ВИЩИЙ АдміністративниЙ СУД УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 січня 2009 року м. Київ
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
головуючого Гуріна М.І. (суддя-доповідач)
суддів Головчук С.В.
Кобилянського М.Г.
Розваляєвої Т.С.
Юрченка В.В.
при секретарі судового засідання Міненку І.М.,
за участю представника позивача ОСОБА_1.,
розглянувши касаційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області на постанову Попаснянського районного суду Луганської області від 20 червня 2007 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 05 вересня 2007 року у справі за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області про визнання неправомірними дії по відмові у нарахуванні пенсії, -
В С Т А Н О В И В :
У травні 2007 року ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі міста Донецька про перерахунок державної та додаткової пенсій відповідно до статей 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи з розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Постановою Попаснянського районного суду Луганської області від 20 червня 2007 року, яка залишена без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 05 вересня 2007 року, позов задоволено.
Не погоджуючись із зазначеними судовими рішеннями, відповідач подав касаційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Попаснянського районного суду Луганської області від 20 червня 2007 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 05 вересня 2007 року, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального норм, а у справі ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши та обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши застосування судами норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі в межах, визначених статтею 220 Кодексу адміністративного судочинства України, Вищий адміністративний суд України вважає, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що позивач є інвалідом ІІ групи і віднесений до 1 категорії осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, має право на отримання державної та додаткової пенсій на підставі Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (796-12)
.
Відповідно до статті 49 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Статтею 50 цього Закону передбачено, що додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 1, зокрема інвалідам II групи призначається у розмірі - 75 процентів мінімальної пенсії за віком. Стосовно державних пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, то їх розміри в усіх випадках, не можуть бути нижчими, зокрема по II групі інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком (частина четверта статті 54 Закону).
Таким чином, вихідним критерієм обрахунку державної та додаткової пенсій виступає мінімальна пенсія за віком, розмір якої встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом (стаття 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування").
Відповідно до частини третьої статті 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до статті 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4, розмір щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму. Законом України "Про Державний бюджет на 2007 рік" (489-16)
затверджено наступні розміри прожиткового мінімуму на одну особу, яка втратила працездатність в розрахунку на місяць: з 01.01.2007 року - 380 грн.; з 01.04.2007 року 406 грн.; з 01.10.2007 року - 411 грн.
Крім того, частиною третьою статті 62 Закону України"Про Державний бюджет на 2007 рік" установлено, що для визначення мінімального розміру пенсії за віком відповідно до абзацу першого частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 1 квітня та з 1 жовтня 2007 року застосовується прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, визначений абзацом п'ятим частини першої цієї статті, збільшений на 1 відсоток, що складає відповідно 410, 06 грн. та 415, 11 грн.
Таким чином, виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, суди першої та апеляційної інстанцій дійшли до обґрунтованого висновку про те, що при розрахунку державної та додаткової пенсій, передбачених статтями 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", застосуванню підлягає розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого в Законі України "Про Державний бюджет на 2007 рік" (489-16)
, із якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком.
Суд першої інстанції у своєму рішенні, помилково зазначивши розмір державної та додаткової пенсії, яка має бути нарахована позивачу та сплачуватись щомісячно, позбавив його можливості отримувати пенсію в іншому розмірі, в разі якщо будуть зміни прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність в Законі України "Про Державний бюджет" на наступні роки, а тому постанова Попаснянського районного суду Луганської області від 20 червня 2007 року в цій частині підлягає зміні.
Зважаючи на те, що обставини справи встановлені повно і правильно, але судами першої та апеляційної інстанцій порушені норми матеріального права, що призвело до ухвалення незаконних рішень в частині, колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає за необхідне рішення суду апеляційної інстанції скасувати, а рішення суду першої інстанції змінити.
Керуючись статтями 160, 223, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В :
Касаційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області задовольнити частково.
Ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 05 вересня 2007 року скасувати.
Постанову Попаснянського районного суду Луганської області від 20 червня 2007 року змінити. Пункти другий та третій резолютивної частини постанови викласти в такій редакції:
"Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області провести перерахунок основної та додаткової пенсії Тютюникову Віктору Леонідовичу відповідно до статей 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року №796-XII та частини 1 статі 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року (1058-15)
1058-IV, виходячи з мінімального розміру пенсії за віком, починаючи з 05 березня 2007 року."
В решті постанову суду першої інстанції залишити без змін.
Постанова є остаточною і не може бути оскаржена, крім випадків, встановлених статтею 237 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий
|
(підпис)
|
М.І. Гурін
|
|
|
|
Судді
|
(підпис)
|
С.В. Головчук
|
|
|
|
|
(підпис)
|
М.Г. Кобилянський
|
|
|
|
|
(підпис)
|
Т.С. Розваляєва
|
|
|
|
|
(підпис)
|
В.В. Юрченко
|