ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"03" лютого 2010 р. м. Київ К-7414/07
Вищий адміністративний суд України в складі колегії суддів:
головуючого Ланченко Л.В.
суддів Нечитайла О.М.
Пилипчук Н.Г.
Сергейчука О.А.
Степашка О.І.
при секретарі Андрюхіній І.М.
За участю представників сторін :
позивача: Черемісової О.А.
відповідача: Чирикіної Н.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу
Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м.Донецьку
на постанову Господарського суду Донецької області від 13.12.2006 та ухвалу Донецького апеляційного господарського суду від 19.03.2007
у справі № 31/275а
за позовом Закритого акціонерного товариства "Виробниче об’єднання "Конті"
до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м.Донецьку
про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення, -
ВСТАНОВИВ:
Постановою Господарського суду Донецької області від 13.12.2006, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного господарського суду від 19.03.2007, позов ЗАТ "ВО "Конті"задоволено. Визнано недійсними податкові повідомлення-рішення СДПІ по роботі з ВПП у м.Донецьку №0000870815/0/24827/10/15-16-23/2 від 07.09.2006 в частині визначення податку на прибуток у сумі 908000 грн. та штрафної санкції в сумі 908000 грн.
У справі відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою відповідача, у якій ставиться питання про скасування рішення суду першої та апеляційної інстанції та прийняття нового рішення про відмову в позові, з підстав порушення норм матеріального права.
Позивач у запереченнях на касаційну скаргу просив залишити касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення –без змін.
Перевіривши повноту встановлення обставин справи та правильність їх юридичної оцінки в судових рішеннях, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з такого.
Відповідачем проведено виїзну планову документальну перевірку з питань дотримання позивачем вимог податкового законодавства за період з 01.07.2004 по 31.03.2006, за результатами якої складено акт №142/15-16-23-2125243 від 28.08.2006.
Перевіркою встановлено, що у 2004 році позивач був суб’єктом господарювання, який реалізовував два інвестиційних проекти: "Комплексна модернізація виробництва кондитерських виробів"(договір про інвестування від 24.04.2001 №18/6-2001) та "Створення та експлуатація потужностей по виробництву нових видів кондитерських виробів"(договір про інвестування від 09.10.2002 №31/6-2002) і відповідно до Закону України "Про спеціальні економічні зони і спеціальний режим інвестиційної діяльності в Донецькій області" (356-14)
мав пільгу в оподаткуванні податку на прибуток. В результаті порушення п.7.3 ст.7 розділу І наказу ДПА України №111 від 05.03.1999 "Про затвердження Порядку обчислення прибутку, одержаного від здійснення інвестицій на діючих підприємствах, розташованих на територіях пріоритетного розвитку в Донецькій області та складання відокремленого балансу фінансово-господарської діяльності з реалізації інвестиційного проекту" (z0176-99)
, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22.03.1999 за №176/3469 (z0176-99)
, позивачем завищено суму прибутку, звільненого від оподаткування (рядок 10 декларації з податку на прибуток) та відповідно занижено прибуток, який підлягає оподаткуванню (рядок 11 декларації) у другому півріччі 2004 року на суму 908 тис.грн.
На підставі акта перевірки прийнято податкове повідомлення-рішення №0000870815/0/24827/10/15-16-23/12 від 07.09.2006, яким визначено податкове зобов’язання з податку на прибуток у сумі 909035,75 грн. та застосовано штрафні (фінансові) санкції в сумі 908938,61 грн.
Спірне податкове повідомлення-рішення оскаржується в частині визначення податку на прибуток у сумі 908 тис.грн. та штрафної санкції в цій же сумі. Розбіжності між сторонами виникли з приводу правильності визначення прибутку, що звільняється від оподаткування, отриманого від реалізації інвестиційного проекту і відображення його в декларації.
Відповідно до п 22.5 ст. 22 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств"(в редакції, що діяла на момент спірних відносин) на період дії спеціального режиму інвестиційної діяльності на територіях пріоритетного розвитку в Донецькій області податок на прибуток справляється з платників цього податку з урахуванням особливостей, встановлених Законом України "Про спеціальні економічні зони та спеціальний режим інвестиційної діяльності в Донецькій області"від 24.12.1998 (356-14)
.
Ст. 14 Закону України "Про спеціальні економічні зони та спеціальний режим інвестиційної діяльності в Донецькій області", яка була чинна на момент спірних відносин (виключена на підставі Закону України від 25.03.2005 (2505-15)
"Про внесення змін та доповнень до Закону України "Про Державний бюджет України на 2005 рік"та деяких інших законодавчих актів України" № 2505 з 31.03.2005), було встановлено, що спеціальний режим інвестиційної діяльності застосовується до суб'єктів підприємницької діяльності, які реалізують схвалені Радою інвестиційні проекти у пріоритетних видах економічної діяльності на територіях пріоритетного розвитку згідно з укладеним контрактом.
На виконання вимог ст. 14 Закону України "Про спеціальні економічні зони та спеціальний режим інвестиційної діяльності в Донецькій області", ДПА України наказом №111 від 05.03.1999, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 22.03.1999 за №176/3469 (z0176-99)
, затверджено "Порядок обчислення прибутку, одержаного від здійснення інвестицій на діючих підприємствах, розташованих на територіях пріоритетного розвитку в Донецькій області та складання відокремленого балансу фінансово-господарської діяльності з реалізації інвестиційного проекту". Наказом ДПА України № 143 від 29.03.2003 (z0271-03)
була затверджена нова форма декларації з податку на прибуток та порядок її складання, зареєстрована в Міністерстві юстиції 08.04.2003 за №271/5592, у зв’язку з чим наказ ДПА України №214 від 08.07.1997 (z0313-97)
втратив чинність.
До нової форми декларації з податку на прибуток затверджені додатки, зокрема додаток К -5 "розрахунок прибутку, що звільняється від оподаткування"до декларації про прибуток і який включався до рядка "10"декларації про прибуток. Показники, що відображені в декларації та у додатках до неї з однаковим кодом рядків повинні співпадати.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що відповідно до свідоцтва № 31/6 - 2002 від 09.10.2002 про схвалення інвестиційного проекту, виданого Радою з питань спеціальних економічних зон та спеціального режиму інвестиційної діяльності в Донецькій області та договорів на реалізацію інвестиційних проектів на території приоритетного розвитку, укладених між позивачем та Донецькою міською радою та додаткових угод до них, позивач реалізовував інвестиційні проекти та мав право не сплачувати податок на прибуток, отриманий від інвестиційної діяльності перші три роки та сплачувати його за ставкою 50 % від діючої ставки наступні три роки.
До затвердження нової форми декларації з податку на прибуток позивач надавав до СДПІ декларацію по формі, затвердженій наказом ДПА України від 08.07.1997 № 214 (z0313-97)
, до якої подавав додаток №1 (розрахунок обчислення прибутку згідно "Порядку", затвердженого наказом ДПА України №111 від 05.03.1999 (z0176-99)
та додаток № 4 до цього наказу (відокремлений баланс фінансово-господарської діяльності з реалізації інвестиційного проекту).
У зв’язку з затвердженням нової форми декларації, у II півріччі 2003 року та в 2004 році (в т.ч. в періоді, за який здійснено донарахування податку на прибуток (3 квартал - 4 квартал 2004 року) позивач заповнював декларацію про прибуток по новій формі, затвердженій наказом №143 від 29.03.2003 з додатком К-5 (розрахунок прибутку, звільненого від оподаткування) та додавав до неї відокремлений баланс фінансово-господарської діяльності з реалізації інвестиційного проекту (додаток № 4 до "Порядку"), оскільки прибуток, розрахований відповідно до "Порядку обчислення прибутку, одержаного від здійснення інвестицій на діючих підприємствах, розташованих на територіях пріоритетного розвитку в Донецькій області та складання відокремленого балансу фінансово-господарської діяльності з реалізації інвестиційного проекту"(додаток № 1), затверджений наказом ДПА України від 05.03.1999 № 111 (z0176-99)
, та прибуток, розрахований згідно додатку К-5 (розрахунок прибутку, що звільняється від оподаткування) до рядка 10 нової форми декларації, мали різні показники.
Правильність даних декларацій з податку на прибуток позивача за період П півріччя 2003 року - І півріччя 2004року (по новій формі декларації) була предметом комплексної документальної перевірки дотримання позивачем вимог податкового законодавства (акт №618/08-40-3-25/2243 від 02.12.2004), порушень, пов'язаних з правильністю визначення прибутку, що підлягав звільненню від оподаткування (додаток К-5 до декларації) і заповнення рядків декларації в цій частині не встановлено.
Відповідно до пп.4.1.1 п.4.1 ст. 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами"платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації.
Форма податкової декларації (розрахунку) встановлюється центральним (керівним) органом контролюючого органу за узгодженням з комітетом Верховної Ради України, що відповідає за проведення податкової політики (п. "ї"пп.4.2.2 п.4.2 ст. 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами").
Пп.4.2.2 п.4.2 ст. 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами"встановлено, що форми обов'язкової звітності (податкові декларації чи податкові розрахунки) визначені центральним (керівним) органом контролюючого органу, повинні відповідати нормам та змісту відповідного податку, збору (обов'язкового платежу).
При затверджені нової форми декларації з податку на прибуток ( наказ ДПА України №143 від 29.03.2003 (z0271-03)
) та додатків до неї (зокрема додатку К-5 до рядку 10 декларації) центральним податковим органом не внесено необхідних змін до "Порядку обчислення прибутку, одержаного від здійснення інвестицій на діючих підприємствах, розташованих на територіях пріоритетного розвитку в Донецькій області та складання відокремленого балансу фінансово-господарської діяльності з реалізації інвестиційного проекту", затвердженого наказом ДПА України №111 від 05.03.1999 (z0176-99)
, пов'язаних із зміною методики обчислення прибутку від здійснення інвестиційного проекту у зонах пріоритетного розвитку в Донецькій області відповідно до Закону України "Про спеціальні економічні зони та спеціальний режим інвестиційної діяльності в Донецькій області"від 24.12.1998 (356-14)
, що спричинило неоднозначне розуміння платником, який був суб'єктом інвестиційної діяльності в зоні пріоритетного розвитку Донецької області, своїх прав та обов'язків, пов'язаних з наданням йому пільг в оподаткуванні прибутку підприємства, що свідчить про наявність конфлікту інтересів (пп. 4.4.1 п.4.1ст. 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами").
Суди попередніх інстанцій, встановивши, що позивач звертався за відповідними роз'ясненнями до податкового органу та ТОВ "Украудит - XXI Донбасс"(лист б/н від 06.05.2003), на який отримано відповідь з посиланнями на лист ДПА України в Донецькій області від 05.05.2003 №6208/10/15-413-2, згідно якого до приведення норм "Порядку обчислення прибутку, одержаного від здійснення інвестицій на діючих підприємствах, розташованих на територіях пріоритетного розвитку в Донецькій області та складання відокремленого балансу фінансово-господарської діяльності з реалізації інвестиційного проекту", затвердженого наказом ДПА України №111 від 05.03.1999 (z0176-99)
, у відповідність до Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" (334/94-ВР)
, платнику слід керуватись вимогами наказу ДПА України від 29.03.2003 №143 (z0271-03)
, та надавати до податкового органу декларацію про прибуток підприємств з додатками, в т.ч. К-5 до рядка 10 декларації, а також окремий баланс фінансово-господарської діяльності по реалізації інвестиційного проекту, дійшли вірного висновку, що позивач діяв в межах наданого ДПА в Донецькій області роз’яснення при наявності неоднозначного трактування прав та обов’язків платника податків, визначених наказами ДПА України №111 від 05.03.1999 (z0176-99)
та №143 від 29.03.2003 (z0271-03)
.
Доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку, що при розгляді справи судом допущено неправильне застосування чи порушення норм матеріального та процесуального права.
З огляду на викладене, судова колегія вважає, що суди першої та апеляційної інстанції, виконавши всі вимоги процесуального законодавства, всебічно перевіривши обставини справи, вирішили справу у відповідності з нормами матеріального права та постановили обґрунтоване рішення, що повно відображає обставини, які мають значення для справи. Висновки суду про встановлені обставини і правові наслідки є вичерпними, відповідають дійсності і підтверджуються доказами, дослідженими у судовому засіданні, а тому підстав для їх скасування, з мотивів викладених в касаційній скарзі, не вбачається.
Керуючись ст. ст. 220, 221, 223, 224, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м.Донецьку залишити без задоволення, а постанову Господарського суду Донецької області від 13.12.2006 та ухвалу Донецького апеляційного господарського суду від 19.03.2007 –без змін.
Ухвала вступає в законну силу з моменту проголошення і може бути оскаржена до Верховного Суду України за винятковими обставинами протягом одного місяця з дня відкриття таких обставин.
Головуючий Л.В.Ланченко
Судді О.М.Нечитайло
Н.Г.Пилипчук
О.А.Сергейчук
О.І.Степашко