ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"26" січня 2011 р. м. Київ К-53316/09
Вищий адміністративний суд України в складі колегії суддів:
головуючого судді Пилипчук Н.Г.
суддів Бившевої Л.І.
Ланченко Л.В.
Нечитайла О.М.
Федорова М.О.
розглянувши у попередньому судовому засіданні
касаційну скаргу ОСОБА_4
на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 17.07.2009
та постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 19.10.2009
та касаційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Дзержинської районної в м. Харкові ради
на постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 19.10.2009
у справі № 2-а-17546/08/2070
за позовом ОСОБА_4
до 1. Управління праці і соціального захисту населення Дзержинської районної в м.Харкові ради,
2. Харківського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Головного управління праці та соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації,
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору :
Головне управління праці та соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації
про визнання дій неправомірними та стягнення недоплаченої разової допомоги, -
ВСТАНОВИВ:
У січні 2008 року ОСОБА_4 звернулась до суду з позовом, яким, з урахуванням уточнень та доповнень, просила визнати протиправною несплату у повному обсязі щорічної разової допомоги до 5 травня у 2007-2009 роках, зобов’язати Управління праці і соціального захисту населення Дзержинської районної в м. Харкові ради зробити перерахунок належної до виплати разової грошової допомоги до 5 травня за 2007-2009 роки відповідно до ст. 15 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"та направити відомості до Харківського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Головного управління праці і соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації для здійснення виплати. Стягнути на користь позивача з Харківського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Головного управління праці і соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації недораховану належну до виплати суму у 2007-2008 роках –4115 грн., за 2009 рік –2310 грн. щорічної разової грошової допомоги до 5 травня. Стягнути з Управління праці і соціального захисту населення Дзержинської районної в м. Харкові ради компенсацію за відрив від звичайних занять.
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 17.07.2009 відмовлено у задоволенні позову повністю.
Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 19.10.2009 постанову суду першої інстанції скасовано в частині відмови у задоволенні позовних вимог щодо 2009 року та задоволено позов в цій частині. Визнано дії Управління праці і соціального захисту населення Дзержинської районної в м. Харкові ради щодо виплати разової грошової допомоги до 5 травня ОСОБА_4 в розмірах менших ніж передбачено ст. 15 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"та щодо відмови у нарахуванні разової грошової допомоги до 5 травня ОСОБА_4 за 2009 рік протиправними. Зобов’язано Управління праці і соціального захисту населення Дзержинської районної в м. Харкові ради нарахувати та виплатити ОСОБА_4 разову грошову допомогу до 5 травня за 2009 рік у сумі 2488,20 грн. В решті постанову Харківського окружного адміністративного суду від 17.07.2009 залишено без змін.
Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 07.12.2009 виправлено описку в постанові Харківського апеляційного адміністративного суду від 19.10.2009 та замість суми 2488,20 грн. вказано правильну суму –2310,00 грн.
ОСОБА_4 подала касаційну скаргу, якою просить скасувати постанову Харківського окружного адміністративного суду від 17.07.2009 та постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 19.10.2009 та прийняти нову постанову про визнання протиправними дій Управління праці і соціального захисту населення Дзержинської районної в м. Харкові ради щодо несплати їй у повному обсязі щорічної разової допомоги до 5 травня у 2007-2009 роках, зобов’язання управління зробити перерахунок належної до виплати грошової допомоги до 5 травня за 2007-2009 роки відповідно до ст. 15 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", донарахувати за 2007 рік 1880 грн., за 2008 рік –2235 грн. та за 2009 рік –2310 грн. та направити ці дані до Харківського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Головного управління праці та соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації для здійснення виплати. Стягнути з Харківського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Головного управління праці та соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації належну до виплати суму 6425 грн. щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2007-2009 роки. Стягнути з Управління праці і соціального захисту населення Дзержинської районної в м. Харкові ради на користь представника позивача –ОСОБА_5 компенсацію за відрив від звичайних занять.
Управління праці та соціального захисту населення Дзержинської районної в м.Харкові ради подало касаційну скаргу, якою просить скасувати постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 19.10.2009 та залишити в силі постанову Харківського окружного адміністративного суду від 17.07.2009.
Заслухавши доповідь судді-доповідача про обставини, необхідні для ухвалення судового рішення судом касаційної інстанції, дослідивши доводи касаційної скарги, матеріали справи, судові рішення, суд касаційної інстанції дійшов висновку, що касаційні скарги не підлягають задоволенню.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що ОСОБА_4 є дружиною померлого інваліда війни, яка не одружилась вдруге, та має право на пільги, встановлені Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"від 22.10.1993 № 3551-XII (3551-12) (зі змінами та доповненнями).
Позивачці як дружині померлого інваліда війни у квітні 2007 та 2008 років відповідно були здійснені виплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня у розмірах, передбачених Законом України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" (489-16) та постановою Кабінету Міністрів України "Про розміри разової грошової допомоги, що виплачується в 2008 році відповідно до Законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"та "Про жертви нацистських переслідувань"від 12.03.2008 № 183 (183-2008-п) .
У квітні 2009 року здійснено виплату щорічної разової грошової допомоги до 5 травня у розмірі, передбаченому постановою Кабінету Міністрів України "Про розміри разової грошової допомоги, що виплачується в 2009 році відповідно до Законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"та "Про жертви нацистських переслідувань"від 18 березня 2009 р. N 211 (211-2009-п) .
Відповідно до частини 5 статті 15 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"(в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) щорічно до 5 травня членам сімей, зазначеним у пункті 1 статті 10 цього Закону, а також дружинам (чоловікам) померлих інвалідів війни, які не одружились вдруге, виплачується разова грошова допомога у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.
Пунктом 13 статті 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік"дію частини 5 статті 15 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"було зупинено на 2007 рік в частині визначення розміру виплат щорічної разової грошової допомоги ветеранам війни.
Статтею 29 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік"установлено, що у 2007 році виплата щорічної разової допомоги відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (3551-12) членам сімей загиблих та дружинам (чоловікам) померлих інвалідів війни здійснюється у розмірі - 150 гривень. Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 № 6-рп/2007 (v0a6p710-07) положення пункту 13 статті 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік", якими зупинено дію частини 5 статті 15 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"в частині визначення розміру виплат щорічної разової грошової допомоги, визнано такими, що не відповідають Конституції України (254к/96-ВР) (є неконституційними).
Підпунктом "б"підпункту 4 пункту 20 розділу ІІ Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення до деяких законодавчих актів України" (107-17) частину 5 статті 15 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"було викладено у такій редакції: "Щорічно до 5 травня членам сімей, зазначеним у пункті 1 статті 10 цього Закону, а також дружинам (чоловікам) померлих інвалідів війни, які не одружилися вдруге, та дружинам (чоловікам) померлих учасників бойових дій, учасників війни, визнаних за життя інвалідами від загального захворювання, трудового каліцтва та з інших причин, які не одружилися вдруге, виплачується разова грошова допомога у розмірах, які визначаються Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про розміри разової грошової допомоги, що виплачується в 2008 році відповідно до Законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"та "Про жертви нацистських переслідувань" від 12.03.2008 № 183 (183-2008-п) було встановлено, що у 2008 році членам сімей загиблих та дружинам (чоловікам) померлих інвалідів війни, дружинам (чоловікам) померлих учасників бойових дій, учасників війни і жертв нацистських переслідувань, визнаних за життя інвалідами, які не одружилися вдруге, здійснюється у розмірі - 170 гривень. Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 № 10-рп/2008 (v010p710-08) положення пункту 20 розділу II "Внесення змін до деяких законодавчих актів України"Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення до деяких законодавчих актів України" (107-17) визнано такими, що не відповідають Конституції України (254к/96-ВР) (є неконституційними).
Відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Оскільки положення законів, які визнані неконституційними, втрачають чинність тільки з дня ухвалення рішення про їх неконституційність, до дня ухвалення такого рішення такі положення підлягали застосуванню.
Отже, суб’єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесено здійснення виплат разової грошової допомоги дружинам (чоловікам) померлих інвалідів війни, які не одружились вдруге, не зобов’язаний був до визнання відповідних положень Законів України Про Державний бюджет України на 2007 та 2008 роки неконституційними проводити зазначені виплати у будь-який інший спосіб та у розмірах, окрім тих, що були встановлені законодавством, чинним на момент їх здійснення.
Оскільки на момент виникнення спірних відносин, а саме на дату нарахування і виплати позивачці органами праці та соціального захисту населення відповідних коштів, положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" (489-16) та Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення до деяких законодавчих актів України" (107-17) були чинними, суд касаційної інстанції знаходить правильною позицію судів попередніх інстанцій про відсутність підстав для задоволення позову в частині донарахування та виплати одноразової грошової допомоги до 5 травня за 2007 та 2008 роки.
Висновки суду апеляційної інстанції щодо протиправності дій управління праці і соціального захисту населення з виплати позивачці у 2009 році разової грошової допомоги до 5 травня у розмірі меншому, ніж передбачено ст. 15 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", є також правильними.
Дія частини 5 статті 15 вказаного Закону у редакції, за якою передбачено виплату щорічно до 5 травня членам сімей, зазначеним у пункті 1 статті 10 цього Закону, а також дружинам (чоловікам) померлих інвалідів війни, які не одружились вдруге, разової грошової допомоги у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, яка була відновлена з 22.05.2008 (з часу прийняття рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. №10-рп/2008 (v010p710-08) ) на 2009 рік не зупинялася.
Вирішуючи даний спір, суд апеляційної інстанції, з огляду на загальні засади пріоритету законів над підзаконними нормативними актами, обґрунтовано визнав, що при визначенні розміру згаданої виплати за 2009 рік застосуванню підлягає саме Закон України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (3551-12) , а не постанова Кабінету Міністрів України "Про розміри разової грошової допомоги, що виплачується в 2009 році відповідно до Законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"та "Про жертви нацистських переслідувань" (1584-14) від 18 березня 2009 р. N 211 (211-2009-п) , яка істотно звужує обсяг установлених законом прав осіб.
Зі змісту ст. 15 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"випливає, що щорічна допомога до 5 травня виплачується виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком.
При цьому, як правильно зазначено судом апеляційної інстанції, на законодавчому рівні не визначено розміру мінімальної пенсії за віком, який підлягає застосуванню при розрахунку разової щорічної допомоги до 5 травня відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни та гарантії її соціального захисту" (3551-12) . Тому, враховуючи приписи частини 7 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, положення ст. 28 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування"не є перешкодою для застосування даної величини (мінімального розміру пенсії за віком) до обрахування інших пенсій чи доплат пов’язаних з мінімальною пенсією за віком, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого, крім передбаченого ч. 1 цієї статті мінімального розміру пенсії за віком і невизначеність на законодавчому рівні іншого мінімального розміру пенсії за віком не є підставою для відмови у реалізації законодавчої гарантії отримання виплат.
Зважаючи на викладене, підстав для задоволення касаційних скарг не вбачається, у зв’язку з чим постанова суду апеляційної інстанції залишається без змін.
Керуючись ст.ст. 220, 2201, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд касаційної інстанції, -
УХВАЛИВ:
Касаційні скарги ОСОБА_4 та Управління праці та соціального захисту населення Дзержинської районної в м. Харкові ради залишити без задоволення, а постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 19.10.2009 – без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, передбачених статтею 237 Кодексу адміністративного судочинства України, за заявою про перегляд даної ухвали, поданої через Вищий адміністративний суд України у порядку, передбаченому статтями 236-2391 Кодексу адміністративного судочинства України (2747-15) .
Головуючий суддя Н.Г. Пилипчук Судді Л.І. Бившева Л.В. Ланченко О.М. Нечитайло М.О. Федоров