ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"16" червня 2010 р. м. Київ К-17605/09
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Весельської Т.Ф.,
Смоковича М.І.,
Мироненка О.В.,
Мороз Л.Л.,
Чумаченко Т.А.,
провівши в порядку письмового провадження касаційний розгляд адміністративної справи
за позовною заявою ОСОБА_6 до Управління Пенсійного фонду України в Московському районі міста Харкова про визнання дій протиправними та зобов’язання здійснити перерахунок пенсії,
провадження в якій відкрито за касаційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в Московському районі міста Харкова на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 15 жовтня 2008 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 19 березня 2009 року,
в с т а н о в и л а:
У серпні 2008 року ОСОБА_6 пред’явив у суді позов до Управління Пенсійного фонду України в Московському районі міста Харкова (далі –УПФ) про визнання дій протиправними та зобов’язання здійснити перерахунок пенсії.
Позовні вимоги обґрунтував тим, що належить до першої категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є інвалідом ІІ групи внаслідок захворювання, пов’язаного з участю в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, й отримує державну та додаткову пенсії, передбачені статтями 50, 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Вважаючи, що розміри призначених і виплачуваних йому пенсій не відповідають розмірам, встановленим цим Законом (796-12)
, звернувся до УПФ з заявою про приведення їх у відповідність. Однак, відповідач будь-яких дій не вчинив.
Просив суд (з врахуванням уточнених позовних вимог) визнати такі дії відповідача протиправними та зобов’язати усунути вказані порушення, провівши перерахунки пенсій із розрахунку: державна пенсія –8 мінімальних пенсій за віком та додаткова пенсія –75 процентів мінімальної пенсії за віком.
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 15 жовтня 2008 року, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 19 березня 2009 року, позовні вимоги задоволено частково. Визнано протиправними дії УПФ за період із липня по серпень 2008 року щодо відмови перерахунку ОСОБА_6 пенсії, та зобов’язано здійснити перерахунок державної пенсії в розмірі восьми мінімальних пенсії за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, в розмірі 75 процентів мінімальної пенсії за віком за серпень 2008 року та вересень 2008 року. В решті позовних вимог відмовлено.
В обґрунтування касаційної скарги УПФ посилається на неправильне застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та порушення норм процесуального права, у зв’язку з чим ставить питання про скасування ухвалених ними рішень.
Заслухавши доповідь судді, обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши матеріали справи та рішення, що приймалися під час її розгляду, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню, виходячи з такого.
Статтею 49 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"від 28 лютого 1991 року № 796-ХІІ встановлено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Частиною 4 статті 54 цього Закону, що визначає підстави та умови призначення державних пенсій особам, віднесеним до категорії 1 та у зв'язку з втратою годувальника, встановлено, що в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими по ІІ групі інвалідності – 8 мінімальних пенсій за віком.
Згідно з статтею 50 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"особам, віднесеним до категорії 1, зокрема, інвалідам ІІ групи, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 75 процентів мінімальної пенсії за віком. Виплата додаткової пенсії, відповідно до статті 53 зазначеного Закону, здійснюється повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу.
Таким чином, вихідним критерієм обрахунку державної та додаткової пенсії виступає мінімальна пенсія за віком. Мінімальний розмір пенсії за віком, згідно статті 28 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування"від 9 липня 2009 року № 1058-ІV, встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Розрахунок пенсії позивачу проведено відповідачем, виходячи із розміру, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 3 січня 2002 року № 1 "Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету" (1-2002-п)
, що складає 19 гривень 91 копійку.
Задовольняючи позовні вимоги, суди, виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними нормативними актами, дійшли обґрунтованого висновку, що при розрахунку державної та додаткової пенсії, передбачених статтями 50, 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", застосуванню при їх обчисленні підлягає розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого в законі про Державний бюджет України на відповідний рік, із якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком.
Відтак, враховуючи зазначене, суди обґрунтовано поклали на УПФ обов’язок перерахунку пенсії ОСОБА_6 та вірно встановили період його здійснення –з серпня по вересень 2008 року.
Однак, колегія суддів не погоджується із висновками судів попередніх інстанцій, в частині періоду, за який визнано протиправними дії УПФ, щодо відмови перерахунку ОСОБА_6 пенсії. Суди помилково визначили таким періодом липень –серпень 2008 року, оскільки за матеріалами справи УПФ зобов’язано перерахувати позивачу пенсію за серпень –вересень 2008 року, а відтак, саме в цей період його дії по ненарахуванню пенсії є протиправними.
Керуючись статтями 223, 225, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
п о с т а н о в и л а:
Касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Московському районі міста Харкова задовольнити частково.
Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 15 жовтня 2008 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 19 березня 2009 року змінити в частині визначення періоду протиправності дій Управління Пенсійного фонду України в Московському районі міста Харкова з "липень –серпень 2008 року" на "серпень –вересень 2008 року"
В іншій частині постанову Харківського окружного адміністративного суду від 15 жовтня 2008 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 19 березня 2009 року залишити без змін.
постанова набирає законної сили з моменту проголошення і оскарженню не підлягає, крім як з підстав, передбачених статтею 237 Кодексу адміністративного судочинства України.