ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
|
"19" лютого 2009 року м. Київ № К-14084/08
|
Колегія суддів судової палати з розгляду справ за зверненнями юридичних осіб Вищого адміністративного суду України у складі суддів:
Головуючого - судді Фадєєвої Н.М.
Суддів – Гордійчук М.П., Матолича С.В., Чалого С.Я., Шкляр Л.Т.
при секретарі – Мудренко А.О.
розглянувши у судовому засіданні касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Броварський домобудівний комбінат "Меркурій" на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 11.09.2008р. у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Броварський домобудівний комбінат "Меркурій" до Броварської міської ради, третя особа – Товариство з обмеженою відповідальністю "Міські інвестиції", про визнання нечинними окремих положень рішень, -
ВСТАНОВИЛА:
Доповідач Фадєєва Н.М.
У квітні 2007 року ТОВ "Броварський домобудівельний комбінат "Меркурій" звернулося до суду з адміністративним позовом, в якому просило визнати нечинними окремі положення рішень Броварської міської ради Київської області. Позов обґрунтовано тим, що відповідач, надавши позивачу дозвіл на розробку проекту відведення земельних ділянок, фактично надав згоду на передачу в подальшому в оренду цих земельних ділянок ТОВ "БДК "Меркурій" після оформлення позивачем усіх необхідних документів.
Постановою Господарського суду Київської області від 13 серпня 2007 року заявлений позов задоволено: скасовано рішення Броварської міської ради № 278-18-05 від 15.03.2007 року "Про затвердження переліку земельних ділянок, що призначені для надання в оренду через конкурс в м. Бровари" в частині включення до переліку земельної ділянки площею 1,4773 га по вул. Грушевського, 21-а, земельної ділянки площею 0,42 га по вул. Грушевського, 17-Б, земельної ділянки площею 0,4 га по вул. Київській в районі 5 мікрорайону IV житлового району; скасовано рішення Броварської міської ради № 303-20-05 від 26.04.2007 року "Про затвердження переліку юридичних та фізичних осіб, які стали переможцями конкурсу щодо надання земельних ділянок в оренду в м. Бровари від 23.04.2007 року" в частині затвердження переможцем конкурсу по лотам № 47, № 48, № 49 ТОВ "Міські інвестиції"; скасовано рішення Броварської міської ради № 335-21-05 від 24.05.2007 року "Про припинення права користування земельними ділянками, надання в оренду земельних ділянок, передачу в постійне користування земельної ділянки, надання дозволів на виготовлення технічної документації по оформленню права користування земельними ділянками юридичним і фізичним особам та внесення змін до рішень Броварської міської ради" в частині надання дозволу ТОВ "Міські інвестиції" на виготовлення проектів відведення земельних ділянок площею 1,4773 га по вул. Грушевського, 21-а, площею 0,42 га по вул. Грушевського, 17-Б, площею 0,4 га по вул. Київській в районі 5 мікрорайону IV житлового району; скасовано рішення Броварської міської ради від 14.06.2007 року № 367-22-05 "Про припинення права користування земельними ділянками, надання в оренду земельних ділянок, передачу в постійне користування земельної ділянки, надання дозволів на виготовлення технічної документації по оформленню права користування земельними ділянками юридичним і фізичним особам та внесення змін до рішень Броварської міської ради" в частині надання в оренду земельних ділянок площею 1, 4773 га по вул. Грушевського, 21-а, площею 0, 42 га по вул. Грушевського, 17-б, площею 0,4 га по вул. Київській в районі 54 мікрорайону ІУ житлового району; зобов"язано Броварську міську раду утриматися від вчинення дій щодо передачі в оренду ТОВ "Міські інвестиції" зазначених земельних ділянок.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 11.09.2008р. апеляційна скарга Броварської міської ради задоволена, постанова господарського суду Київської області від 13.08.2007р. скасована, ухвалене нове судове рішення, яким відмовлено в задоволенні позову.
Не погоджуючись з вищезазначеним судовим рішеннямКиївського апеляційного адміністративного суду від 11.09.2008р., Товариство з обмеженою відповідальністю "Броварський домобудівний комбінат "Меркурій" звернулось з касаційною скаргою до Вищого адміністративного суду України, у якій просить скасувати постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 11.09.2008р. та залишити в силі постанову господарського суду Київської області від 13.08.2007р., посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників сторін, Вищий адміністративний суд України вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Броварський домобудівельний комбінат "Меркурій" (далі-позивач) в 2003-2005 роках звернулось до Броварської міської ради з клопотаннями про надання в оренду земельних ділянок.
Броварська міська рада Київської області (далі-відповідач) затвердила матеріали попереднього погодження місця розташування земельних ділянок під розміщення об'єктів позивача орієнтовною площею 0,26 га під будівництво багатоквартирного жилого будинку по вул. Грушевського, 17-6 (рішення № 389-19-24 від 25.12.2003 року) та надала дозвіл на виготовлення проектів відведення земельних ділянок позивачу (рішення № 950-45-04 від 16.03.2006 року).
Відповідач затвердив матеріали попереднього погодження місця розташування земельних ділянок під розміщення об'єктів позивача орієнтовною площею 1,0 га під будівництво багатоквартирного жилого будинку по вул. Грушевського, 21-а (рішення № 667-32-04 від 10.03.2005 року) та надала дозвіл на виготовлення проектів відведення земельних ділянок позивачу (рішення № 950-45-04 від 16.03.2006 року).
Також відповідач затвердив матеріали попереднього погодження місця розташування земельних ділянок під розміщення об'єктів позивача орієнтовною площею 0,4 га під будівництво комплексної багатоквартирної житлової забудови на території 5 мікрорайону IV житлового району по вул. Київській (рішення № 957-46-04 від 23.03.2006 року) та надала дозвіл на виготовлення проектів відведення земельних ділянок позивачу (рішення № 923-44-04 від 23.02.2006 року).
Позивачем було укладено договори на виконання проектно-вишукувальних та землевпорядних робіт на виконання умов яких виготовлено проекти відведення спірних земельних ділянок також здійснено погодження цих проектів з відповідними контролюючими органами (копії наявні в матеріалах справи).
15.03.2007 року відповідачем прийнято рішення № 275-18-05 "Про затвердження Положення про порядок проведення конкурсів щодо надання земельних ділянок в оренду в м. Бровари" та рішення № 278-18-05 "Про затвердження переліку земельних ділянок, що призначені для надання в оренду через конкурс в м. Бровари", до переліку земельних ділянок, що призначені для надання в оренду через конкурс в м. Бровари увійшли спірні земельні ділянки.
У відповідності до вищезазначених рішень 23.04.2007 року у м. Бровари проведено земельний конкурс по наданню в оренду земельних ділянок до переліку яких увійшли і спірні земельні ділянки.
За результатами конкурсу переможцем на право укладення договору оренди по спірним земельним ділянкам стало Товариство з обмеженою відповідальністю "Міські інвестиції" ( рішення № 303-20-05 від 26.04.2007р. "Про затвердження переліку юридичних ті фізичних осіб які стали переможцями конкурсу про надання земельних ділянок в оренду в м. Бровари від 23.04.2007р").
При вирішенні спору враховано, що у разі надходження двох або більше заяв (клопотань) на оренду однієї і тієї самої земельної ділянки, що перебуває в державній або комунальній власності, відповідні органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування проводять аукціон або конкурс щодо набуття права оренди земельної ділянки, якщо законом не встановлено інший порядок (ст. 16 Закону України "Про оренду землі").
На момент звернення позивача з клопотаннями до відповідача відносно надання в оренду спірних земельних ділянок інших пропозицій від інших суб'єктів господарювання щодо оренди спірних земельних ділянок до відповідача не надходило.
Отже у відповідача не було законних підстав для включення спірних земельних ділянок до переліку земельних ділянок що призначені для надання в оренду через конкурс в м. Бровари.
Юридична особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки у постійне користування із земель державної або комунальної власності, звертається з відповідним клопотанням до районної, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій або сільської, селищної, міської ради. Відповідна районна державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада розглядає клопотання у місячний строк і дає згоду на розроблення проекту відведення земельної ділянки. Проект відведення земельної ділянки погоджується із землекористувачем, органом по земельних ресурсах, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органом, органами архітектури та охорони культурної спадщини і після одержання висновку державної землевпорядної експертизи по об'єктах, які їй підлягають, подається до відповідної державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради, які розглядають його у місячний строк і, в межах своїх повноважень, приймають рішення про надання земельної ділянки (ст. 123 Земельного кодексу України).
Позивачем погоджено проект відведення спірних земельних ділянок із відповідними органами зазначеними в ст. 123 Земельного кодексу України .
Відповідач в супереч п. 6 ст. 123 Земельного кодексу України не було розглянуто та прийнято рішення щодо надання чи відмови в наданні спірних земельних ділянок позивачу.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 11.09.2008р. постанову Господарського суду Київської області від 13.08.2007р. скасовано, в задоволенні адміністративного позову ТОВ "БДБК "Меркурій" відмовлено.
Колегія суддів вважає, що постанова Київського апеляційного адміністративного суду від 11.09.2008р. (далі - постанова суду апеляційної інстанції) є незаконною і необґрунтованою і підлягає скасуванню. Постанова Господарського суду Київської області від 13.08.2007р. (далі - постанова суду першої інстанції) ухвалена відповідно до закону і скасована помилково.
В постанові суду апеляційної інстанції зазначено, що "судом першої інстанції встановлено відсутність підстав для проведення конкурсу щодо набуття права оренди спірних земельних ділянок" і з таким висновком суд апеляційної інстанції не погоджується. Суд апеляційної інстанції, посилаючись на п. 34 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування" та на ч. 6 ст. 16 Закону України "Про оренду землі" вважає дії відповідача з проведення конкурсу щодо набуття права оренди спірними земельними ділянками законними, обґрунтовуючи ці дії надходженням двох заяв на оренду одних і тих самих земельних ділянок (в даному випадку - спірних земельних ділянок).
Але судом першої інстанції такого висновку не було зроблено. В постанові суду першої інстанції зазначено наступне: "у відповідача не було законних підстав для включення спірних земельних ділянок до переліку земельних ділянок, що призначені для надання в оренду через конкурс в м. Бровари".
Відносно законності проведення відповідачем конкурсу щодо надання земельних ділянок в оренду питання в судовому засіданні не ставилося, дії та рішення відповідача щодо проведення таких конкурсів позивачем не оскаржувались та судом першої інстанції не досліджувались.
В постанові суду апеляційної інстанції зазначено, що 17.04.2007р. відповідачем була зареєстрована заява на участь в конкурсі щодо надання спірних земельних ділянок в оренду в м. Бровари, що надійшла від ТОВ "Міські інвестиції". В подальшому суд апеляційної інстанції в своїй постанові стверджує що це була друга заява щодо набуття права оренди спірними земельними ділянками.
Але заява на участь в конкурсі щодо надання земельних ділянок в оренду в м. Бровари не являється заявою (клопотанням) на оренду земельної ділянки в розумінні ст. 16 Закону України "Про оренду землі" з огляду на наступне.
Броварською міською радою було прийнято рішення № 275-18-05 від 15.03.2007р., яким затверджене Положення про порядок проведення конкурсів щодо надання земельних ділянок в оренду в м. Бровари (далі - Положення про конкурс). Це положення знаходиться в матеріалах справи та досліджувалось судами під час розгляду справи.
Відповідно до п. 3.10 Положення про конкурс особа, яка бажає прийняти участь у конкурсі, має подати Організатору конкурсу заяву на участь у конкурсі на кожний об'єкт конкурсу окремо. Додатком № 1 до цього Положення встановлена форма такої заяви.
У відповідності до Положення про конкурс ТОВ "Міські інвестиції" були подані відповідачу заяви на участь у конкурсі по кожній спірній земельній ділянці окремо (у формі, що відповідає додатку № 1 до Положення про конкурс). Ці заяви на участь в конкурсі були зареєстровані відповідачем 17.04.2007р.
Заяви, які були подані ТОВ "Міські інвестиції" до відповідача та зареєстровані ним 17.04.2007р. являються заявами на участь в конкурсі, а не заявами (клопотаннями) про надання спірних земельних ділянок в оренду.
ТОВ "Міські інвестиції" ніколи не подавали до відповідача заяв (клопотань) про надання в оренду спірних земельних ділянок.
Як встановлено судами першої та апеляційної інстанцій в 2003-2005 роках ТОВ "БДБК "Меркурій" звернулось до Броварської міської ради з клопотаннями про надання в оренду спірних земельних ділянок. Внаслідок прийняття цих клопотань відповідачем були затверджені матеріали попереднього погодження місця розташування спірних земельних ділянок під розміщення об'єктів позивача та надано останньому дозвіл на виготовлення проектів їх відведення, про що відповідачем прийняті відповідні рішення.
Позивачем також було укладено договори на виконання проектно-вишукувальних та землевпорядних робіт на виконання умов яких виготовлено проекти відведення спірних земельних ділянок. Позивачем здійснено погодження цих проектів з відповідними органами, як це передбачено ст. 123 Земельного кодексу України .
На момент звернення позивача з клопотаннями до відповідача відносно надання в оренду спірних земельних ділянок інших пропозицій від інших суб'єктів господарювання щодо оренди спірних земельних ділянок до відповідача не надходило.
У відповідності до ч. 6 ст. 16 Закону України "Про оренду землі" у разі надходження двох або більше заяв (клопотань) на оренду однієї і тієї самої земельної ділянки, що перебуває в державній або комунальній власності, відповідні органи виконавчої влади або місцевого самоврядування проводять аукціон або конкурс щодо набуття права оренди земельної ділянки, якщо законом не встановлено інший порядок.
Отже, у відповідача не було законних підстав для включення спірних земельних ділянок до переліку земельних ділянок, що призначені для надання в оренду через конкурс в м. Бровари.
Саме із зазначених вище підстав позивач просив скасувати рішення № 278-18-05 в частині включення до переліку спірних земельних ділянок. Суд першої інстанції, керуючись ст. 123 Земельного кодексу України та ст. 16 Закону України "Про оренду землі" зробив вірний висновок про відсутність у відповідача підстав для включення спірних земельних ділянок до переліку земельних ділянок, що призначені для надання в оренду через конкурс та скасував рішення № 278-18-05 в цій частині.
В результаті скасування рішення № 278-18-05 в частині включення до переліку спірних земельних ділянок, інші рішення відповідача по конкурсу в частині, що стосуються спірних земельних ділянок, не відповідають законодавству та не можуть бути визнані чинними, а тому підлягають скасуванню.
Таким чином, постанова Господарського суду Київської області від 13.08.2007р. ухвалена у відповідності до закону, а Київський апеляційний адміністративний суд помилково скасував її та відмовив у задоволенні позову ТОВ "БДБК "Меркурій".
Колегія суддів дійшла думки, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи та характер спірних правовідносин і обґрунтовано застосував норми матеріального права до їх вирішення.
Суд апеляційної інстанції помилково скасував рішення суду першої інстанції, яке ухвалене відповідно до вимог закону.
Відповідно до ст. 226 КАС України суд касаційної інстанції скасовує судове рішення суду апеляційної інстанції та залишає в силі рішення суду першої інстанції, яке ухвалено відповідно до закону і скасоване або змінене помилково.
Керуючись ст.ст. 220, 221, 223, 226, 230, 231, Кодексу адміністративного судочинства України (2747-15)
, колегія суддів,-
УХВАЛИЛА:
Касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Броварський домобудівний комбінат "Меркурій" задовольнити .
Постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 11вересня 2008р.у справі № а3/190-07 скасувати, постанову Господарського суду Київської області від 13 серпня 2007р. залишити в силі.
Ухвала набирає чинності з моменту її проголошення і оскарженню не підлягає.
Судді : guage:UK''
Позивачем погоджено проект відведення спірних земельних ділянок із відповідними органами зазначеними в ст. 123 Земельного кодексу України .
Відповідач в супереч п. 6 ст. 123 Земельного кодексу України не було розглянуто та прийнято рішення щодо надання чи відмови в наданні спірних земельних ділянок позивачу.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 11.09.2008р. постанову Господарського суду Київської області від 13.08.2007р. скасовано, в задоволенні адміністративного позову ТОВ "БДБК "Меркурій" відмовлено.
Колегія суддів вважає, що постанова Київського апеляційного адміністративного суду від 11.09.2008р. (далі - постанова суду апеляційної інстанції) є незаконною і необґрунтованою і підлягає скасуванню. Постанова Господарського суду Київської області від 13.08.2007р. (далі - постанова суду першої інстанції) ухвалена відповідно до закону і скасована помилково.
В постанові суду апеляційної інстанції зазначено, що "судом першої інстанції встановлено відсутність підстав для проведення конкурсу щодо набуття права оренди спірних земельних ділянок" і з таким висновком суд апеляційної інстанції не погоджується. Суд апеляційної інстанції, посилаючись на п. 34 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування" та на ч. 6 ст. 16 Закону України "Про оренду землі" вважає дії відповідача з проведення конкурсу щодо набуття права оренди спірними земельними ділянками законними, обґрунтовуючи ці дії надходженням двох заяв на оренду одних і тих самих земельних ділянок (в даному випадку - спірних земельних ділянок).
Але судом першої інстанції такого висновку не було зроблено. В постанові суду першої інстанції зазначено наступне: "у відповідача не було законних підстав для включення спірних земельних ділянок до переліку земельних ділянок, що призначені для надання в оренду через конкурс в м. Бровари".
Відносно законності проведення відповідачем конкурсу щодо надання земельних ділянок в оренду питання в судовому засіданні не ставилося, дії та рішення відповідача щодо проведення таких конкурсів позивачем не оскаржувались та судом першої інстанції не досліджувались.
В постанові суду апеляційної інстанції зазначено, що 17.04.2007р. відповідачем була зареєстрована заява на участь в конкурсі щодо надання спірних земельних ділянок в оренду в м. Бровари, що надійшла від ТОВ "Міські інвестиції". В подальшому суд апеляційної інстанції в своїй постанові стверджує що це була друга заява щодо набуття права оренди спірними земельними ділянками.
Але заява на участь в конкурсі щодо надання земельних ділянок в оренду в м. Бровари не являється заявою (клопотанням) на оренду земельної ділянки в розумінні ст. 16 Закону України "Про оренду землі" з огляду на наступне.
Броварською міською радою було прийнято рішення № 275-18-05 від 15.03.2007р., яким затверджене Положення про порядок проведення конкурсів щодо надання земельних ділянок в оренду в м. Бровари (далі - Положення про конкурс). Це положення знаходиться в матеріалах справи та досліджувалось судами під час розгляду справи.
Відповідно до п. 3.10 Положення про конкурс особа, яка бажає прийняти участь у конкурсі, має подати Організатору конкурсу заяву на участь у конкурсі на кожний об'єкт конкурсу окремо. Додатком № 1 до цього Положення встановлена форма такої заяви.
У відповідності до Положення про конкурс ТОВ "Міські інвестиції" були подані відповідачу заяви на участь у конкурсі по кожній спірній земельній ділянці окремо (у формі, що відповідає додатку № 1 до Положення про конкурс). Ці заяви на участь в конкурсі були зареєстровані відповідачем 17.04.2007р.
Заяви, які були подані ТОВ "Міські інвестиції" до відповідача та зареєстровані ним 17.04.2007р. являються заявами на участь в конкурсі, а не заявами (клопотаннями) про надання спірних земельних ділянок в оренду.
ТОВ "Міські інвестиції" ніколи не подавали до відповідача заяв (клопотань) про надання в оренду спірних земельних ділянок.
Як встановлено судами першої та апеляційної інстанцій в 2003-2005 роках ТОВ "БДБК "Меркурій" звернулось до Броварської міської ради з клопотаннями про надання в оренду спірних земельних ділянок. Внаслідок прийняття цих клопотань відповідачем були затверджені матеріали попереднього погодження місця розташування спірних земельних ділянок під розміщення об'єктів позивача та надано останньому дозвіл на виготовлення проектів їх відведення, про що відповідачем прийняті відповідні рішення.
Позивачем також було укладено договори на виконання проектно-вишукувальних та землевпорядних робіт на виконання умов яких виготовлено проекти відведення спірних земельних ділянок. Позивачем здійснено погодження цих проектів з відповідними органами, як це передбачено ст. 123 Земельного кодексу України .
На момент звернення позивача з клопотаннями до відповідача відносно надання в оренду спірних земельних ділянок інших пропозицій від інших суб'єктів господарювання щодо оренди спірних земельних ділянок до відповідача не надходило.
У відповідності до ч. 6 ст. 16 Закону України "Про оренду землі" у разі надходження двох або більше заяв (клопотань) на оренду однієї і тієї самої земельної ділянки, що перебуває в державній або комунальній власності, відповідні органи виконавчої влади або місцевого самоврядування проводять аукціон або конкурс щодо набуття права оренди земельної ділянки, якщо законом не встановлено інший порядок.
Отже, у відповідача не було законних підстав для включення спірних земельних ділянок до переліку земельних ділянок, що призначені для надання в оренду через конкурс в м. Бровари.
Саме із зазначених вище підстав позивач просив скасувати рішення № 278-18-05 в частині включення до переліку спірних земельних ділянок. Суд першої інстанції, керуючись ст. 123 Земельного кодексу України та ст. 16 Закону України "Про оренду землі" зробив вірний висновок про відсутність у відповідача підстав для включення спірних земельних ділянок до переліку земельних ділянок, що призначені для надання в оренду через конкурс та скасував рішення № 278-18-05 в цій частині.
В результаті скасування рішення № 278-18-05 в частині включення до переліку спірних земельних ділянок, інші рішення відповідача по конкурсу в частині, що стосуються спірних земельних ділянок, не відповідають законодавству та не можуть бути визнані чинними, а тому підлягають скасуванню.
Таким чином, постанова Господарського суду Київської області від 13.08.2007р. ухвалена у відповідності до закону, а Київський апеляційний адміністративний суд помилково скасував її та відмовив у задоволенні позову ТОВ "БДБК "Меркурій".
Колегія суддів дійшла думки, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи та характер спірних правовідносин і обґрунтовано застосував норми матеріального права до їх вирішення.
Суд апеляційної інстанції помилково скасував рішення суду першої інстанції, яке ухвалене відповідно до вимог закону.
Відповідно до ст. 226 КАС України суд касаційної інстанції скасовує судове рішення суду апеляційної інстанції та залишає в силі рішення суду першої інстанції, яке ухвалено відповідно до закону і скасоване або змінене помилково.
Керуючись ст.ст. 220, 221, 223, 226, 230, 231, Кодексу адміністративного судочинства України (2747-15)
, колегія суддів,-
УХВАЛИЛА:
Касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Броварський домобудівний комбінат "Меркурій" задовольнити .
Постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 11вересня 2008р.у справі № а3/190-07 скасувати, постанову Господарського суду Київської області від 13 серпня 2007р. залишити в силі.
Ухвала набирає чинності з моменту її проголошення і оскарженню не підлягає.