ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"27" січня 2011 р. м. Київ К-17112/09
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого Співака В.І.,
суддів Білуги С.В.,
Загороднього А.Ф.,
Заїки М.М.,
Ліпського Д.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 26.01.2009 та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 09.04.2009 у справі за позовом ОСОБА_4 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про перерахунок пенсії,
встановила:
У грудні 2008 року ОСОБА_4 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про перерахунок пенсії.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 26.01.2009 позов ОСОБА_4 було задоволено. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області. Зобов’язано Головне управління Пенсійного Фонду України в Донецькій області здійснити ОСОБА_4 перерахунок пенсії за вислугу років з 01.04.2007 по 31.12.2007 з урахуванням премії у розмірі 54% від грошового забезпечення, встановленої наказом Міністра оборони України від 14.04.2007 № 175, прийнятого на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 28.03.2007 № 594 (594-2007-п)
.
Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 09.04.2009 апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області було залишено без задоволення, а постанову Донецького окружного адміністративного суду від 26.01.2009 – без змін.
Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області подало касаційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить постанову Донецького окружного адміністративного суду від 26.01.2009 та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 09.04.2009 скасувати, та прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позову.
Перевіривши наведені доводи в касаційній скарзі, рішення судів щодо застосування судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Вирішуючи спір та задовольняючи позов, суди першої та апеляційної інстанцій виходили з того що, наказом Міністра оборони України від 14.04.2007 № 175, прийнятого на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 28.03.2007 № 594 (594-2007-п)
встановлено нові, чітко визначені розміри премії і таким чином змінився розмір зазначеного виду грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців.
Проте, з таким висновком погодитись неможливо.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що позивач одержує пенсію на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб" (2262-12)
.
Питання перерахунку раніше призначених пенсій вказаній категорії пенсіонерів врегульоване статтею 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб". Законом України "Про внесення змін до деяких законів України з питань соціального захисту військовослужбовців"від 16.12.2004 (2255-15)
внесено зміни у Закон України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб" (2262-12)
. Частину третю статті 63 Закону викладено в такій редакції: "Усі призначені за цим Законом (2262-12)
пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом (2262-12)
, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у строки, встановлені частиною другою статті 51 цього Закону". Постановою Кабінету Міністрів України від 28.03.2007 № 594 "Деякі питання грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу у 2007 році" (594-2007-п)
дозволено Міністерству оборони, Міністерству внутрішніх справ, Міністерству з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи, Міністерству транспорту та зв'язку, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації, Службі безпеки, Службі зовнішньої розвідки, Адміністрації Державної прикордонної служби, Державному департаменту з питань виконання покарань і Управлінню державної охорони здійснювати у поточному році починаючи з 01 квітня преміювання військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу (насамперед осіб рядового, сержантського та старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом, осіб рядового, молодшого та середнього начальницького складу та осіб молодшого офіцерського складу) понад встановлений законодавством розмір у межах видатків, передбачених для грошового забезпечення у 2007 році.
Граничні розміри премій, які можуть бути виплачені військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, встановлюються керівниками зазначених органів у межах затвердженого фонду грошового забезпечення.
На виконання вказаної постанови Міністром оборони України 14.04.2007 прийнято наказ № 175 "Про встановлення граничних розмірів премії військовослужбовцям Збройних Сил України", яким з 01.04.2007 встановлено граничні розміри премії, яка може бути виплачена військовослужбовцям у межах видатків на грошове забезпечення за 2007 рік.
Таким чином, у період з 01.04.2007 до закінчення поточного року на підставі зазначених постанови Кабінету Міністрів України від 28.03.2007 № 594 (594-2007-п)
та наказу Міністра оборони України від 14.04.2007 № 175 було тимчасово дозволено преміювати працюючих військовослужбовців.
Характер та умови цього преміювання свідчать про те, що вказана премія носить тимчасовий характер, та не є новим додатковим видом грошового забезпечення, а отже не дає підстав для перерахунку пенсії відповідно до частини третьої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб".
Таким чином, відмовляючи у здійсненні перерахунку пенсії позивачу відповідач діяв відповідно до вимог чинного законодавства, підстав для визнання дій суб’єкта владних повноважень протиправними не було.
Враховуючи викладене, підстав для задоволення позову не було. Переглядаючи справу, апеляційний суд на допущені судом першої інстанції порушення вимог закону уваги не звернув та не виправив їх.
За таких обставин колегія суддів приходить до висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню. Зважаючи на те, що у справі не вимагається збирання або додаткової перевірки доказів, обставини справи встановлені судами повно і правильно, але допущено помилку в застосуванні норм матеріального права –судові рішення судів першої та апеляційної інстанції підлягають скасуванню з ухваленням нового рішення про відмову у задоволенні позову ОСОБА_4
Керуючись статтями 220, 222, 223, 229, 230, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,
постановила:
Касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області задовольнити.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 26.01.2009 та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 09.04.2009 у справі за позовом ОСОБА_4 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про перерахунок пенсії - скасувати.
Ухвалити нову постанову.
У задоволенні позову ОСОБА_4 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про перерахунок пенсії відмовити.
постанова оскарженню не підлягає.
Головуючий В.І. Співак
Судді С.В. Білуга
А.Ф. Загородній
М.М. Заїка
Д.В. Ліпський