ВИЩИЙ АдміністративниЙ СУД УКРАЇНИ
01029, м. Київ, вул. Московська, 8
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 жовтня 2008 року № К-6220/07
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
головуючого судді-доповідача Рибченка А.О.
суддів: Брайка А.І.
Голубєвої Г.К.
Карася О.В.
Федорова М.О.
розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Бердянської об’єднаної державної податкової інспекції Запорізької області
на ухвалу Запорізького апеляційного господарського суду від 14.02.2007 р.
та постанову господарського суду Запорізької області від 13.11.2006 р.
у справі № 23/269/06-АП господарського суду Запорізької області
за позовом Бердянської об’єднаної державної податкової інспекції Запорізької області
до Приватного сільськогосподарського підприємства Агрофірма "Восток"
про стягнення 107929,09 грн., -
ВСТАНОВИВ:
Постановою господарського суду Запорізької області від 13.11.2006 р., залишеною без змін ухвалою Запорізького апеляційного господарського суду від 14.02.2007 р., відмовлено в задоволенні позовних вимог Бердянської ОДПІ про стягнення з ПСП Агрофірма "Восток" за рахунок активів 107929,09 грн.
Не погоджуючись з прийнятими судовими рішеннями, Бердянська ОДПІ оскаржила їх в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України.
В касаційній скарзі скаржник, посилаючись на порушення судами норм матеріального права, просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій і ухвалити нове рішення про задоволення позовних вимог.
Відповідач в запереченні на касаційну скаргу просить залишити її без задоволення, а постановлені у справі судові рішення – без змін.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України, перевіривши правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, прийшла до висновку, що касаційну скаргу слід відхилити, з огляду на слідуюче.
Судами встановлено, що фахівцями Бердянської МДПІ Запорізької області проведено планову документальну перевірку дотримання вимог податкового та валютного законодавства ПСП АФ "Восток" за період з 01.07.2002 р. по 31.03.2005 р., про що складено акт перевірки № 124/23-221/03750492 від 18.07.2005 р.
Зазначеною перевіркою було встановлено, що в порушення Закону України "Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (2181-14)
№ 2181-111 від 21.12.2000 р. та Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" (889-15)
№ 889 від 22.05.2003 р. ПСП АФ "Восток" при утриманні податку з доходів фізичних осіб в повному обсязі не перерахувало до бюджету 113058,37 грн. (з заробітної плати - 57744,58 грн., з орендної плати за паї - 29203,43 грн., із закупок товарів - 26110,36 грн.).
За висновками перевірки, за вищевказані порушення відповідачу нараховано доход з фізичних осіб в сумі 830,87 грн.
В то же час, згідно довідок Бердянської ОДПІ Запорізької області від 11.07.2006 р. № 2418/10/19 та 07.09.2006 р. № 4428/10/19 платник податків ПСП АФ "Восток" станом на 11.07.2006 р. та 07.09.2006 р. не має заборгованості із сплати податків, зборів (обов’язкових платежів). Спірна сума заборгованості також не відображена у особовій картці платника податків.
У відповідності до акту звірки за період з 2000 р. по 01.04.2005 р. станом на 19.08.2006 р.: за даними підприємства нараховано по заробітній платі - 23940,7 грн. (2000-2001рр.), по орендній платі за паї - 58382,45грн. (2000-2004рр.), по закупці товарів -26110,18 грн.(2000-2004рр.), в той час, як за даними Бердянської ОДПІ Запорізької області: нараховано по заробітній платі - 57744,58 грн., по орендній платі за паї - 29203,43 грн., по закупці товарів - 26110,36 грн.
Згідно наданих уточнень до позовних вимог позивач просив стягнути з відповідача податковий борг в сумі 107929,09 грн. без наданих пояснень щодо зазначеної суми на підставі пп. 3.1.1 п. 3.1 ст. 3 Закону України "Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог суди обґрунтовано виходили з наступного.
Відповідно до пп. 3.1.1 п. 3.1 ст. 3 Закону України "Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду. В інших випадках платники податків самостійно визначають черговість та форми задоволення претензій кредиторів за рахунок активів, вільних від заставних зобов’язань забезпечення боргу. Отже, примусове стягнення активів податку можливе за рішенням суду лише в рахунок погашення його податкового боргу.
Підпунктом 1.3 ст. 1 даного Закону визначено, що податковий борг (недоїмка) податкове зобов’язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов’язання.
Згідно п. 1.2 ст. 1 Закону України "Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" податкове зобов’язання - зобов’язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України.
Під час судового розгляду справи позивачем не було надано належних доказів, стосовно того, що сума 107929,09 грн. є податковим боргом відповідача, тобто самостійно узгоджена платником податків або узгоджена в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачена у встановлений строк.
Крім того, судами вказано на те, що оскільки частина суми заборгованості виникла до 01.01.2004 р., тобто до набрання чинності Законом України "Про податок з доходів фізичних осіб" (889-15)
, то слід керуватися Декретом Кабінету Міністрів України "Про прибутковий податок з громадян" (13-92)
.
Згідно ст. 1 Декрету Кабінету Міністрів України "Про прибутковий податок з громадян" платниками прибуткового податку (суб'єктами оподаткування) в Україні є громадяни України, іноземні громадяни та особи без громадянства (надалі - громадяни) як ті, що мають, так і ті, що не мають постійного місця проживання в Україні.
Порядок перерахування податку до бюджету встановлений ст. 10 Декрету Кабінету Міністрів України "Про прибутковий податок і громадян", згідно якої: підприємства, установи і організації усіх форм власності, фізичні особи - суб’єкти підприємницької діяльності після закінчення кожного місяця, але не пізніше строку одержання в установах банків коштів на виплату належних громадянам сум зобов’язані перераховувати до бюджету суми нарахованого і утриманого прибуткового податку за минулий місяць.
Зазначені юридичні і фізичні особи одночасно з поданням чеків на отримання коштів для виплати належних громадянам сум за другу половину місяця подають до установ банків платіжне доручення на перерахування до бюджету утриманих сум прибуткового податку. Чеки на отримання коштів для виплати належних громадянам сум приймаються установами банків тільки за умови пред’явлення платіжного доручення на перерахування до бюджету утриманих сум прибуткового податку.
Юридичні і фізичні особи, які не мають рахунків в установах банків, а також ті, що виплачують заробітну плату з виручки від реалізації продукції і надання послуг, перераховують утримані суми податку до бюджету через установи банків наступного дня після виплати належних громадянам сум.
Забороняється сплата податку із доходів громадян за рахунок коштів підприємств, установ і організацій та фізичних осіб - суб’єктів підприємницької діяльності, крім колективних сільськогосподарських підприємств. Колективні сільськогосподарські підприємства, включаючи риболовецькі колгоспи, суми прибуткового податку сплачують за рахунок прибутку (доходу), що залишається в розпорядженні підприємства, за ставками відповідно до чинного законодавства.
Тобто, як випливає з приписів даної правової норми, на суб’єктів підприємницької діяльності, які відповідно до ст. 1 зазначеного Декрету не є платниками прибуткового податку, покладено обов’язок після закінчення кожного місяця, перераховувати до бюджету суми нарахованого і утриманого прибуткового податку за минулий місяць. При цьому, даною правовою нормою суб’єктам підприємницької діяльності заборонено сплачувати податок із доходів громадян за рахунок коштів суб’єктів підприємницької діяльності.
Згідно п. 1.1 ст. 1 Закону України "Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" платники податків - юридичні особи, їх філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичні особи, які мають статус суб’єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно з законами покладено обов’язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов’язкові платежі), пеню та штрафні санкції.
Таким чином, платником податків у розумінні даної правової норми є, зокрема, юридичні особи, на яких покладено обов’язок утримувати та сплачувати податки і збори (обов’язкові платежі) або сплачувати податки і збори (обов’язкові платежі). Оскільки на відповідача Декретом Кабінету Міністрів України "Про прибутковий податок з громадян" (13-92)
покладено обов’язок нараховувати, утримувати та перераховувати прибутковий податок, а обов’язок щодо сплати цього податку на відповідача не покладено, то відповідач не є платником податку також і у розумінні Закону України "Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (2181-14)
.
Окрім того, судами зазначено, що акт перевірки № 124/23-331/03750492 від 18.07.2005 р., на який посилається позивач в підтвердження своїх позовних вимог про стягнення 107929,09 грн., складено в порушенням Порядку оформлення результатів документальних перевірок щодо дотримання податкового та валютного законодавства суб’єктами підприємницької діяльності - юридичними особами, їх філіями, відділеннями та іншими відокремленими підрозділами, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України № 429 від 16.09.2002 р. (z1023-02)
Зокрема, в акті перевірки № 124/23-331 /03750492 від 18.07.2005 р. не вказані первинні або інші документи, які зафіксували в бухгалтерському та податковому обліку, факт порушення податкового законодавства та які підтверджують наявність зазначених фактів; не зазначені первинний документ, на підставі якого вчинено записи у податковому та бухгалтерському обліку, що достовірно підтверджують наявність факту порушення. У висновку, де повинно відображатися опис виявлених перевіркою порушень податкового законодавства з посиланням на підпункти, пункти, статті нормативно-правових актів, взагалі не відображена сума 113058,37 грн., як така, що є заборгованістю підприємства перед бюджетом, а йде мова лише про нарахування податку з доходів фізичних осіб в сумі 830,87 грн.
Таким чином, пред’явлена позивачем сума до стягнення не є податковим боргом в розумінні Закону України № 2181-ІІІ (2181-14)
.
Згідно матеріалів справи у позивача відсутній такий податковий борг, про що свідчать довідки Бердянської ОДПІ від 11.07.2006 р. № 2418/10/19 та від 07.09.2006 р. № 4428/10/19, а також особовий рахунок платника податку. Будь-яких податкових повідомлень-рішень чи податкових вимог позивач на адресу відповідача стосовно спірної суми не направляв, податкове зобов’язання не визначав.
З огляду на викладене, колегія суддів приходить до висновку, що суди попередніх інстанцій правильно вирішили спір, ухвалені ними по справі судові рішення відповідають нормам матеріального та процесуального права, а тому передбачені законом підстави для їх скасування чи зміни відсутні.
Керуючись ст. ст. 220, 220-1, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу Бердянської об’єднаної державної податкової інспекції Запорізької області відхилити.
Ухвалу Запорізького апеляційного господарського суду від 14.02.2007 р. та постанову господарського суду Запорізької області від 13.11.2006 р. залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення.
За винятковими обставинами вона може бути оскаржена до Верховного Суду України протягом одного місяця з дня відкриття таких обставин.
Головуючий (підпис) Рибченко А.О.
Судді (підпис) Брайко А.І.
(підпис) Голубєва Г.К.
(підпис) Карась О.В.
(підпис) Федоров М.О.
З оригіналом згідно
Відповідальний секретар Патюк А.О.