ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 січня 2011 року м. Київ К-59651/09
|
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Бим М.Є. (доповідач), Гончар Л.Я., Гордійчук М.П., Конюшка К.В.,
Харченка В.В.
розглянувши у порядку попереднього розгляду адміністративну справу за касаційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в м. Євпаторія Автономної Республіки Крим на постанову Євпаторійського міського суду Автономної Республіки Крим від 24 березня 2009 року та постанову Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 28 жовтня 2009 року у справі №2-а-170/09 за позовом ОСОБА_6 до Управління Пенсійного фонду України в м. Євпаторія Автономної Республіки Крим про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання здійснити перерахунок пенсії, -
В С Т А Н О В И Л А :
ОСОБА_6 звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Євпаторія Автономної Республіки Крим про зобов’язання провести перерахунок пенсії.
Постановою Євпаторійського міського суду АР Крим від 24 березня 2009 року, зміненою постановою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 28 жовтня 2009 року, адміністративний позов задоволено. Визнано неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в м.Євпаторії АР Крим щодо відмови у перерахунку пенсії по інвалідності відповідно до ст. ст. 50, 54, 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м.Євпаторії АР Крим здійснити перерахунок та виплату недоотриманої суми пенсії по інвалідності починаючи з 01.02.2009 відповідно до ст.ст. 50, 54, 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
В касаційній скарзі відповідач просить скасувати зазначені судові рішення, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, та ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.
Перевіривши матеріали справи, правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального і процесуального права, правової оцінки обставин у справі, обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів вважає, що касаційна скарга задоволенню не підлягає виходячи з наступного.
Як встановлено судом, позивач є учасником ліквідації катастрофи на Чорнобильській атомній електростанції, інвалідом ІІ групи, що підтверджується свідоцтвом.
Відповідно до статті 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", в редакції, що діяла до 28.12.2007, особам, віднесеним до категорії 1 - інвалідам ІІ групи, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 75 процентів мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до частини 4 статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", в редакції, що діяла до 28.12.2007, в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів ІІ групи, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими 8 мінімальних пенсій за віком.
Пунктом 28 розділу ІІ Закону України "Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (107-17)
, було змінено ряд статей Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (796-12)
, у томі числі статті 50, 54.
Водночас, Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 №10-рп/2008 (v010p710-08)
підпункти 12, 15 пункту 28 розділу ІІ Закону України "Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (107-17)
, якими змінено редакцію статтей 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" щодо встановлення розміру додаткової пенсії, визнано таким, що не відповідає Конституції України (254к/96-ВР)
- неконституційним, оскільки зупинення законом про Державний бюджет України дії інших законів України щодо надання пільг, компенсацій і гарантій, внесення змін до інших законів України, встановлення іншого (додаткового) правового регулювання відносин, ніж передбачено законами України, не відповідає статям 1, З частині 2 статі 6, частині 2 статті 8, частині 2 статті 19, статтям 21, 22, пункту 1 частини 2 статті 92, частинам 1 та 2, 3 статті 95 Конституції України. Звуження змісту та обсягу конституційного права на забезпечення достатнього життєвого рівня (стаття 48) Конституції України (254к/96-ВР)
шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за статтею 22 Конституції України не допускається.
Відповідно до статті 152 Конституції України, ухвалення рішення Конституційним Судом України про визнання неконституційними законів, інших правових актів або їх окремих положень зумовлює втрату ними чинності з дня ухвалення рішення, рішення Конституційного Суду є обов'язковим до виконання на території України та має преюдиціальне значення.
Таким чином, на момент здійснення виплати позивачу додаткової пенсії у січні 2009 року статті 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" були чинними.
Відповідно до ч.4 ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки:
у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа;
у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
Оскільки позивач звернувся із заявою про перерахунок пенсії 16.01.2009, то суд дійшов правильного висновку про те, що на перерахунок пенсії він має право з 01.02.2009.
Доводи касаційної скарги зазначених висновків суду не спростовують і не дають підстав для висновку, що судами при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права.
Згідно ч.3 ст. 220-1 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції відхиляє касаційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.
Керуючись ст.ст. 220-1, 223, 224, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
УХВАЛИЛА:
Касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Євпаторія Автономної Республіки Крим відхилити, а постанову Євпаторійського міського суду Автономної Республіки Крим від 24 березня 2009 року, змінену постановою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 28 жовтня 2009 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строки та в порядку, встановленими статтями 237, 238, 2391 Кодексу адміністративного судочинства України.
З оригіналом згідно.
Суддя М.Є. Бим