ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"27" січня 2011 р. м. Київ К-44268/09
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого: судді –доповідача Бим М.Є.
суддів: Гордійчук М.П., Конюшка К.В., Сіроша М.В., Харченка В.В.
розглянувши в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами адміністративну справу за касаційною скаргою Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Північному регіоні"на ухвалу Харківського окружного адміністративного суду від 12 травня 2009 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 02 вересня 2009 року у справі №2а-37017/09 за позовом Прокурора Червонозаводського району м. Харкова в інтересах держави в особі Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Північному регіоні"до Харківського державного університету харчування та торгівлі про стягнення штрафу, -
В С Т А Н О В И Л А :
Прокурор Червонозаводського району м.Харкова в інтересах держави в особі Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго"в особі відокремленого підрозділу "Держенергонагляд в північному регіоні"звернувся до суду з позовом до Харківського державного університету харчування та торгівлі, в якому просив суд стягнути з відповідача в дохід державного бюджету штраф у сумі 5100 грн.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 12 травня 2009 року, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 02 вересня 2009 року, провадження в адміністративній справі закрито.
В касаційній скарзі ДП "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі ВП "Держенергонагляд у Північному регіоні"просить скасувати зазначені судові рішення, та направити справу до суду першої інстанції для розгляду по суті.
Перевіривши матеріали справи, правильність застосування судом норм процесуального права, обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Закриваючи провадження по справі суд посилався на ті обставини, що вказаний спір не являється публічно-правовим та не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Колегія суддів не погоджується з наведеними висновками суду виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 3 Кодексу адміністративного судочинства України справа адміністративної юрисдикції - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
За п. 1 ч. 1 ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства України компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Відповідно ст. 9 Закону України "Про електроенергетику" державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та інші органи, визначені законодавством України. Державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право, зокрема, давати споживачам та суб’єктам електроенергетики обов’язкові для виконання приписи про усунення порушень у сфері споживання електричної та теплової енергії. За ст.26 України "Про електроенергетику" споживач електроенергії зобов’язаний дотримуватися вимог законодавчих норм та договору постачання енергії, несе відповідальність за порушення умов договору, правил користування електричною та тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної енергії та теплової енергії згідно законодавства України. Згідно ст.27 вищенаведеного Закону суб’єкти господарської діяльності несуть відповідальність за ухилення від виконання або несвоєчасного виконання приписів у вигляді накладення штрафу у розмірі до п’яти тисяч неоподаткованих г мінімумів доходів громадян. Відповідно до п.2, п.10 Положенням про порядок накладання на суб’єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання, зокрема, приписів Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії, на суб’єктів господарської діяльності накладаються штрафи, які суб’єкт господарської діяльності повинен сплатити протягом 30 днів.
Виходячи з вищенаведених законодавчих норм, державне підприємство "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Північному регіоні" являється суб’єктом владних повноважень, який, здійснює державний нагляд в електроенергетиці та за порушення на підставі Закону України "Про електроенергетику" (575/97-ВР)
застосовує штрафні санкції до суб’єктів господарювання, у разі несплати штрафу позивач має право на звернення до суду про його стягнення відповідно до законодавчих норм та п.5 ст. 50 КАС України.
Враховуючи суб’єктний склад та характер правовідносин, що виникли між сторонами, даний спір являється публічно-правовим, тому дана справа є справою адміністративної юрисдикції та підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Відповідно до ст. 227 КАС України підставою для скасування судових рішень судів першої та (або) апеляційної інстанцій і направлення справи для продовження розгляду є порушення норм матеріального чи процесуального права, які призвели до постановлення незаконної ухвали, яка перешкоджає подальшому провадженню у справі.
За таких обставин колегія суддів приходить до висновку, що ухвалені у справі судові рішення підлягають скасуванню із направленням справи до суду першої інстанції для продовження розгляду.
Керуючись ст.ст. 222, 223, 227, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
УХВАЛИЛА:
Касаційну скаргу Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Північному регіоні"–задовольнити.
Скасувати ухвалу Харківського окружного адміністративного суду від 12 травня 2009 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 02 вересня 2009 року, а справу направити до суду першої інстанції для продовження розгляду.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі.
Судді: