОСОБА_1. судові витрати в розмірі 28,17грн.
Таким чином, зобов’язуючи призначити та стягнути з відповідача на користь ОСОБА_1. недоотриману суму допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, суд першої інстанції помилково не встановив конкретного період за який необхідно здійснювати вказане зобов’язання, а тому і визначена судом першої інстанції недоотримана сума щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку є спірною.
Апеляційний суд на вказані порушення суду першої інстанції уваги не звернув та в цій частині їх не виправив.
Відповідно до ст. 23 Цивільного кодексу України, розмір відшкодування моральної (немайнової) шкоди суд визначає залежно від характеру та обсягу страждань (фізичних, душевних, психічних, тощо), яких зазнав позивач, характеру немайнових втрат (їх тривалості, можливості відновлення, тощо) та з урахуванням інших обставин. Враховується стан здоров’я потерпілого, тяжкість вимушених змін у його життєвих і виробничих стосунках, тощо.
Оскільки позивач не надав суду доказів перенесення душевних страждань, істотності вимушених змін життєвих стосунків, то підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1. в частині стягнення моральної шкоди не вбачається.
Відповідно до ст. 229 КАС України суд касаційної інстанції має право скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалити нове рішення, якщо обставини справи встановлені повно і правильно, але суди першої та апеляційної інстанцій порушили норми матеріального чи процесуального права, що призвело до ухвалення незаконного судового рішення.
Керуючись ст.ст. 220, 222, 223, 229, 230, 232 КАС України, суд, -
п о с т а н о в и в:
Касаційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Павлоградської міської ради Дніпропетровської області – задовольнити частково.
Постанову Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 18 червня 2008 року та постанову Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 05 листопада 2008 року – скасувати.
Постановити нове рішення по справі, яким позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Павлоградської міської ради Дніпропетровської області про визнання дій неправомірними, перерахунок та стягнення заборгованості з виплат допомоги при народженні дитини і допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, стягнення моральної шкоди задовольнити частково. Визнати протиправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Павлоградської міської ради Дніпропетровської області щодо неперерахунку та невиплати ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у відповідності до ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім’ям з дітьми", виходячи з розміру встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року. Зобов’язати Управління праці та соціального захисту населення Павлоградської міської ради Дніпропетровської області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року у відповідності до ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім’ям з дітьми", виходячи з розміру встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, встановленого на день виплати допомоги, з урахуванням виплачених сум. В іншій частині позовних вимог відмовити.
постанова оскарженню не підлягає.