ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 вересня 2009 року
м. Київ
К- 8770/09
Колегія суддів Вищого
адміністративного суду України у складі:
головуючого:
Смоковича М.І.
суддів:
Горбатюка С.А.
Лиски Т.О.
Мироненка О.В.
Чумаченко Т.А.,
розглянувши в порядку попереднього
розгляду касаційну скаргу
управління праці
та соціального захисту населення Павлоградської міської ради
Дніпропетровської області на постанову Павлоградського
міськрайонного суду Дніпропетровської області від 01 липня 2008
року та постанову Дніпропетровського апеляційного адміністративного
суду від 29 січня 2009 року у справі за позовом ОСОБА_1 до
управління праці та соціального захисту населення Павлоградської
міської ради Дніпропетровської області про перерахунок та стягнення
заборгованості з виплат допомоги по догляду за дитиною до
досягнення нею трирічного віку, -
в с т а н о в и л а:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до управління праці та соціального захисту населення Павлоградської міської ради Дніпропетровської області про перерахунок та стягнення заборгованості з виплат допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
При цьому зазначав, що відповідно до вимог статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім’ям з дітьми" він має право на виплату допомоги по догляду за дитиною (онукою) до досягнення нею трирічного віку у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, яку у 2007 році у відповідних розмірах не отримував, оскільки відповідач нараховував зазначену допомогу не згідно з цим Законом, а на підставі Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" (489-16)
, що призвело до порушення його прав.
Постановою Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 01 липня 2008 року позов задоволено.
Визнано протиправними дії управління праці та соціального захисту населення Павлоградської міської Ради Дніпропетровської області щодо нарахування, призначення та виплати ОСОБА_1 державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Стягнуто з управління праці та соціального захисту населення Павлоградської міської Ради Дніпропетровської області на користь ОСОБА_1 недоотриману суму допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2007 рік у розмірі 2744,36 грн.
Стягнути з бюджету міста Павлоград Дніпропетровської області на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі – 27, 44 грн.
Постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 29 січня 2009 року постанову Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 01 липня 2008 року скасовано в частинах: визнання протиправними дій управління праці та соціального захисту населення Павлоградської міської ради Дніпропетровської області щодо нарахування, призначення та виплати ОСОБА_1 державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 01.05.2007 рік до 09.07.2007 року; стягнення з управління праці та соціального захисту населення Павлоградської міської ради Дніпропетровської області на користь ОСОБА_1 недоотриманої суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2007 рік у розмірі 2744,36 грн. та стягнення з бюджету міста Павлоград Дніпропетровської області на користь ОСОБА_1 судових витрат у розмірі 27,44 грн.
В задоволенні позовних вимог в цій частині відмовлено.
Стягнуто з бюджету міста Павлоград Дніпропетровської області на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі – 21,60 грн.
В іншій частині постанову суду першої інстанції залишено без зміни.
Не погоджуючись з постановленими у справі рішеннями, управління праці та соціального захисту населення Павлоградської міської ради Дніпропетровської області звернулось до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій посилається на неправильне застосування судами норм матеріального і процесуального права, просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанції і постановити нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог.
Заслухавши доповідь судді щодо обставин, необхідних для ухвалення рішення судом касаційної інстанції, перевіривши доводи касаційної скарги, правильність правової оцінки обставин у справі та застосування судами норм матеріального і процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню за таких підстав.
Відповідно до статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції переглядає судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій у межах касаційної скарги.
З матеріалів справи вбачається, що після народження ІНФОРМАЦІЯ_1 онуки ОСОБА_2 позивач відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (2811-12)
отримує державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Зазначені обставини визнані сторонами.
Разом з цим, при нарахуванні та виплаті позивачу цього виду державної допомоги у 2007 році відповідач керувався статтею 56 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік", якою передбачено, що у 2007 році допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім’ям з дітьми" (2811-12)
здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних, та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України, а також пунктом 14 статті 71 Закону України "Про держаний бюджет України на 2007 рік", яким зупинено на 2007 рік дію статті 12, частини 1 статті 15 та пункту 3 розділу VIII "Прикінцеві положення" Закону України "Про державну допомогу сім’ям з дітьми" (2811-12)
.
А тому у 2007 році виплата зазначеної допомоги проводилась відповідачем в таких розмірах: в травні – 45,86 грн., в червні – 94,77 грн., в липні – 101,16 грн., в серпні, вересні – по 103,41 грн., в жовтні – 104,85грн., в листопаді – 107,73 грн., в грудні – 110,88 грн.
Частково скасовуючи постанову суду першої інстанції та постановляючи рішення про часткове задоволення позову, апеляційний суд виходив з того, що бездіяльність управління праці та соціального захисту населення Павлоградської міської ради Дніпропетровської області щодо нарахування та виплати позивачеві державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до вимог статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім’ям з дітьми" була протиправною лише у період з 09 липня по 31 грудня 2007 року.
З таким висновком погоджується колегія суддів Вищого адміністративного суду України з огляду на наступне.
Відповідно до статті 3 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" призначаються такі види допомоги: допомога у зв'язку з вагітністю та пологами; одноразова допомога при народженні дитини; допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та інші види допомоги.
Відповідно до статті 13 Закону України "Про державну допомогу сім’ям з дітьми" (в редакції, чинній на момент виникнення правовідносин) право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має не застрахована в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.
Статтею 14 Закону України "Про державну допомогу сім’ям з дітьми" визначено умови призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
При цьому статтею 15 (в редакції, чинній на момент виникнення правовідносин) зазначеного закону встановлено, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Відповідно до статі 62 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік" (489-16)
допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років: з 01 січня – 434 гривні, з 01 квітня – 463 гривні, з 01 жовтня – 470 гривень.
Водночас, щодо виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у 2007 році, то пунктом 14 статті 71 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік" з метою приведення окремих норм законів у відповідність із цим Законом було зупинено дію статті 12, частини 1 статті 15 та пункту 3 розділу VIII "Прикінцеві положення" Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (2811-12)
на 2007 рік.
Проте, рішенням Конституційного Суду України № 6-рп/2007 від 09.07.2007 року (v0a6p710-07)
визнано такими, що не відповідають Конституції України (254к/96-ВР)
(є неконституційними), положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" (489-16)
в тому числі пункту 14 статті 71 в частині зупинення на 2007 рік дії статті 12, частини 1 статті 15 та пункту 3 розділу VIII "Прикінцеві положення" Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (2811-12)
щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Відповідно до вимог 2 статті 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
За таких обставин суд апеляційної інстанції обґрунтовано виходив з того, що в період з 01.01. 2007 року до 09.07.2007 року, позивач не мав права на виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в заявленому в позові розмірі, оскільки норма, якою передбачено це право, була зупинена.
В той же час, суд апеляційної інстанції дійшов вірного висновку, що з моменту ухвалення рішення Конституційним Судом України відмова управління праці та соціального захисту населення Павлоградської міської ради Дніпропетровської області у виплаті позивачу допомоги в розмірах, встановлених ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми" є протиправною.
Виходячи з наведеного, колегія суддів вважає, що вирішуючи даний спір, апеляційний суд дав правильну правову оцінку обставинам у справі, перевірив обґрунтованість вимог позивача щодо стягнення конкретних сум, відповідність їх розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, який був встановлений чинним законодавством, і дійшов обґрунтованого висновку щодо часткового скасування постанови суду першої інстанції.
Доводи, викладені в касаційній скарзі, не спростовують наведених висновків суду апеляційної інстанції.
Постановлене у справі рішення апеляційного суду є законним і обґрунтованим, а тому підстави для його зміни чи скасування відсутні.
Керуючись статтями 220, 220-1, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
у х в а л и л а:
Касаційну скаргу управління праці та соціального захисту населення Павлоградської міської ради Дніпропетровської області залишити без задоволення.
Постанову Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 01 липня 2008 року в нескасованій частині та постанову Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 29 січня 2009 року у справі за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Павлоградської міської ради Дніпропетровської області про перерахунок та стягнення заборгованості з виплат допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку – залишити без зміни.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і оскарженню не підлягає, крім як у порядку та з підстав, передбачених статтями 237- 239 Кодексу адміністративного судочинства України.