ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 січня 2011 року м. Київ К-52616/09
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Бим М.Є. (доповідач), Гончар Л.Я., Гордійчук М.П., Сіроша М.В.,
Харченка В.В.
розглянувши у порядку попереднього розгляду адміністративну справу за касаційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в Дергачівському районі Харківської області на постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 19 жовтня 2009 року у справі №2-а-118/2009 за позовом ОСОБА_6 до Управління Пенсійного фонду України в Дергачівському районі Харківської області про визнання бездіяльності незаконною, -
В С Т А Н О В И Л А :
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в Дергачівському районі Харківської області зробити перерахунок пенсії по інвалідності та додаткової пенсії, як особі, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, відповідно до ст. ст. 50, ч. 4 ст. 54, ч. 3 ст. 61 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"з 01 січня 2008 року у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, розмір якої повинен складати 75 % мінімальної пенсії за віком.
Постановою Дергачівського районного суду Харківської області від 10 квітня 2009 року позов задоволено, визнано бездіяльність Управління Пенсійного Фонду України в Дергачівському районі Харківської області протиправною та зобов'язано здійснити позивачу перерахунок та виплату заборгованості з державної пенсії по другій групі інвалідності, щодо якого встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком із розміру, виходячи із законодавчо визначеного розміру мінімальної пенсії за віком, починаючи за період з 01 січня 2008 року, зобов'язано Управління Пенсійного Фонду України в Дергачівському районі Харківської області після здійснення відповідного перерахунку та виплати заборгованості з належних позивачу пенсійних виплат у необхідних розмірах призначити до виплати у законодавчо встановлених розмірах державну пенсію в мінімальному розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком, виходячи із законодавчо визначеного розміру мінімальної пенсії за віком.
Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 19 жовтня 2009 року постанова суду першої інстанції скасована та ухвалено нове рішення про часткове задоволення позовних вимог. Визнано незаконною бездіяльність Управління Пенсійного Фонду України в Дергачівському районі Харківської області щодо невиплати позивачу пенсії та додаткової пенсії відповідно до ст.ст. 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 22.05.2008 року, зобов'язано Управління Пенсійного Фонду України в Дергачівському районі Харківської області провести перерахунок та виплату пенсії у розмірі восьми мінімальних пенсій та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 75 відсотків мінімальної пенсії за віком з 22 травня 2008 року, виходячи із розрахунку мінімальної пенсії за віком. В решті позову відмовлено.
В касаційній скарзі відповідач просить скасувати зазначене судове рішення, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, та ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.
Перевіривши матеріали справи, правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального і процесуального права, правової оцінки обставин у справі, обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів вважає, що касаційна скарга задоволенню не підлягає виходячи з наступного.
Як встановлено судом, позивач перебуває на обліку в УПФУ в Дергачівському районі Харківської області та отримує пенсію, як інвалід 2 групи по захворюванню, пов'язаному з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС.
27 січня 2009 року позивач звернувся до УПФУ в Дергачівському районі Харківської області із заявою про перерахунок пенсії по інвалідності згідно ст. ст. 50, 54, 67, 71 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", у зв'язку зі змінами законодавства та установлення нового розміру прожиткового мінімуму для непрацездатних громадян.
12 лютого 2009 року Управлінням Пенсійного Фонду України в Дергачівському районі Харківської області позивачеві надано відповідь, в якій повідомлено, що на даний час у органів Пенсійного фонду України відсутні правові підстави для проведення перерахунків пенсій по інвалідності, призначених відповідно до ч. 4 ст. 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Статтею 64 Конституції України встановлено, що конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені.
Згідно ч. 2 ст. 152 Конституції України, Закони та інші правові акти за рішенням Конституційного Суду України визнаються неконституційними повністю чи в окремій частині, якщо вони не відповідають Конституції України (254к/96-ВР) або якщо була порушена встановлена Конституцією України (254к/96-ВР) процедура їх розгляду, ухвалення або набрання ними чинності. Закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність. Матеріальна чи моральна шкода, завдана фізичним або юридичним особам актами і діями, що визнані неконституційними, відшкодовується державою у встановленому законом порядку.
Рішеннями Конституційного Суду України №6-рп від 09.07.2007 (v0a6p710-07) та №10-рп від 22.05.2008 (v010p710-08) визнані такими, що не відповідають Конституції України (254к/96-ВР) (є неконституційними) положення статей законів України про Державний бюджет на 2007 та 2008 роки, якими призупинялися або вносилися зміни у деякі статті Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (796-12) .
Рішення Конституційного Суду України має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.
З положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (107-17) вбачається, що текст статті 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" викладено в новій редакції: особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірах: інвалідам II групи - 20 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначається на момент виплати додаткової пенсії згідно із законом про Державний бюджет України і не може коригуватися іншими нормативно-правовими актами.
Так, Рішенням Конституційного Суду України №10-рп від 22.05.2008 (v010p710-08) положення ст. 67 розділу І, пунктів 2-4, 6-8, 10-18. підпункту 7 пункту 19, пунктів 20-22, 24 - 34. підпунктів 1-6, 8 - 12, пункту 35, пунктів 36 - 100 розділу II "Внесення змін до деяких законодавчих актів України" визнані такими, що не відповідають Конституції України (254к/96-ВР) , тобто є неконституційними.
Таким чином, положення п. 28 Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік" (107-17) втратило чинність 22 травня 2008 року.
Отже, відповідач з 22.05.2008 року повинен діяти у відповідності з приписами діючої норми ст.ст. 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Доводи касаційної скарги зазначених висновків суду не спростовують і не дають підстав для висновку, що судом при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права.
Згідно ч.3 ст. 220-1 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції відхиляє касаційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.
Керуючись ст.ст. 220-1, 223, 224, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
УХВАЛИЛА:
Касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Дергачівському районі Харківської області відхилити, а постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 19 жовтня 2009 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строки та в порядку, встановленими статтями 237, 238, 2391 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: (підписи)
З оригіналом згідно.
Суддя М.Є. Бим