ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 травня 2009 року м. Київ
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Суддів: Лиски Т. О. (доповідач),
Весельської Т. Ф.,
Штульмана І. В.,
Мироненка О. В.,
Смоковича М. І.,
провівши в порядку касаційного провадження попередній розгляд адміністративної справи за позовом ОСОБА_1до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Дніпропетровська про визнання незаконним рішення та зобов'язання вчинити певні дії, касаційне провадження в якій відкрито за касаційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Дніпропетровська на постанову Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська від 08 травня 2008 року та постанову Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 15 жовтня 2008 року,
В С Т А Н О В И Л А:
У листопаді 2007 рокуОСОБА_1. звернулася до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Дніпропетровська про визнання незаконним рішення № І-766 від 22.10.2007 щодо відмови у перерахунку та виплаті щомісячного довічного грошового утримання, передбаченого ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", та зобов'язання перерахувати та виплатити їй відповідне щомісячне довічне грошове утримання.
Постановою Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська від 08 травня 2008 року визнано незаконним рішення УПФ України в Жовтневому районі м. Дніпропетровська № І-766 від 22.10.2007 про відмову перерахунку та виплатіОСОБА_1. щомісячного довічного грошового утримання, передбаченого ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни". Зобов'язано УПФ України в Жовтневому районі м. Дніпропетровська перерахувати і виплатитиОСОБА_1. щомісячне довічне грошове утримання, передбачене ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни".
Постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 15 жовтня 2008 року постанову суду першої інстанції змінено. Визнано незаконною бездіяльність УПФ України в Жовтневому районі м. Дніпропетровська, яка полягає у неперерахунку та виплатіОСОБА_1. пенсії відповідно до вимог ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни". Зобов'язано УПФ України в Жовтневому районі м. Дніпропетровська перерахувати і виплатитиОСОБА_1. пенсію відповідно до вимог ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни".
Ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 17 березня 2009 року роз'яснено УПФ України в Жовтневому районі м. Дніпропетровська, що постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 15 жовтня 2008 року зобов'язано УПФ України в Жовтневому районі м. Дніпропетровська перерахувати і виплатитиОСОБА_1. пенсію відповідно до вимог ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", призупинення якої рішенням Конституційного Суду України № 6-рп від 09.07.2007 визнано неконституційним, тобто з 09 липня 2007 року - з моменту виникнення у позивача права на відповідний перерахунок.
У касаційній скарзі на постанову Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська від 08 травня 2008 року та постанову Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 15 жовтня 2008 року УПФ України в Жовтневому районі м. Дніпропетровська ставить питання про скасування судових рішень в зв'язку з неправильним застосуванням норм матеріального і процесуального права та ухвалення нового рішення про відмову в задоволенні позову.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши та обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши матеріали справи, колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що позивач народилася у 1941 році і відповідно до вимог ст. 1 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" набула статусу дитини війни, а тому згідно із ст. 6 даного Закону має право на підвищення пенсії на 30 % мінімальної пенсії за віком.
Відповідач не здійснює позивачу зазначені виплати, посилаючись на відсутність у нього відповідних коштів та на невизначеність розрахункової величини (мінімальної пенсії за віком) для розрахунку підвищень до пенсії категорії громадян, які мають статус дітей війни.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Вирішуючи позовні вимоги, судові інстанції зазначили, що дію ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" на 2007 рік було зупинено ст. 111 Закону України від 19.12.2006 "Про Державний бюджет України на 2007 рік" (з урахуванням положень п. 12 ст. 71 цього Закону) та визначено, що у 2007 році підвищення до пенсії відповідно до ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", виплачується особам, які є інвалідами (крім тих, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (3551-12)
) у розмірі 50% від розміру надбавки, встановленої для учасників війни.
Разом з тим, Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 (v0a6p710-07)
№ 6-рн/2007 (справа про соціальні гарантії громадян) визнані неконституційними положення п. 12 ст. 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" щодо зупинення дії на 2007 рік ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни".
Отже, судами правомірно покладено обов'язок на Управління Пенсійного фонду зробити перерахунок пенсії та правильно визначено початкову дату здійснення такого перерахунку.
Відповідно до частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" мінімальний розмір пенсій за віком встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Таким чином, новий мінімальний розмір пенсії за віком залежить від нового розміру прожиткового мінімуму.
Правильними є висновки судів попередніх інстанцій щодо невзяття до уваги положень частини третьої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з якої випливає, що мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом першим частини першої цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом, оскільки наявність такої норми та відсутність іншого мінімального розміру пенсії за віком не є перешкодою для застосування даної величини (мінімального розміру пенсії за віком) до обрахування інших пенсій чи доплат пов'язаних з мінімальною пенсією за віком.
Статтею 62 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" було встановлено розмір прожиткового мінімуму, який суди попередніх інстанцій застосовували під час перевірки законності дій відповідача щодо нарахування підвищення до пенсії.
Відповідно до ч.3 ст. - 220-1 КАС України суд касаційної інстанції відхиляє касаційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що касаційну скаргу слід відхилити, оскільки оскаржувані судові рішення ухвалені з додержанням норм матеріального і процесуального права, правова оцінка обставинам у справі дана правильно, а доводи касаційної скарги висновків судів не спростовують.
Керуючись ст.ст. - 220-1, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,-
У Х В А Л И Л А:
Касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Дніпропетровська відхилити, а постанову Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська від 08 травня 2008 року та постанову Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 15 жовтня 2008 року залишити без змін.
Ухвала оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених ст. 237 КАС України
Судді: