ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 квітня 2009 року м. Київ
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого Співака В.І.,
суддів Білуги С.В.,
Гаманка О.І.,
Загороднього А.Ф.,
Заїки М.М.,
при секретарі Козаченку О.М.,
розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м. Торезі Донецької області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 13.08.2008 та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 15.10.2008 у справі за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Торезі Донецької області про визнання неправомірними дій щодо відмови у перерахунку пенсії по інвалідності, -
встановила:
У липні 2008 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Торезі Донецької області про визнання неправомірними дій щодо відмови у перерахунку пенсії по інвалідності.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 13.08.2008 було частково задоволено позов ОСОБА_1 Визнано неправомірними дії управління Пенсійного фонду України у м. Торезі Донецької області щодо відмови ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку пенсії по інвалідності (державної та додаткової пенсій) відповідно до статей 50, 54 частини 4 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи з розміру шести мінімальних пенсій за віком та 50% мінімальної пенсії за віком, що розраховуються залежно від розміру прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб та підвищення пенсії відповідно до статті 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" у розмірі 30% прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб. Зобовязано управління Пенсійного фонду України у м. Торезі Донецької області з 01.01.2007 здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії по інвалідності (державної та додаткової пенсій) відповідно до статей 50, 54 частини 4 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи з розміру шести мінімальних пенсій за віком та 50% мінімальної пенсії за віком, що розраховуються залежно від розміру прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб та підвищення пенсії відповідно до статті 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" у розмірі 30% прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 15.10.2008 змінено зазначену постанову суду першої інстанції. Третій абзац резолютивної частини постанови викладено у наступній редакції: "Зобов'язано управління Пенсійного фонду України у м. Торезі Донецької області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю в розмірі 50% від мінімальної пенсії за віком за період з 01.01.2007 по 31.12.2007 та з 22.05.2008, виходячи з встановленого відповідними законами розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Зобов'язано управління Пенсійного фонду України у м. Торезі Донецької області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату підвищення до пенсії у розмірі 30% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з 01.101.2007". В решті постанову залишено без змін.
Управління Пенсійного фонду України м. Торезі Донецької області подало касаційну скаргу, в якій просить рішення судів першої та апеляційної інстанції скасувати та прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позову ОСОБА_1, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права.
Заслухавши доповідь судді - доповідача, колегія суддів вважає, що касаційна скарга задоволенню не підлягає, оскільки рішення судів першої та апеляційної інстанції постановлені з додержанням норм матеріального та процесуального права, правова оцінка обставинам у справі дана вірно, а доводи касаційної скарги є необґрунтованими і не дають підстав, які передбачені статтями 225 - 229 Кодексу адміністративного судочинства України для зміни чи скасування судового рішення.
Судами встановлено, що ОСОБА_1 є інвалідом третьої групи за захворюванням, пов'язаним з роботою по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, належить до першої категорії осіб, які потерпіли внаслідок Чорнобильської катастрофи та є інвалідом війни.
Відповідно до частини 4 статті 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх захисту" інвалідам війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються: III групи - 30 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Відповідно до статті 49 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Статтями 50 та 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначені підстави та умови призначення державних пенсій та додаткових пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю.
Вихідним критерієм обрахунку державної та додаткової пенсії виступає мінімальна пенсія за віком. Мінімальний розмір пенсії за віком, згідно статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Положення частини 3 статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" щодо застосування мінімального розміру пенсії за віком, встановленого частиною 1 цієї статті тільки стосовно визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом, не є перешкодою для застосування даної величини (мінімального розміру пенсії за віком) для обрахування інших пенсій чи доплат, пов'язаних з мінімальною пенсією за віком, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого, крім передбаченого частиною 1 цієї статті мінімального розміру пенсії за віком.
Виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, вирішуючи даний спір суди першої та апеляційної інстанції прийшли до обґрунтованого висновку, що при розрахунку державної та додаткової пенсій, передбачених статтями 50, 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та частиною 4 статті 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх захисту", застосуванню підлягає розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого в законі про Державний бюджет України на відповідний рік, із якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком.
Відповідно до частини 1 статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
Керуючись ст.ст. 220, - 220-1, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів -
ухвалила:
Касаційну скаргу управління Пенсійного фонду України м. Торезі Донецької області залишити без задоволення, а постанову Донецького окружного адміністративного суду від 13.08.2008 та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 15.10.2008 у справі за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Торезі Донецької області про визнання неправомірними дій щодо відмови у перерахунку пенсії по інвалідності- без змін.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Головуючий В.І. Співак
Судді С.В. Білуга
О.І. Гаманко
А.Ф. Загородній
М.М. Заїка