ВЕРХОВНИЙ СУД УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
9 червня 2015 року м. Київ
|
Колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного
Суду України у складі:
головуючого Маринченка В.Л.,
суддів: Волкова О.Ф., Гриціва М.І.,
Коротких О.А., Кривенди О.В.,
Кривенка В.В., Панталієнка П.В.,
Прокопенка О.Б., Самсіна І.Л.,
Терлецького О.О.,
при секретарі судового
засідання Ключник А.Ю.,
за участю представника Національного агентства
України з питань державної служби -
Шайтанової Т.М., -
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБИ_1 до апеляційного суду Кіровоградської області, третя особа - Державна судова адміністрація України, про зобов'язання вчинити дії,
в с т а н о в и л а:
У вересні 2013 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом, у якому просила: зобов'язати апеляційний суд Кіровоградської області включити їй до стажу державної служби період проходження служби в органах внутрішніх справ з 1 вересня 1982 року по 28 липня 1986 року, а саме період навчання у Вищій слідчій школі МВС СРСР; зобов'язати відповідача провести перерахунок надбавки за вислугу років починаючи з 1 січня 2012 року з урахуванням стажу державної служби за період з 1 вересня 1982 року по 28 липня 1986 року; зобов'язати відповідача нарахувати їй суддівську винагороду за період з 1 січня 2012 року з урахуванням стажу державної служби за період з 1 вересня 1982 року по 28 липня 1986 року та виплатити невиплачену суддівську винагороду.
Кіровоградський окружний адміністративний суд постановою від 7 жовтня 2013 року, залишеною без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 21 січня 2014 року, позов задовольнив.
Вищий адміністративний суд України постановою від 10 вересня 2014 року рішення судів першої та апеляційної інстанцій скасував, у задоволенні позову відмовив.
У зазначеному рішенні суд касаційної інстанції, посилаючись на Методику щодо зарахування (включення) до стажу державної служби періодів роботи (служби) колишніх працівників і осіб рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ, затверджену наказом Головного управління державної служби України та Міністерства праці та соціальної політики України від 12 жовтня 2007 року № 270/551 (z1243-07)
(зареєстровано в Міністерстві юстиції України 5 листопада 2007 року за № 1243/14510; далі - Методика), вказав на те, що період проходження позивачем служби в органах внутрішніх справ на посаді рядового з 1 вересня 1982 року по 28 липня 1986 року, а саме навчання у Вищій слідчій школі МВС СРСР, не може бути зарахований до стажу державної служби.
У заяві про перегляд судових рішень Верховним Судом України ОСОБА_1, посилаючись на неоднакове застосування касаційним судом у подібних правовідносинах Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 травня 1994 року № 283 (283-94-п)
(у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин; далі - Порядок, постанова № 283 відповідно), та пункту 3.2 Методики (z1243-07)
, просить скасувати постанову Вищого адміністративного суду України від 10 вересня 2014 року, а рішення судів першої та апеляційної інстанцій залишити в силі.
На обґрунтування заяви додано ухвалу Вищого адміністративного суду України від 22 січня 2015 року (№ К/800/8503/14), у якій касаційний суд з огляду на положення пункту 3 Порядку (283-94-п)
дійшов висновку, що період навчання у Вищій слідчій школі МВС СРСР з 9 вересня 1985 року по 28 серпня 1989 року підлягає зарахуванню до стажу державної служби. А також зазначив, що підпункт 2.2.2 Методики (z1243-07)
, яким визначено, що служба осіб на посадах рядового і молодшого начальницького складу до стажу державної служби не зараховується, не можуть братися до уваги, оскільки не узгоджуються в цій частині з приписами Порядку (283-94-п)
та звужує коло осіб, яким постановою № 283 (283-94-п)
надано право на включення періоду служби в органах внутрішніх справ до стажу державної служби, та суперечить приписам статті 19 Конституції України.
Заслухавши пояснення представника Національного агентства України з питань державної служби, перевіривши наведені у заяві доводи, колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України дійшла висновку про неоднакове застосування судом касаційної інстанції пункту 3 Порядку (283-94-п)
та Методики (z1243-07)
.
Усуваючи розбіжності у застосуванні касаційним судом вищезазначених норм матеріального права, колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України виходить із такого.
Частиною другою статті 35 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-XII "Про державну службу" (далі - Закон № 3723-XII (3723-12)
) передбачено, що до стажу державної служби зараховується, зокрема, час служби у Збройних Силах України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону, органах внутрішніх справ та інших органах, під час проходження служби в яких присвоюються спеціальні звання (пункт 8).
Порядок обчислення стажу державної служби визначається Кабінетом Міністрів України (частини третя статті 35 Закону № 3723-XII).
На виконання зазначеного положення Закону (3723-12)
Кабінет Міністрів України затвердив Порядок (283-94-п)
, пунктом 3 якого установлено, що до стажу державної служби зараховується також час служби на посадах рядового та начальницького складу осіб, яким присвоєно встановлені законодавством спеціальні звання міліції, в органах внутрішніх справ, що входили або входять до структури Міністерства внутрішніх справ (абзац двадцять другий цього пункту).
Відповідно до пункту 7 розділу І Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженого постановою Ради Міністрів СРСР від 23 жовтня 1973 року № 778, яке діяло на час навчання позивача у Вищій слідчій школі МВС СРСР, військовозобов'язані, призначені на посади рядового і начальницького складу міліції, а також зараховані курсантами шкіл міліції, знімаються з військового обліку та перебувають в кадрах Міністерства внутрішніх справ СРСР.
Суди встановили, що позивач з 1 вересня 1982 року по 28 липня 1986 року була слухачем Вищої слідчої школи МВС СРСР. Після прийняття Присяги співробітника органів внутрішніх справ наказом начальника Вищої слідчої школи МВС СРСР від 1 вересня 1982 року № 530 позивачу було присвоєно спеціальне звання - рядовий міліції, а після складання державних іспитів наказом начальника Вищої слідчої школи МВС СРСР від 26 липня 1986 року № 235 присвоєно спеціальне звання - лейтенант міліції та направлено для подальшого проходження служби в УВС Кіровоградського облвиконкому.
Таким чином, з 1 вересня 1982 року по 28 липня 1986 року позивач перебувала в кадрах Міністерства внутрішніх справ і проходила службу в органах внутрішніх справ із присвоєнням їй спеціального звання (рядовий міліції). Тому з огляду на положення статті 35 Закону № 3723-XII та абзацу двадцять другого пункту 3 Порядку (283-94-п)
зазначений період служби, а саме навчання у Вищій слідчій школі МВС СРСР, підлягає включенню до стажу державної служби, що дає право на отримання надбавки за вислугу років.
Крім того, за правилами підпункту 3.2 пункту 3 Методики (z1243-07)
до стажу державної служби включається час служби осіб, які перебували в кадрах Міністерства внутрішніх справ на посадах рядового чи начальницького складу і яким відповідно до Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ Української РСР (114-91-п)
, затвердженого постановою Кабінету Міністрів УРСР від 29 липня 1991 року № 114, присвоєно спеціальні звання, установлені законодавством (як спеціальні звання міліції, так і внутрішньої служби), за умови, що фінансування заробітної плати за вказаними вище посадами рядового та начальницького складу здійснювалося за рахунок коштів державного або місцевого бюджету. Якщо державним службовцям час служби в органах внутрішніх справ на посадах рядового та начальницького складу був включений до стажу державної служби, то після набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 24 січня 2007 року № 36 "Про внесення зміни до пункту 3 Порядку обчислення стажу державної служби" (36-2007-п)
цей стаж не переглядається.
При цьому, як установили суди, з часу призначення позивача у 2000 році на посаду судді та до січня 2012 року до стажу роботи, що дає право на отримання надбавки за вислугу років, враховувалась безперервна службу в органах внутрішніх справ в період з 24 листопада 1981 року по 21 серпня 1997 року (у тому числі й період навчання у Вищій слідчій школі МВС СРСР з 1 вересня 1982 року по 28 липня 1986 року).
Пункт 4.6 Методики (z1243-07)
, на який послався Вищий адміністративний суд України у рішенні, що переглядається, вказуючи на безпідставність зарахування до стажу державної служби часу навчання, не підлягає застосуванню, оскільки передбачає невключення до зазначеного стажу навчання у навчальних закладах саме Міністерства внутрішніх справ України.
Таким чином, висновок суду касаційної інстанції у справі, що розглядається, не ґрунтується на правильному застосуванні норм матеріального права, тому постанова Вищого адміністративного суду України від 10 вересня 2014 року підлягає скасуванню, а рішення судів першої та апеляційної інстанцій - залишенню в силі.
Керуючись статтями 241- 243 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України
п о с т а н о в и л а:
Заяву ОСОБИ_1 задовольнити.
Постанову Вищого адміністративного суду України від 10 вересня 2014 року скасувати, постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду від 7 жовтня 2013 року та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 21 січня 2014 року залишити в силі.
Постанова є остаточною і оскарженню не підлягає, крім випадку, встановленого пунктом 3 частини першої статті 237 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий
|
В.Л. Маринченко
|
Судді:
|
О.Ф. Волков
М.І. Гриців
О.А. Коротких
О.В. Кривенда
В.В. Кривенко
П.В. Панталієнко
О.Б. Прокопенко
І.Л. Самсін
О.О. Терлецький
|