ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
Іменем України
28 січня 2009 року м. Київ
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Головуючого, судді - Панченка О.Н.,
Суддів - Весельської Т.Ф.,
Мироненка О.В.,
Сороки М.О.,
Чумаченко Т.А
при секретареві - Сидорович О.В.,
розглянувши в відкритому судовому засіданні в порядку касаційного провадження адміністративну справу
за позовом Черкаської міської партійної організації Всеукраїнського об'єднання "Батьківщина" до Черкаської міської територіальної виборчої комісії про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,
провадження в якій відкрито за касаційною скаргою ОСОБА_1- представника ОСОБА_2на постанову Соснівського районного суду міста Черкаси від 5 липня 2007 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 10 вересня 2007 року, -
в с т а н о в и л а:
У червні 2007 року Черкаська міська партійна організація Всеукраїнського об'єднання "Батьківщина" звернулася до Черкаської міської територіальної виборчої комісії з позовом про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії.
Позовні вимоги позивач обґрунтовував тим, що рішеннями Ради Блоку "Блок Юлії Тимошенко" від 2 червня 2007 року вісім депутатів Черкаської міської ради були відкликані, а їх повноваження достроково припинені.
Черкаська міська територіальна виборча комісія була зобов'язана в терміновому порядку, але не пізніше трьох днів від дня отримання рішень, визнати обраними, зареєструвати наступних за черговістю кандидатів у депутати відповідної організації політичної партії, однак, покладеного на неї обов'язку не виконала.
У зв'язку з бездіяльністю Черкаської міської територіальної виборчої комісії повноваження зазначених депутатів не були припинені, що надало їм можливість продовжувати брати участь в пленарному засіданні Черкаської міської ради.
З урахуванням зазначених обставин, позивач просив визнати бездіяльність Черкаської міської територіальної виборчої комісії протиправною; визнати обраними та зареєструвати депутатами Черкаської міської ради ОСОБА_11., ОСОБА_12., ОСОБА_13 - наступних за черговістю кандидатів у депутати, які йшли за списком виборчого блоку "Блок Юлії Тимошенко", видати їм тимчасові посвідчення депутата Черкаської міської ради.
Постановою Соснівського районного суду міста Черкаси від 5 липня 2007 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 10 вересня 2007 року, позовні вимоги задоволено частково. Бездіяльність Черкаської міської територіальної виборчої комісії щодо визнання обраними наступних за черговістю кандидатів у депутати Черкаської міської ради від виборчого блоку "Блок Юлії Тимошенко" визнано протиправною та зобов'язано виконати вимоги статті 78 Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад, селищних, сільських та міських голів". В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
У поданій касаційній скарзі ОСОБА_1. - представник депутата місцевої ради ОСОБА_2., повноваження якого також достроково припинені, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, ставить питання про скасування рішень судів попередніх інстанцій і залишення позовної заяви без розгляду, з тих підстав, що позов подано особою, яка не має адміністративної процесуальної дієздатності.
Сторони та ОСОБА_2. і його представник ОСОБА_1. наданим їм правом взяти участь в судовому засідання суду касаційної інстанції не скористалися.
Заслухавши доповідь судді, розглянувши та обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши матеріали справи, колегія суддів вважає, що касаційна скарга задоволенню не підлягає, виходячи з наступного.
Пунктом 1 частини 2 статті 5 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" від 11 липня 2002 року № 93-IV (із змінами, внесеними Законом України від 12 січня 2007 року № 602-V (602-16)
) встановлено, що повноваження депутата місцевої ради припиняються достроково в разі, зокрема, відкликання його політичною партією (виборчим блоком політичних партій), за виборчим списком відповідної місцевої організації якої його було обрано депутатом місцевої ради, у разі невходження депутата місцевої ради (крім депутата сільської, селищної ради), обраного за виборчим списком відповідної місцевої організації політичної партії (виборчих блоків політичних партій) у багатомандатному виборчому окрузі, межі якого збігаються з межами відповідної ради, до складу депутатської фракції відповідної місцевої організації політичної партії (виборчого блоку політичних партій) або його виходу зі складу такої депутатської фракції внаслідок подання депутатом особистої заяви про вихід з депутатської фракції, або переходу депутата в іншу депутатську фракцію, або з інших підстав, встановлених вищим керівним органом політичної партії (виборчого блоку політичних партій), за виборчим списком відповідної місцевої організації якої він був обраний депутатом місцевої ради.
З матеріалів справи вбачається, що рішеннями Ради Блоку "Блок Юлії Тимошенко" 02 червня 2007 року, затвердженими рішенням Міжпартійного з'їзду виборчого блоку політичних партій "Блок Юлії Тимошенко", були відкликані та достроково припинені повноваження наступних депутатів Черкаської міської ради від вказаного Блоку: ОСОБА_3., ОСОБА_4., ОСОБА_5., ОСОБА_6., ОСОБА_7,ОСОБА_8, ОСОБА_9., ОСОБА_10
Згідно з частинами 5, 7 статті 5 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" повноваження депутата місцевої ради (крім депутата сільської, селищної ради) вважаються припиненими достроково з моменту прийняття відповідного рішення вищим керівним органом політичної партії (виборчого блоку політичних партій), за виборчими списками відповідної місцевої організації якої його було обрано депутатом місцевої ради. У разі дострокового припинення повноважень депутата місцевої ради, вибори чи заміщення депутата, який достроково припинив повноваження, проводяться відповідно до Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" (1667-15)
.
Статтею 78 Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" встановлено, що в разі коли депутат, який обирався в багатомандатному окрузі, достроково припинив повноваження або його повноваження достроково припинені на підставах і в порядку, передбачених Конституцією України (254к/96-ВР)
і законами України, за рішенням територіальної виборчої комісії обраним депутатом визнається наступний за черговістю кандидат у депутати у виборчому списку місцевої організації партії (блоку).
У разі дострокового припинення повноважень депутата Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутата місцевої ради (крім депутатів сільської, селищної ради) за рішенням вищого керівного органу політичної партії (виборчого блоку політичних партій), за виборчим списком відповідної місцевої організації якої він був обраний депутатом Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутатом місцевої ради (крім депутатів сільської, селищної ради), відповідна територіальна виборча комісія в терміновому порядку, але не пізніше трьох днів від дня одержання рішення вищого керівного органу політичної партії (виборчого блоку політичних партій) про дострокове припинення повноважень депутата Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутата місцевої ради (крім депутатів сільської, селищної ради), визнає обраним, реєструє наступного за черговістю кандидата у депутати у виборчому списку відповідної організації політичної партії (виборчого блоку політичних партій) та видає тимчасове посвідчення депутата відповідної ради.
Реєстрація особи, обраної депутатом та видання їй тимчасового посвідчення депутата здійснюються територіальною виборчою комісією.
3 червня 2007 року відповідні рішення Ради Блоку "Блок Юлії Тимошенко" про дострокове припинення повноважень депутатів Черкаської міської ради були передані до Черкаської міської територіальної виборчої комісії.
Однак, Черкаська міська територіальна виборча комісія не прийняла необхідних рішень, посилаючись на відсутність на її засіданнях 3 - 5 червня 2006 року кворуму.
Вирішуючи даний спір, суд першої інстанції обґрунтовано визнав протиправною бездіяльність Черкаської міської територіальної виборчої комісії щодо дострокового припинення повноважень депутатів Черкаської міської ради та визнання обраними і реєстрацію наступних за черговістю кандидатів у депутати від виборчого блоку політичних партій "Блок Юлії Тимошенко".
Що ж стосується позовних вимог про зобов'язання визнати обраними наступних депутатів та їх реєстрацію, з видачею відповідних посвідчень, то правильним є висновок суду про те, що вчинення зазначених дій є виключною компетенцією територіальної виборчої комісії, і суд не вправі реалізовувати покладені на неї законодавством повноваження й підміняти собою цю комісію, в зв'язку з чим в задоволені цієї частини позовних вимог відмовлено підставно.
Сторони рішення суду першої інстанції в апеляційному порядку не оскаржили.
Однак, апеляційну скаргу на вказане рішення подав ОСОБА_2. - один з відкликаних депутатів Черкаської міської ради, який вважав, що судовим рішенням вирішено питання про його права та інтереси.
За його апеляційною скаргою було відкрито апеляційне провадження, рішення суду першої інстанції переглянуто та залишено без змін, а апеляційна скарга, відповідно, без задоволення.
Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, ОСОБА_2. через свого представника оскаржив їх до суду касаційної інстанції.
У поданій касаційній скарзі, як на підставу для скасування судових рішень, посилається на відсутність у позивача повноважень на представництво інтересів виборчого блоку політичних партій "Блок Юлії Тимошенко", а отже, адміністративної процесуальної дієздатності.
Однак, такі доводи представника ОСОБА_2. не ґрунтуються на фактичних обставинах справи. Так, виборчий блок політичних партій "Блок Юлії Тимошенко" утворено з політичних партій "Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина" та Української соціал-демократичної партії. 4 березня 2006 року до Угоди про утворення виборчого блоку політичних партій на виборах народних депутатів України 26 березня 2006 року були внесені зміни - її доповнено пунктом 17.6, згідно з яким рішення про виключення окремого кандидата з виборчого блоку кандидатів у депутати місцевих організацій Блоку приймається місцевими організаціями Блоку або Радою Блоку. Рішення місцевих організацій Блоку та рішення Ради Блоку про виключення особи з виборчого списку кандидатів у депутати місцевих організацій Блоку є підставою для негайного звернення керівників (керівника) місцевих організацій Блоку до територіальної виборчої комісії про скасування рішення щодо реєстрації кандидата в депутати.
У подальшому, враховуючи велику кількість справ щодо виконання рішень Блоку про дострокове припинення повноважень депутатів, обраних за списками Блоку, та, з метою їх належного супроводу, керівництвом Блоку було прийнято рішення про покладення функцій щодо забезпечення виконання рішень про позбавлення депутатських повноважень депутатів місцевих рад на регіональні організації політичних партій - учасників виборчого Блоку, в зв'язку з чим Черкаська міська партійна організація Всеукраїнського об'єднання "Батьківщина" і звернулася до суду з позовом про визнання бездіяльності Черкаської міської територіальної виборчої комісії протиправною.
Іншим доводом касаційної скарги, який, на думку представника ОСОБА_2., може служити підставою для скасування судових рішень, є те, що, в разі бездіяльності відповідача після спливу трьох днів з моменту надання йому рішень вищого керівного органу політичної партії (виборчого блоку політичних партій) про дострокове припинення повноважень депутатів, позивач повинен був звернутися з питанням про визнання обраними та реєстрації наступних за черговістю кандидатів до Центральної виборчої комісії, а не до суду з позовом про зобов'язання відповідача вчинити такі дії.
Втім таке твердження не заслуговує на увагу, оскільки згідно з частиною 2 статті 124 Конституції України юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі, і ніхто не може бути обмежений в праві звернутися до суду за захистом порушених прав та інтересів.
Також колегія суддів вважає за необхідне відмітити, що предметом розгляду в даній справі є бездіяльність суб'єкта владних повноважень - Черкаської міської територіальної виборчої комісії щодо визнання обраними та реєстрації наступних за черговістю кандидатів у депутати відповідної організації політичної партії, а також зобов'язання вчинити дії в межах його повноважень та у спосіб, що передбачені законами України.
Оскаржуючи судові рішення в апеляційному та касаційному порядку, ОСОБА_2. вважав, що його права порушені безпідставним припиненням повноважень депутата Черкаської міської ради. При цьому, як вбачається, він не ставить під сумнів дану судами оцінку правовідносин сторін, а захищає в цій справі власні інтереси.
Відмовляючи ОСОБА_2. в задоволенні апеляційної скарги, апеляційний суд акцентував увагу на тому, що він не позбавлений можливості самостійно звернутися до суду за захистом свого порушеного права, оскільки відповідно до частини 3 статті 5 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" спори щодо дострокового припинення повноважень депутата місцевої ради вирішуються судом.
Отже, рішенням суду першої інстанції в даній справі не вирішувались питання про права, свободи, інтереси чи обов'язки ОСОБА_2., тому підстав для прийняття та розгляду його апеляційної скарги суд апеляційної інстанції не мав.
Колегія суддів дійшла висновку, що судові рішення є законними і не підлягають скасуванню, оскільки суди, всебічно перевіривши обставини справи, вирішили спір у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин та на підставі закону, що регулює їх; в судових рішеннях повно відображені обставини, що мають значення для даної справи, висновки судів про встановлені обставини і правові наслідки є вичерпними, відповідають дійсності і підтверджуються достовірними доказами, дослідженими в судовому засіданні.
Оскільки під час розгляду справи судами норми матеріального та процесуального права не порушено, то, відповідно частини 1 статті 224 КАС України, суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а оскаржувані судові рішення - без змін.
Керуючись статтями 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
у х в а л и л а :
Касаційну скаргу ОСОБА_1- представника ОСОБА_2 залишити без задоволення, а постанову Соснівського районного суду міста Черкаси від 5 липня 2007 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 10 вересня 2007 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і оскарженню не підлягає, крім як з підстав, передбачених статтею 237 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий, суддя О. Н. Панченко
Судді Т. Ф. Весельська
О. В. Мироненко
М. О. Сорока
Т. А.Чумаченко