ВИЩИЙ АдміністративниЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"23" жовтня 2008 року м. Київ
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Головуючого: Маринчак Н.Є.,
Суддів: Бившевої Л.І., Костенка М.І., Усенко Є.А., Шипуліної Т.М.
при секретарі: Прудкій О.В.
за участю представників
позивача Заворотнього А.А., Воловік О.А.
відповідача-1: Пилипенка М.І.
відповідача-2: Кошового С.В.
розглянувши касаційну скаргу Білоцерківської об’єднаної державної податкової інспекції в Київській області
на постанову господарського суду Київської області від 27 квітня 2007р. та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 16 листопада 2007р.
у справі № А12/023-07/18 (22а-2256/07)
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Молочна країна"
до Білоцерківської об’єднаної державної податкової інспекції в Київській області та Головного управління державного казначейства України в Київській області
про визнання дій протиправними та визнання недійсним податкового повідомлення-рішення, -
встановив:
У січні 2007р. позивач звернувся до господарського суду Київської області з позовом, у якому поставлено питання про визнання дій контролюючого орагну під час складання акту перевірки від 20.11.2006р. протиправними, визнання нечинним та скасування податкового повідомлення-рішення Білоцерківської ОДПІ в Київській області №592/0000842330/0 від 30.11.2006р. та зобов’язання Білоцерківської ОДПІ в Київській області подати до УДК ГУДК України в Київській області висновок про відшкодування ТОВ "Молочна країна" ПДВ в розмірі 411537,00грн..
У квітні 2007 року позивач змінив позовні вимоги та просив стягнути з Державного бюджету України через Управління державного казначейства Головного управління Державного казначейства України у Київській області на користь ТОВ "Молочна країна" відшкодування ПДВ в розмірі 411537,00грн..
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач посилається на те, що за результатами господарської діяльності позивачем в жовтні 2006р. було подано до контролюючого органу заяву та податкову декларацію за вересень 2006р. про повернення суми бюджетного відшкодування в розмірі 411537,00грн., що виник у зв’язку з проведенням підприємством оснащення власної виробничої бази, з метою впровадження нових технологій щодо переробки молока, закупівлею нового обладнання, облаштування виробничих та побутових приміщень тощо. Позивач стверджує, що під час проведення перевірки з питань достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування ПДВ контролюючим органом безпідставно вказано на порушення підприємством п.п. 7.7.2 п.7.7 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість".
Постановою господарського суду Київської області від 27 квітня 2007р., залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 16 листопада 2007р., позовні вимоги ТОВ "Молочна країна" було задоволено частково. Скасовано податкове повідомлення-рішення Білоцерківської ОДПІ в Київській області №592/0000842330/0 від 30.11.2006р.. Стягнуто з державного бюджету України на користь ТОВ "Молочна країна" 411537,00грн. податку на додану вартість.
Задовольняючи частково позовні вимоги суди попередніх інстанцій виходили з того, що податковим органом протиправно позбавлено позивача права на бюджетне відшкодувування спірних сум, у зв’язку з чим, вимога про скасування податкового повідомлення-рішення №592/0000842330/0 від 30.11.2006р. підлягає задоволенню
Щодо вимоги позивача про визнання дій посадових осіб контролюючого органу Білоцерківської ОДПІ в Київській області під час складання акту позапланової виїзної перевірки ТОВ "Молочна країна" від 20.11.2006р. протиправними, суди дійшли висновку, що така вимога по суті позивачем не обгрунтована та не доведена, тому не підлягає задоволенню.
Не погоджуючись з рішеннями суду першої та апеляційної інстанцій, вказуючи на порушення норм матеріального права, відповідач-1 звернувся до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій, з урахування доповнення до касаційної скарги, поставлено питання про скасування постанови господарського суду Київської області від 27 квітня 2007р. та ухвали Київського апеляційного адміністративного суду від 16 листопада 2007р. і направлення справи на новий розгляд в суд першої інстанції.
У судовому засіданні представник відповідача-2 заявив, що Головне управління Державного казначейства України у Київській області приєднується до касаційної скарги Білоцерківської об’єднаної державної податкової інспекції в Київській області підтримуючи її вимоги.
Відповідно до ч. 1 ст. 217 КАС України особи, які беруть участь у справі, а також особи, які не брали участь у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обовязки, у будь-який час до закінчення касаційного розгляду мають право приєднатися до касаційної скарги, підтримавши її вимоги.
Оскільки, заява про приєднання до касаційної скарги подана відповідачем-2 у відповідності з вимогами ст. 217 КАС України, судова колегія ухвалила заяву задовольнити.
Заслухавши доповідь судді, пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи та обговоривши доводи наведені у скарзі, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, за результатами господарської діяльності позивачем в жовтні 2006 року було подано до контролюючого органу заяву та податкову декларацію за вересень 2006 року про повернення суми бюджетного відшкодування в розмірі 411537,00грн.. Судами попередніх інстанцій встановлено, що податковий кредит позивачем сформовано за рахунок придбання основних засобів (обладнання та будівельних матеріалів які використані на збільшення вартості основних засобів).
Положеннями п.1.8 ст. 8 Закону України "Про податок на додану вартість" від 03.04.1997 р. №168/97–ВР визначено, що бюджетне відшкодування – це сума, що підлягає поверненню платнику податку з бюджету у зв’язку з надмірною сплатою податку у випадках, визначених законом.
З метою підтвердження достовірності заявленої позивачем до відшкодування суми ПДВ контролюючим органом було проведено виїзну позапланову документальну перевірку фінансово-господарської діяльності підприємства, про що складено акт від 20.11.2006р., яким встановлено, що в порушення п.п. 7.7.2 п.7.2 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість", позивачем було завищено заявлену суму бюджетного відшкодування за вересень 2005р. на суму 411537,00грн..
За висновками податкового органу ТОВ "Молочна країна" безпідставно було включено до податкової декларації з податку на додану вартість за вересень місяць 2006р. в гр.25 "сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню" і відображено в додатку 3 до податкової декларації з податку на додану вартість "розрахунок суми бюджетного відшкодування" ПДВ в сумі 411537,00грн..
За наслідками проведеної перевірки було прийнято податкове повідомлення рішення Білоцерківської від 30.11.2006р. №592/0000842330/0 в якому зазначено, що у звітній період ТОВ "Молочна країна" (за 9 місяців 2006 року) завищило суму бюджетного відшкодування на 411537,00грн..
Судами попередніх інстанцій встановлено, що одатковий кредит в сумі 430314 грн. з яких, на момент годання декларації 411537 грн. було сплачено постачальникам товарів, робіт та послуг грошовими коштами, сформований за рахунок придбання основних засобів, що відповідно до п.п.7.7.11 п.7.7 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість" є підставою для бюджетного відшкодування по закінченню 12 місяців з дати реєстрації підприємства (ТОВ "Молочна країна" зареєстровано як юридична особа – 08.10.2005р.).
Підпунктом 7.4.1 пункту 7.4 статті 7 Закону України "Про податок на додану вартість" передбачено, що податковий кредит звітного періоду складається із сум податків, сплачених (нарахованих) платником податків в звітному періоді у зв’язку з придбанням товарів (робіт, послуг), вартість яких відноситься до складу валових витрат виробництва (обороту) і основних фондів або нематеріальних активів, що підлягають амортизації.
За таких обставин, суди попередніх інстанцій дійшли правильного висновку, що право позивача на повернення заявленого бюджетного відшкодування було неправомірно порушено внаслідок невірних висновків податкового органу.
Отже, судом першої та апеляційної інстанцій, виконано всі вимоги процесуального законодавства, всебічно перевірено обставини справи, вирішено справу у відповідності з нормами матеріального права, постановлено обґрунтовані рішення, в яких повно відображені обставини, що мають значення для справи. Висновки суду про встановлені обставини і правові наслідки є вичерпними, відповідають дійсності і підтверджуються доказами, дослідженими у судовому засіданні, а тому підстав для їх перегляду з мотивів, викладених в касаційній скарзі не вбачається.
Керуючись статтями 220, 221, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, -
ухвалив:
Касаційну скаргу Білоцерківської об’єднаної державної податкової інспекції в Київській області до якої приєдналось Головне управління державного казначейства України в Київській області – залишити без задоволення.
Постанову господарського суду Київської області від 27 квітня 2007р. та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 16 листопада 2007р. – залишити без змін.
Ухвалу Вищого адміністративного суду України від 12 травня 2008р. про зупинення виконання постанови господарського суду Київської області від 27 квітня 2007р. та ухвали Київського апеляційного адміністративного суду від 16 листопада 2007р. у справі №А12/023-07/18 (22а-2256/07) – скасувати.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення.
За винятковими обставинами вона може бути оскаржена до Верховного Суду України протягом одного місяця з дня відкриття таких обставин.
Головуючий (підпис)
Судді (підписи)
З оригіналом згідно:
Секретар Прудка О.В.