ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"10" листопада 2010 р. м. Київ К-19458/06
Вищий адміністративний суд України в складі колегії суддів:
головуючого Ланченко Л.В.
суддів Бившевої Л.І.
Нечитайла О.М.
Пилипчук Н.Г.
Степашка О.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу
Державної податкової інспекції у Орджонікідзевському районі м. Харкова
на постанову Господарського суду Харківської області від 16.01.2006 та ухвалу Харківського апеляційного господарського суду від 05.04.2006
у справі №АС-35/375-05
за позовом Підприємства "Фарватер"Всеукраїнської організації інвалідів "Союз організацій інвалідів"в особі філії "Фірма Продоптіма"
до Державної податкової інспекції у Орджонікідзевському районі м. Харкова
про визнання недійсними податкових повідомлень-рішень, -
ВСТАНОВИВ:
Постановою Господарського суду Харківської області від 16.01.2006, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного господарського суду від 05.04.2006, позов підприємства "Фарватер"Всеукраїнської організації інвалідів "Союз організацій інвалідів"в інтересах структурного підрозділу філії "Фірма Продоптіма"задоволено повністю. Визнані недійсними податкові повідомлення-рішення ДПІ у Орджонікідзевському районі м.Харкова №1285/23-26419972/3, №1284/23-26419972/3 та №273/23-26419972/3 від 19.05.2004, якими виявлено заниження податкового зобов’язання з податку на прибуток в сумі 55950,00 грн., вирішено питання про розподіл судових витрат.
У справі відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою відповідача, у якій ставиться питання про скасування рішення суду першої та апеляційної інстанції та прийняття нового про відмову в задоволенні позовних вимог, з підстав неправильного застосування норм матеріального права.
Позивач правом подати заперечення на касаційну скаргу не скористався.
Сторони представників у судове засідання касаційної інстанції не направили, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином. Відповідно до ст. 41 Кодексу адміністративного судочинства України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Перевіривши у відкритому судовому засіданні повноту встановлення обставин справи та правильність їх юридичної оцінки в судових рішеннях, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з такого.
Відповідачем проведено позапланову перевірку з питань відшкодування податку на додану вартість Філії "Фірма Продоптіма"підприємства "Фарватер"ВОІ "СОІУ"за серпень, вересень 2003 року та правильності застосування пільги по податку на прибуток за 9 місяців 2003 року, за результатами якої складено акт від 25.11.2003 №1206/23-26419972.
З висновками акта перевірки Філією "Фірма Продоптіма" Підприємства "Фарватер"ВОІ "СОІУ"за період серпень-вересень 2003 року порушено пп.5.2.1 п.5.2 ст.5, пп.6.2.8 п.6.2 ст. 6 Закону України "Про податок на додану вартість"в результаті чого за вересень 2003 року донараховано податок на додану вартість у сумі 2567,00 грн. та зменшено бюджетне відшкодування з податку на додану вартість в сумі 299833 грн., а також порушено пп.7.12.1 п.7.12 ст. 7 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" при визначенні у декларації з податку на прибуток за 9 місяців 2003 року прибутку, звільненого від оподаткування, у розмірі 186500 грн., у зв’язку з чим донараховано податок на прибуток у сумі 55950,00 грн.
На підставі акта перевірки прийнято податкові повідомлення-рішення від 19.05.2004 №1285/23-26419972/3, яким визначено податкове зобов’язання з податку на прибуток в сумі 55950,00 грн. та застосовано штрафні санкції в сумі 5595,00 грн.; №1284/23-26419972/3, яким визначено податкове зобов’язання з податку на додану вартість в сумі 2567,00 грн. та застосовано штрафні санкції в сумі 513,40 грн. та №273/23-26419972/3, яким зменшено суму бюджетного відшкодування на 299833,00 грн.
Суди попередніх інстанцій, задовольняючи позов та визнаючи недійсними податкові повідомлення-рішення, виходили з того, що рішенням Регіональної комісії з питань діяльності підприємств та організацій громадських організацій інвалідів у Харківській області від 27.09.2002 №8 Підприємству "Фарватер"Всеукраїнської організації інвалідів "Союз організацій інвалідів України"був наданий дозвіл №23 на право користування пільгами з оподаткування, на підставі якого підприємство користувалось пільгами при обчисленні податків по операціях з реалізації товарів.
Рішенням Господарського суду Харківської області від 02.09.2004, яке набрало законної сили, дозвіл на право користування пільгами №23 визнано безтерміновим.
Судами попередніх інстанцій зроблено висновок, що законодавство, яке регулює питання надання дозволів, не встановлює обов’язок для підприємств, що одержали право користуватися пільгами по оподаткуванню, подавати заяву на отримання окремого дозволу для філій та інших відокремлених підрозділів підприємства, а тому висновки відповідача, про нерозповсюдження отриманого позивачем дозволу №23 на філію "Фірма Продоптіма", що створена після його отримання, є неправомірними.
Однак з такими висновками судів погодитись не можна, виходячи з такого.
Відповідно до статті 14-1 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні"(в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин) підприємства та організації громадських організацій інвалідів мають право на пільги із сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) відповідно до законів України з питань оподаткування. Застосовувати зазначені пільги такі підприємства та організації мають право за наявності дозволу на право користування пільгами з оподаткування, який надається міжвідомчою Комісією з питань діяльності підприємств та організацій громадських організацій інвалідів (далі - Комісія).
Комісія є спеціальним уповноваженим органом, створеним з метою визначення доцільності надання державної допомоги підприємствам та організаціям громадських організацій інвалідів у вигляді пільг з оподаткування, фінансової допомоги, позичок, дотацій, надання пріоритетів при розміщенні державного замовлення та в інших формах, а також здійснення обліку та контролю за використанням такої допомоги.
Таким чином, застосовувати пільги з оподаткування можна тільки за наявності дозволу Комісії з питань діяльності підприємств та організацій громадських організацій інвалідів.
Рішення як про видачу дозволу, так і про скасування дозволу на право користування пільгами приймається тільки такою Комісією. Положення про Комісію з питань діяльності підприємств та організацій громадських організацій інвалідів затверджено постановою КМУ від 26.12.2000 № 1888 (1888-2000-п) .
Комісія створює свої регіональні (територіальні) органи –комісії з питань діяльності підприємств та організацій громадських організацій інвалідів в АРК, областях, містах Києві та Севастополі (далі –регіональні комісії).
Рішення Комісії про видачу дозволу на право користування пільгами з оподаткування або про відмову в його видачі мають бути мотивованими та ґрунтуватися на аналізі соціальної значущості організації інвалідів та її підприємств чи організацій, а також можливості працевлаштування інвалідів.
На підставі пп. 7.12.1 п.7.12 ст. 7 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" звільняється від оподаткування прибуток підприємств та організацій громадських організацій інвалідів, майно яких є їх власністю, отриманий від продажу товарів (робіт, послуг), крім підакцизних товарів та прибутку, одержаного від грального бізнесу, де протягом попереднього звітного (податкового) періоду кількість інвалідів, які мають там основне місце роботи, становить не менше 50 відсотків загальної чисельності працюючих за умови, що фонд оплати праці таких інвалідів становить протягом звітного періоду не менше 25 відсотків суми загальних витрат на оплату праці, що відносяться до складу валових витрат виробництва (обігу).
Зазначені підприємства та організації громадських організацій інвалідів мають право застосовувати цю пільгу за наявністю дозволу на право користування такою пільгою, який надається міжвідомчою Комісією з питань діяльності підприємств та організацій громадських організацій інвалідів відповідно до Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" (875-12) .
Підприємства та організації, на які поширюється дія цього підпункту, реєструються у відповідному органі податкової служби у порядку, передбаченому для платників цього податку.
Для підприємств та організацій громадських організацій інвалідів Законом України "Про податок на додану вартість" (168/97-ВР) (пп. 5.2.1 п.5.2 ст.5 і пп.6.2.8 п.6.2 ст.6) також установлено відмінний від загального режим оподаткування.
Так, згідно з пп.5.2.1 п.5.2 ст. 5 Закону України "Про податок на додану вартість"від обкладення ПДВ звільняються операції з поставки товарів і послуг, що безпосередньо виготовляються підприємствами та організаціями громадських організацій інвалідів.
Відповідно до пп. 6.2.8 п.6.2 ст.6 цього Закону за ставкою 0 % оподатковуються операції з поставки товарів і послуг, що безпосередньо виготовляються підприємствами та організаціями громадських організацій інвалідів.
При цьому даний Закон (168/97-ВР) також містить застереження про виникнення права застосовувати цю пільгу лише за наявності дозволу на право користування такою пільгою, який надається міжвідомчою Комісією з питань діяльності підприємств та організацій громадських організацій інвалідів відповідно до Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" (875-12) , за умови дотримання відповідних умов.
Аналіз вищезазначених норм дає підстави для висновку, що філії підприємств та організацій громадських організацій інвалідів, котрі є окремими платниками податків, з метою контролю за правильністю надання податкових пільг, також повинні мати окремий дозвіл Комісії, оскільки надання пільг таким філіям має відповідати критеріям, визначеним нормами Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" (875-12) .
Враховуючи, що доводи відповідача про допущені позивачем порушення норм матеріального права, що стало підставою для донарахування податкових зобов’язань з податку на додану вартість в сумі 2567,00 грн., податку на прибуток –в сумі 55950,00 грн. та зменшення бюджетного відшкодування податку на додану вартість на 299833 грн., знайшли своє підтвердження, судова колегія доходить висновку про відсутність підстав для визнання нечинними оскаржуваних повідомлень-рішень.
Оскільки обставини у справі встановлені повно і правильно, але суди попередніх інстанцій допустили порушення норм матеріального права, що призвело до ухвалення незаконних судових рішень, суд касаційної інстанції вважає за необхідне скасувати судові рішення та ухвалити нове рішення про відмову у позові.
Керуючись ст. ст. 220, 221, 223, 229, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –
ПОСТАНОВИВ:
Касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Орджонікідзевському районі м.Харкова задовольнити.
Постанову Господарського суду Харківської області від 16.01.2006 та ухвалу Харківського апеляційного господарського суду від 05.04.2006 скасувати.
Ухвалити нове рішення.
В позові відмовити.
постанова вступає в законну силу з моменту проголошення. Заява про перегляд судового рішення в адміністративній справі Верховним Судом України може бути подана з підстав, в порядку та у строки встановлені ст.ст. 236- 238 КАС України.
Головуючий Л.В.Ланченко Судді Л.І.Бившева О.М.Нечитайло Н.Г.Пилипчук О.І.Степашко