ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 лютого 2009 року м. Київ
Вищий адміністративний суд України в складі колегії суддів:
Бутенка В.І. (доповідач), Лиски Т.О.,
Горбатюка С.А., Сороки М.О.,
Штульмана І.В.,
провівши в порядку касаційного провадження попередній розгляд адміністративної справи за позовом ОСОБА_1до Управління Пенсійного фонду України в Артемівському районі м. Луганська про визнання неправомірними дій по обчисленню пенсії та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, -
в с т а н о в и в :
У липні 2006 року ОСОБА_1звернувся до суду із вказаним позовом.
В обґрунтування позовних вимог вказував на те, що у відповідності із ст. 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" він має загальний трудовий стаж 32 роки 08 місяців 14 днів, з яких 16 років 08 днів за Списком № 1, а страховий стаж складає 584 місяці.
У січні 2006 року Управлінням Пенсійного фонду України в Артемівському районі м. Луганська було перераховано призначену йому пенсію, при цьому відповідачем при визначенні страхового стажу не було враховано 16 років роботи за Списком № 1, що становить 192 місяці страхового стажу і які додаються до страхового стажу відповідно до ч.4 ст. 24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Посилаючись на наведені обставини, ОСОБА_1просив визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Артемівському районі м. Луганська щодо виключення зі страхового стажу періоду у 192 місці та зобов'язати відповідача перерахувати йому з 01 квітня 2006 року пенсію, виходячи з повного страхового стажу у 584 місяці.
Постановою Артемівського районного суду м. Луганська від 23 березня 2007 року, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 05 червня 2007 року, у задоволенні позову відмовлено.
В касаційній скарзі ОСОБА_1., посилаючись на порушення судами норм матеріального і процесуального права, просить скасувати вказані судові рішення та прийняти нове судове рішення, яким задовольнити позовні вимоги.
Колегія суддів вважає, що касаційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Відповідно до ст. 3 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Судами першої та апеляційної інстанцій при розгляді даної справи було повно і всебічно встановлено фактичні обставини справи, надано їм належну правову оцінку та у відповідності із вимогами матеріального і процесуального права вирішено цей спір.
Як було встановлено судами попередніх інстанцій, позивач отримує пенсію за віком, яку йому призначено з 15 січня 2004 року і має загальний трудовий стаж 32 роки 08 місяців 14 днів, з яких 16 років 08 днів за Списком №1, робота на яких відповідно до раніше діючого пенсійного законодавства давала право на призначення пенсії на пільгових умовах.
Відповідно до ч.4 ст. 24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше.
При цьому за кожний повний рік стажу роботи, до набрання чинності цим Законом, на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Таким чином, страховий стаж позивача становить 392 місяці, до якого додатково зараховується 192 місяці стажу за період роботи за Списком № 1.
У відповідності із ст. 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.
За вибором особи, яка звернулася за пенсією, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключається період до 60 календарних місяців підряд за умови, що зазначений період становить не більше ніж 10 відсотків тривалості страхового стажу.
Згідно із ч.ч. 1, 3 ст. 24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Страховий стаж обчислюється в місяцях. Неповний місяць роботи, якщо застрахована особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню або брала добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови, що сума сплачених за цей місяць страхових внесків є не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.
З матеріалів справи видно, що при перерахунку позивачу пенсії Управління Пенсійного фонду України в Артемівському районі м. Луганська було враховано страховий стаж у 392 місяці, які складають 32 роки 08 місяців 14 днів його загального трудового стажу, тобто період, протягом якого позивач працював і отримував заробітну плату.
Враховуючи наведені обставини, судами попередніх інстанції у відповідності із зазначеними правовими нормами було визнано, що відповідач при перерахунку пенсії ОСОБА_1 діяв правомірно, оскільки діючим законодавством не передбачено врахування додаткового страхового стажу при визначенні розміру пенсії.
Доводи касаційної скарги зроблених судами попередніх інстанцій висновків не спростовують.
За правилами ч.3 ст. - 220-1, ч.1 ст. 224 КАС України, якщо відсутні підстави для скасування судових рішень, то суд касаційної інстанції відхиляє касаційну скаргу і залишає рішення без змін.
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що судами першої та апеляційної інстанцій прийнято законні і обґрунтовані рішення, а тому підстав для їх скасування чи зміни не вбачається.
Керуючись ст.ст. 220, - 220-1, 221, 223, 224, 230 КАС України, суд, -
у х в а л и в :
Касаційну скаргу ОСОБА_1залишити без задоволення, а постанову Артемівського районного суду м. Луганська від 23 березня 2007 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 05 червня 2007 року без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і оскарженню не підлягає.
Згідно ст.ст. 236, 237 КАС України рішення суду касаційної інстанції може бути оскаржено до Верховного Суду України лише за винятковими обставинами протягом одного місяця з дня відкриття таких обставин.
С у д д і :