ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"04" лютого 2010 р. м. Київ К-42101/09
Вищий адміністративний суд України у складі: суддя Костенко М.І. - головуючий, судді Бившева Л.І., Маринчак Н.Є., Усенко Є.А., Шипуліна Т.М.,
розглянув у порядку письмового провадження касаційну скаргу Світловодської об’єднаної державної податкової інспекції (далі –Світловодська ОДПІ)
на постанову Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 15.06.2009
у справі № 14/45
за позовом суб’єкта підприємницької діяльності –фізичної особи ОСОБА_1 (далі –СПД ОСОБА_1.)
до Світловодської ОДПІ
про визнання дій незаконними та скасування рішень.
За результатами розгляду касаційної скарги Вищий адміністративний суд України
ВСТАНОВИВ:
Позов подано про визнання незаконними дій працівників Світловодської ОДПІ стосовно проведення перевірки щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу суб’єктами підприємницької діяльності, оформленої актом від 20.08.2007 № 1128, та скасування рішень про застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій від 04.09.2007 № 000187230/0 та № 0001862300/0.
Постановою господарського суду Кіровоградської області від 10.04.2008 у позові відмовлено з тих мотивів, що спірну перевірку було проведено відповідачем з дотриманням законодавчо визначеної процедури, тоді як зафіксовані податковим органом порушення СПД ОСОБА_1 правил здійснення розрахунків та порядку використання торгового патенту підтверджуються документально та позивачем не спростовано.
Постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 15.06.2009 названий судовий акт місцевого суду скасовано частково; позов задоволено частково; оспорювані рішення Світловодської ОДПІ скасовано, а в решті позову відмовлено. У прийнятті цього рішення апеляційний суд виходив, зокрема, з того, що:
виручка у сумі 1628,20 грн. фактично належала іншій особі - суб'єкту підприємницької діяльності - фізичній особі ОСОБА_2 (далі - СПД ОСОБА_2), а відтак не підлягала врахуванню під час встановлення контролюючим органом факту відповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахункових операцій;
несвоєчасне роздрукування фіскального звітного чека за 01.05.2007 було спричинено відсутністю електроенергії, що виключає правомірність застосування до позивача штрафних санкцій;
розміщення у місці торгівлі позивача копії торгового патенту не є порушенням вимог частини першої статті 7 Закону України "Про патентування деяких видів підприємницької діяльності".
У касаційній скарзі до Вищого адміністративного суду України Світловодська ОДПІ просить скасувати оскаржувану постанову суду апеляційної інстанції та прийняти нове рішення по суті спору. В обґрунтування касаційних вимог скаржник зазначає, що поясненнями продавця ОСОБА_3 підтверджується факт належності усієї виручки у розмірі 1757,85 грн., що знаходилась у місці торгівлі, саме позивачеві; невиконання щоденного друку фіскального звітного чека тягне за собою накладення на суб’єкта господарювання штрафних санкцій в порядку пункту 4 статті 17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг"; надання позивачем контролюючому органові під час проведення перевірки копії торгового патенту (а не його оригіналу) є порушенням порядку його використання.
Справу розглянуто в порядку письмового провадження відповідно до статті 222 Кодексу адміністративного судочинства України.
Заслухавши суддю-доповідача по справі, перевіривши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, надання правової оцінки обставин справи, колегія суддів дійшла висновку про наявність правових підстав для часткового задоволення касаційної скарги з урахуванням такого.
Попередніми судовими інстанціями у розгляді справи встановлено, що:
- згідно з планом-графіком перевірок щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу суб’єктами підприємницької діяльності за серпень 2007, затвердженого начальником Світловодської ОДПІ, на підставі направлень від 20.08.2007 № 1035 та № 1040 (які було вручено 20.08.2007 продавцю магазину ОСОБА_3.) працівниками відповідача ОСОБА_4 та ОСОБА_5 було проведено перевірку господарської одиниці –магазину "Рижик", який належить СПД ОСОБА_1;
- в ході цієї перевірки було виявлено:
факт невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків (1757,85 грн.) сумі коштів, зазначеної у щоденному звіті реєстратора розрахункових операцій (129,65 грн.);
нероздрукування на реєстраторі розрахункових операцій фіскального звітного чека за 01.05.2007 та незабезпечення його зберігання в книзі обліку розрахункових операцій; фактично названий звіт було роздруковано лише 02.05.2007 о 08 год. 08 хв.
відсутність розміщеного у відкритому та доступному для огляду місці оригіналу торгового патенту, позаяк під час проведення перевірки було надано лише копію цього патенту;
- виявлені порушення зафіксовано в акті перевірки від 20.08.2007 № 1128;
- у пояснювальній записці продавець ОСОБА_3 з приводу невідповідності грошових коштів на місці проведення розрахунків підтвердила факт наявності у місці проведення розрахунків суми виручки у розмірі 1757,85 грн., з яких 500 грн. є виручкою за 19.08.2007, 129,65 грн. – виручка за 20.08.2007, а сума коштів у розмірі 1128,20 грн. належить до каси СПД ОСОБА_2, позаяк грошові кошти від продажу тютюнових та алкогольних виробів з метою запобігання крадіжки кладуться в касу останнього, яка зачиняється на ключ;
- факт зберігання спільних коштів СПД ОСОБА_1 та СПД ОСОБА_2 під столом прилавку позивача підтверджено показаннями свідка –продавця ОСОБА_6;
- за наслідками перевірки Світловодською ОДПІ прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 04.09.2007 № 0001872300/0, згідно з яким СПД ОСОБА_1 зобов’язано сплатити 80 грн. штрафних санкцій, та від 04.09.2007 № 0001862300/0 про зобов’язання позивача сплатити 8481 грн. штрафу.
У вирішенні цього спору суди, правильно визначивши статус спірної перевірки як позапланової, встановивши, зокрема, факт вручення направлень на її проведення продавцеві позивача, дійшли вірного висновку про відсутність порушень з боку податкового органу під час проведення спірної перевірки та правомірно відмовили в частині позовних вимог щодо визнання незаконними дій працівників Світловодської ОДПІ стосовно проведення названої перевірки.
Однак судові інстанції надали різну правову оцінку обставинам щодо правомірності застосування податковим органом штрафних санкцій згідно з оспорюваними рішеннями.
Відповідно пункту 9 статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг"суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій.
Невиконання цього припису тягне за собою застосування штрафу у розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (пункт 4 статті 17 цього Закону).
Висновок апеляційної інстанції про неможливість виконання позивачем наведеної вимоги Закону (265/95-ВР) внаслідок відсутності електроенергії не підтверджується жодними доказами, а тому не може бути визнаний обґрунтованим.
Отже, в даному разі з огляду на з’ясовані судовими інстанціями фактичні дані, а саме –виконання позивачем друку фіскального звітного чека за 01.05.2007 лише наступного дня - відповідач правомірно застосував до СПД ОСОБА_1 штрафні (фінансові) санкції у сумі 340 грн.
Пунктом 13 статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг"передбачено обов'язок суб'єктів підприємницької діяльності забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.
Згідно зі статтею 22 цього ж Закону за порушення цієї норми до суб'єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність.
Статтею 2 названого Закону місцем проведення розрахунків визначено місце, де здійснюються розрахунки із покупцем за продані товари (надані послуги) та зберігаються отримані за реалізовані товари (надані послуги) готівкові кошти, а також місце отримання покупцем попередньо оплачених товарів (послуг) із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо.
Наведена норма Закону кореспондується з пунктом 1.2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 № 637 (z0040-05) , за змістом якого каса —це приміщення або місце здійснення готівкових розрахунків, а також приймання, видачі, зберігання готівкових коштів, інших цінностей, касових документів.
Пунктом 1.4 цього ж Положення (z0040-05) передбачено, що з метою забезпечення здійснення розрахунків готівкою підприємства повинні мати касу, а їх керівники мають забезпечити належне облаштування цієї каси та надійне зберігання готівкових коштів у ній. Якщо з вини керівників не були створені належні умови для забезпечення схоронності коштів під час їх зберігання і транспортування, то вони несуть за це відповідальність у встановленому законодавством України порядку. Зберігання в касі готівки та інших цінностей, що не належать цьому підприємству, забороняється.
Аналіз наведених законодавчих приписів дає підстави для висновку, що Законом (265/95-ВР) встановлено обов'язкову відповідність грошових коштів на місці проведення розрахункових операцій (тобто у касі) сумі коштів, зазначеній у денному звіті реєстратора розрахункових операцій або загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, незалежно від джерела походження таких коштів та їх належності будь-якій особі .
Отже, в даному разі для того, щоб дійти обґрунтованого висновку про правомірність (або незаконність) застосування до позивача штрафних санкцій у сумі 8141 грн. необхідно встановити, де саме знаходилися спірні кошти у розмірі 1757,85 грн. –на місці проведення розрахунків позивача або СПД ОСОБА_2, оскільки саме місце їх фактичного знаходження (каса позивача або СПД ОСОБА_2.) і дає підстави визначити суб’єкта відповідальності за невідповідність цієї виручки сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій.
Однак місцевий суд дійшов суперечливих висновків у встановленні цієї обставини, зазначивши спочатку про видачу продавцем ОСОБА_3 здачі з коштів " у столі іншого прилавку "(а.с. 90, абзац п’ятий мотивувальної частини постанови) та про зберігання спільних коштів обох підприємців у касі СПД ОСОБА_2 (а.с. 91 абзац перший мотивувальної частини постанови), потім –про знаходження спільних коштів " під столом прилавку, де нею [СПД ОСОБА_1.] здійснюється торгівля "(а.с. 91, абзац третій мотивувальної частини постанови), та знову ж таки пославшись на знаходження коштів як СПД ОСОБА_1, так і СПД ОСОБА_2 " у робочому столі, де здійснюється торгівля товаром СПД ОСОБА_2. "(а.с. 92, абзац третій мотивувальної частини постанови).
Апеляційний суд, вказавши про належність виручки у сумі 1628,20 грн. СПД ОСОБА_2, взагалі не надав будь-якої оцінки названим фактам.
Отже, ухвалені у справі рішення у цій частині не можна визнати законними та обґрунтованими.
Згідно з частиною першою статті 7 Закону України "Про патентування деяких видів підприємницької діяльності"торговий патент повинен бути розміщений:
на фронтальній вітрині магазину, а у разі її відсутності - біля касового апарату;
на фронтальній вітрині малої архітектурної форми;
на табличці - для автомагазинів, розвозок та інших видів пересувної торговельної мережі, а також для лотків, прилавків та інших видів торгових точок, відкритих у відведених для торговельної діяльності;
у пунктах обміну іноземної валюти;
у приміщеннях для надання послуг у сфері грального бізнесу та надання побутових послуг.
Торговий патент має бути відкритим та доступним для огляду.
За порушення порядку використання торгового патенту, передбаченого наведеним приписом Закону (98/96-ВР) , суб'єкти підприємницької діяльності сплачують штраф у розмірі вартості торгового патенту за один календарний місяць (абзац третій частини першої статті 8 цього Закону).
Наведена норма не виключає можливості розміщення в установленому порядку копії торгового патенту, а тому знаходження такої копії позивача у відкритому та доступному для огляду місці свідчило б про правомірність притягнення СПД ОСОБА_1 до відповідальності в порядку статті 8 названого Закону.
Однак судами у розгляді справи не було вичерпно з’ясовано, де саме знаходилася спірна копія торгового патенту позивача. Так, суд першої інстанції, пославшись на відсутність у місці здійснення торгівлі оригіналу цього патенту, дійшов висновку про порушення позивачем таким сином правил використання патенту, без дослідження при цьому місця знаходження цієї копії. Апеляційний суд, зазначивши про відсутність у позивача обов’язку розміщення саме оригіналу торгового патенту, також не встановив, чи було розміщено СПД ОСОБА_1 його копію відповідно до вимог частини першої статті 7 Закону України "Про патентування деяких видів підприємницької діяльності".
Відтак ухвалені у справі рішення в частині позовних вимог про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 04.09.2007 № 0001872300/0 та від 04.09.2007 № 0001862300/0 в частині нарахування 8141 грн. підлягають скасуванню з направленням справи на новий розгляд до суду першої інстанції.
Під час такого розгляду суду слід врахувати викладене, всебічно і повно з'ясувати та перевірити всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінити докази, що мають юридичне значення для її розгляду і вирішення спору по суті, встановити дійсні права і обов'язки сторін, і в залежності від встановленого правильно застосувати норми матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, та прийняти законне і обґрунтоване рішення.
На підставі викладеного, керуючись статтями 220, 222, 223, 227, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, Вищий адміністративний суд України,
УХВАЛИВ:
1. Касаційну скаргу Світловодської об’єднаної державної податкової інспекції задовольнити частково.
2. Постанову господарського суду Кіровоградської області від 10.04.2008 та постанову Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 15.06.2009 у справі № 14/45 скасувати в частині позовних вимог про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 04.09.2007 № 0001872300/0 та рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 04.09.2007 № 0001862300/0 в частині застосування санкцій у сумі 8141 грн.
Справу у цій частині направити на новий розгляд до суду першої інстанції.
3. Постанову Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 15.06.2009 у справі № 14/45 скасувати в частині задоволення позовних вимог про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 04.09.2007 № 0001862300/0 в частині застосування санкцій у сумі 340 грн.
В цій частині залишити в силі постанову господарського суду Кіровоградської області від 10.04.2008 у справі № 14/45.
4. В решті постанову господарського суду Кіровоградської області від 10.04.2008 та постанову Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 15.06.2009 у справі № 14/45 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її постановлення і може бути оскаржена до Верховного Суду України за винятковими обставинами протягом 1 місяця з дня виявлення цих обставин.
Головуючий суддя:
М.І. Костенко
судді:
Л.І. Бившева
Н.Є. Маринчак
Є.А. Усенко
Т.М. Шипуліна