ВИЩИЙ АдміністративниЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"22" січня 2009р.
№ К-10256/06
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Головуючого Конюшка К.В.
Суддів Ланченко Л.В.
Нечитайла О.М.
Пилипчук Н.Г.
Степашка О.І.
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Відкритого акціонерного товариства "Славутський комбінат хлібопродуктів" на постанову Житомирського апеляційного господарського суду від 02.06.2005 року
у справі № 15/310-Н
за позовом Відкритого акціонерного товариства "Славутський комбінат хлібопродуктів"
до Славутської об’єднаної державної податкової інспекції Хмельницької області
за участю Заступника прокурора Житомирської області
про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення
В С Т А Н О В И В :
У вересні 2004 року Відкрите акціонерне товариство "Славутський комбінат хлібопродуктів" звернулось до Господарського суду Хмельницької області з позовом до Славутської об’єднаної державної податкової інспекції Хмельницької області про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення № 0000352606/620 від 28.01.2004 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що підставою для прийняття оскаржуваного податкового повідомлення-рішення № 0000352606/620 від 28.01.2004 року стали дані Акта перевірки, якого взагалі не існує. А тому вказане податкове повідомлення-рішення не відповідає вимогам чинного законодавства та підлягає визнанню недійсним.
Рішенням Господарського суду Хмельницької області від 10.03.2005 року, залишеним без змін постановою Житомирського апеляційного господарського суду від 02.06.2005 року, відмовлено у задоволенні позовних вимог.
Не погоджуючись з постановою Житомирського апеляційного господарського суду від 02.06.2005 року, Відкрите акціонерне товариство "Славутський комбінат хлібопродуктів" оскаржило її в касаційному порядку.
В касаційній скарзі скаржник послався на те, що при прийнятті оскаржуваного судового рішення судом апеляційної інстанції порушено норми матеріального та процесуального права, просив його скасувати, і прийняти нове рішення.
Справу розглянуто в порядку письмового провадження, установленому статтею 222 Кодексу адміністративного судочинства України.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши та обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права і матеріали справи, колегія суддів вважає, що касаційна скарга­­­­­­­ не підлягає задоволенню з огляду на таке.
Як встановлено судами попередніх інстанцій, за результатами позапланової документальної перевірки дотримання вимог податкового законодавства позивачем за період з 01.01.2003 року по 31.12.2003 року податковим органом було складено Акт № 25/26-009522491 від 23.01.2004 року (далі – Акт перевірки).
За даними Акта перевірки встановлено порушення позивачем абзацу "а" підпункту 8.6.1 пункту 8.6 статті 8 Закону України від 21.12.2000 року № 2181-ІІІ "Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (далі - Закон України від 21.12.2000 року № 2181-ІІІ (2181-14) ), зокрема Головою ліквідаційної комісії Бондарук А.В. здійснено відчуження активів підприємства – майнових прав (дебіторської заборгованості позивача та СПД-ФО Гедз В.О.) в розмірі 80957,80 грн. за рахунок зменшення кредиторської заборгованості перед СПД-ФО Соколовською О.П., без узгодження даних операцій з податковим органом.
На підставі Акта перевірки відповідачем прийнято повідомлення-рішення № 0000352606/620 від 28.01.2004 року про визначення суми штрафної санкції в розмірі 80957,80 грн.
Задовольняючи позовні вимоги, суди попередніх інстанцій дійшли висновку, що твердження позивача про необхідність визнання недійсним оспорюваного податкового повідомлення-рішення з підстав визначення суми штрафної санкції згідно з неіснуючим Актом перевірки не знайшли свого належного підтвердження.
Відповідно до підпункту 8.6.1 пункту 8.6 статті 8 Закону України від 21.12.2000 року № 2181-ІІІ платник податків, активи якого перебувають у податковій заставі, здійснює вільне розпорядження ними, за винятком операцій, що підлягають письмовому узгодженню з податковим органом.
У разі коли платник податків, активи якого перебувають у податковій заставі, відчужив такі активи без попередньої згоди податкового органу, якщо отримання такої згоди є обов'язковим згідно з цим Законом, платник податків додатково сплачує штраф у розмірі суми такого відчуження, визначеної за звичайними цінами згідно з підпунктом 17.1.8 пункту 17.1 статті 17 Закону України від 21.12.2000 року № 2181-ІІІ.
Вироком Славутського міськрайонного суду Хмельницької області від 24.06.2004 року, який вступив в законну силу 29.09.2004 року, Голову ліквідаційної комісії Бондарук А.В визнано винною у вчиненні злочину, передбаченого частиною 2 статті 364 Кримінального кодексу України. Відповідно до вказаного вироку суду Бандарук А.В. незаконно відчужила майнові права позивача використовуючи службове положення всупереч інтересам держави, заподіявши тяжкі наслідки державним інтересам.
Згідно з частиною 3 статті 35 Господарського процесуального кодексу України вирок суду з кримінальної справи, що набрав законної сили, є обов'язковим для господарського суду при вирішенні спору з питань, чи мали місце певні дії та ким вони вчинені.
Таким чином, Головою ліквідаційної комісії Бондарук А.В. здійснено відчуження активів позивача – майнових прав без узгодження даних операцій з податковим органом.
Відповідно до пункту 13 Інструкції про порядок застосування та стягнення сум штрафних (фінансових) санкцій органами державної податкової служби, затвердженої Наказом Державної податкової адміністрації України від 17.03.2001 року № 110 (z0268-01) факти порушень податкового та іншого законодавства посадова особа органу державної податкової служби оформляє актом перевірки, в якому чітко викладається зміст порушення з обґрунтуванням порушених норм законодавчих актів та вказуються конкретні їх пункти і статті. Такий акт підписується посадовими особами контролюючого органу та підприємства. Пунктом 14 даної Інструкції передбачено, що податкове повідомлення-рішення за наслідками розгляду матеріалів перевірки приймає керівник органу державної податкової служби або його заступник за формою та згідно з вимогами, установленими Порядком направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень платникам податків, затвердженим наказом Державної податкової адміністрації України від 21.06.2001 N 253 (z0567-01) , зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 06.07.2001 за N 567/5758 (z0567-01) (зі змінами та доповненнями).
Пунктом 3.3 Порядку направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень-рішень та рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій, затвердженого Наказом Державної податкової адміністрації України від 21.06.2001 року № 253 (z0567-01) визначено, що податкове повідомлення складається на розраховану суму податкового зобов'язання (з урахуванням штрафних (фінансових) санкцій за їх наявності) щодо кожного окремого податку, збору (обов'язкового платежу).
Згідно з пунктом 2 Порядку оформлення результатів документальних перевірок щодо дотримання податкового та валютного законодавства суб’єктами підприємницької діяльності – юридичними особами, їх філіями, відділеннями та іншими відокремленими підрозділами, затвердженого Наказом Державної податкової адміністрації України від 16.09.2002 року № 429 (z1023-02) , акт документальної перевірки повинен складатися з трьох частин: вступної, описової, висновку та інформативних додатків. Вступна частина акта документальної перевірки, серед іншого, повинна містити номер акта перевірки (порядковий номер журналу реєстрації перевірок, код структурного підрозділу, код за ЄДРПОУ підприємства).
Акт перевірки № 25/26-009522491 від 23.01.2004 року відповідає вказаним вимогам.
Як вбачається з даних наявного в матеріалах справи витягу з журналу реєстрації актів документальних перевірок Славутської об’єднаної державної податкової інспекції Хмельницької області, Акт перевірки від 23.01.2004 року зареєстрований за № 25, що узгоджується з примірниками, наданими позивачем. Набір останніх восьми символів в наданих позивачем і відповідачем примірниках свідчить, що 23.01.2004 року проводилась перевірка саме позивача. Крім того, даний факт підтверджується також розміром застосованої штрафної санкції в сумі 80957,80 грн.
Відповідно до даних постанови слідчого Славутської міжрайонної прокуратури про відмову в порушенні кримінальної справи від 02.02.2005 року зміст всіх примірників Акта перевірки та податкового повідомлення до нього свідчить про відсутність в цих документах неправдивих відомостей. А викладені в Акті перевірки відомості перевірялися судом при розгляді кримінальної справи по обвинуваченню Бондарук А.В. і визнані достовірними.
Суди першої та апеляційної інстанцій вірно встановили, що підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт. Обов’язковою умовою визнання акта недійсним є також порушення у зв’язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів підприємства чи організації – позивача у справі. Якщо за результатами розгляду справи факту такого порушення не встановлено, у суду немає правових підстав для задоволення позову.
Недодержання вимог правових норм, які регулюють порядок прийняття акта, у тому числі стосовно його форми, строків прийняття тощо, може бути підставою для визнання такого акта недійсним лише у тому разі коли відповідне порушення спричинило прийняття неправильного акта. Якщо ж акт в цілому узгоджується з вимогами чинного законодавства і прийнятий відповідно до обставин, що склалися, тобто є вірним по суті, то окремі порушення встановленої процедури прийняття акта не можуть бути підставою для визнання його недійсним, якщо інше не передбачено законодавством.
Таким чином, Акт перевірки № 25/26-009522491 від 23.01.2004 року узгоджується з вимогами чинного законодавства і прийнятий відповідно до обставин, що склалися. Порушення встановленої процедури нумерації акта щодо цифри коду структурного підрозділу, не може бути підставою для визнання податкового повідомлення-рішення, прийнятого на його основі недійсним.
Враховуючи вищевикладене, суди першої та апеляційної інстанцій дійшли вірного висновку відносно того, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення прийнято на підставі даних Акта перевірки, оформленого належним чином.
У ході касаційного розгляду від відповідача надійшла заява № 5275/9/10-014 від 07.04.2008 року про закриття провадження по справі у зв’язку з ліквідацією Відкритого акціонерного товариства "Славутський комбінат хлібопродуктів".
В обґрунтування вказаних обставин відповідачем надано копію ухвали Господарського суду Хмельницької області від 12.03.2008 року про затвердження звіту ліквідатора про ліквідаційну процедуру і ліквідаційний баланс та ліквідацію Відкритого акціонерного товариства "Славутський комбінат хлібопродуктів", а також Довідку з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців про припинення юридичної особи - Відкритого акціонерного товариства "Славутський комбінат хлібопродуктів" у зв’язку з визнанням її банкрутом.
З огляду на викладене, суд касаційної інстанції відповідно до частини 2 статті 228 Кодексу адміністративного судочинства України закриває провадження в даній справі, а рішення Господарського суду Хмельницької області від 10.03.2005 року та постанову Житомирського апеляційного господарського суду від 02.06.2005 року визнає такими, що втратили законну силу, в зв’язку з тим, що після їх ухвалення виникли обставини, які є підставою для закриття провадження у справі.
Керуючись ст.ст. 210, 222, 228, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд касаційної інстанції
У Х В А Л И В :
Рішення Господарського суду Хмельницької області від 10.03.2005 року та постанову Житомирського апеляційного господарського суду від 02.06.2005 року у даній справі визнати такими, що втратили законну силу.
Закрити провадження у даній справі.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена з підстав, у строк та у порядку, визначеними ст.ст. 237 – 239 КАС України (2747-15) .
Головуючий
(підпис)
Конюшко К.В.
Судді
(підпис)
Ланченко Л.В.
(підпис)
Нечитайло О.М.
(підпис)
Пилипчук Н.Г.
(підпис)
Степашко О.І.
З оригіналом згідно
Відповідальний секретар В.Б. Ликова