ВЕРХОВНИЙ СУД УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 листопада 2014 року м. Київ
|
Колегія суддів Судової палати в адміністративних
справах Верховного Суду України у складі:
головуючого Кривенка В.В.,
суддів: Гриціва М.І., Гусака М.Б.,
Коротких О.А., Кривенди О.В.,
Маринченка В.Л., Панталієнка П.В.,
Прокопенка О.Б., Самсіна І.Л.,
Терлецького О.О., -
розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБИ_1 до Президента України про визнання незаконним розпорядження та поновлення на посаді,
в с т а н о в и л а:
У вересні 2014 року ОСОБА_1 звернувся до Вищого адміністративного суду України з позовом, у якому просив визнати незаконним розпорядження Президента України від 13 вересня 2014 року № 1014/2014-рп "Про звільнення ОСОБИ_1 з посади голови Броварської районної державної адміністрації Київської області" (1014/2014-рп)
(далі - Розпорядження) та поновити його на посаді голови Броварської районної державної адміністрації Київської області (далі - РДА).
Обґрунтовуючи позов, ОСОБА_1 послався на те, що оскаржуване Розпорядження (1014/2014-рп)
не містить правових підстав для припинення його повноважень, передбачених частиною першою статті 9 Закону України від 9 квітня 1999 року № 586-ХІV "Про місцеві державні адміністрації" (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин; далі - Закон № 586-ХІV (586-14)
) та статтею 30 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ "Про державну службу" (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин; далі - Закон № 3723-ХІІ (3723-12)
), як і посилання на наявність відповідного подання Кабінету Міністрів України. Крім того, позивач послався на порушення статті 40 Кодексу законів про працю України (далі - КЗпП), оскільки його звільнено з посади у період тимчасової непрацездатності.
Вищий адміністративний суд України постановою від 13 жовтня 2014 року у задоволенні позову відмовив. Ухвалюючи таке рішення, цей суд дійшов висновку, що оскаржуване Розпорядження (1014/2014-рп)
видане Президентом України на підставі та в порядку, визначеними Конституцією України (254к/96-ВР)
та Законом № 586-ХІV (586-14)
.
У заяві про перегляд судового рішення Верховним Судом України, поданій з підстави, встановленої пунктом 3 частини першої статті 237 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС), ОСОБА_1, посилаючись на порушення Вищим адміністративним судом України частини другої статті 19 та статті 118 Конституції України, статті 9 Закону № 586-ХІV, статті 30 Закону № 3723-ХІІ, статті 40 КЗпП та Порядку розгляду питань, пов'язаних з підготовкою і внесенням подань щодо осіб, призначення на посаду та звільнення яких здійснюється Президентом України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 квітня 2012 року № 298 (298-2012-п)
(далі - Порядок), а також недотримання цим судом вимог статей 86, 161 КАС, просить скасувати зазначену постанову та прийняти нове рішення - про задоволення позову.
Перевіривши наведені у заяві доводи, колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України вважає, що заява не підлягає задоволенню з таких підстав.
Суд установив, що Розпорядженням (892/2014-рп)
в.о. Президента України від 23 травня 2014 року № 892/2014-рп ()
ОСОБА_1 призначений головою Броварської РДА.
Новообраний Президент України звернувся до Прем'єр-міністра України з листом від 18 червня 2014 року № 1-1/467 щодо внесення на розгляд Президента України відповідних подань стосовно звільнення голів місцевих державних адміністрацій у зв'язку із закінченням строку повноважень Президента України.
Кабінет Міністрів України вніс Президенту України подання від 20 червня 2014 року № 7875/0/2-14 щодо звільнення з посад голів районних, районних в місті Києві державних адміністрацій (у тому числі ОСОБУ_1).
На підставі зазначеного подання Кабінету Міністрів України Президент України видав Розпорядження (1014/2014-рп)
про звільнення ОСОБИ_1 з посади голови Броварської РДА.
Відповідно до статті 9 Закону № 3723-ХІІ правовий статус Президента України, Голови Верховної Ради України та його заступників, голів постійних комісій Верховної Ради України та їх заступників, народних депутатів України, Прем'єр-міністра України, членів Кабінету Міністрів України, Голови та членів Конституційного Суду України, Голови та суддів Верховного Суду України, Голови та суддів вищого спеціалізованого суду України, Генерального прокурора України та його заступників регулюється Конституцією (254к/96-ВР)
та спеціальними законами України. Регулювання правового становища державних службовців, що працюють в апараті органів прокуратури, судів, дипломатичної служби, митного контролю, служби безпеки, внутрішніх справ та інших, здійснюється відповідно до цього Закону (3723-12)
, якщо інше не передбачено законами України.
Організацію, повноваження та порядок діяльності місцевих державних адміністрацій визначає Закон № 586-ХІV (586-14)
, згідно з частиною другою статті 8 якого голови місцевих державних адміністрацій призначаються на посаду Президентом України за поданням Кабінету Міністрів України на строк повноважень Президента України.
Частиною четвертою статті 118 Конституції України закріплене правило, відповідно до якого голови місцевих державних адміністрацій призначаються на посаду і звільняються з посади Президентом України за поданням Кабінету Міністрів України.
Наведене правило відображене також у підпункті 4 пункту 2 Порядку (298-2012-п)
.
Статтею 9 Закону № 586-ХІV встановлено, що повноваження голів місцевих державних адміністрацій можуть бути припинені Президентом України у разі: 1) прийняття відставки голови відповідної обласної державної адміністрації; 2) подання Прем'єр-міністра України з підстав, передбачених законодавством про державну службу; 3) висловлення недовіри простою більшістю голосів від складу відповідної ради; 4) з інших підстав, передбачених цим та іншими законами України; 5) з ініціативи Президента України (частина друга статті 9).
У разі обрання нового Президента України голови місцевих державних адміністрацій продовжують здійснювати свої повноваження до призначення в установленому порядку нових голів місцевих державних адміністрацій (частина четверта статті 9 Закону № 586-ХІV).
Таким чином, питання, пов'язані з призначенням та припиненням повноважень голів місцевих державних адміністрацій, врегульовані спеціальним Законом № 586-ХІV (586-14)
, яким передбачено право новообраного Президента України в установленому законодавством порядку призначати нових голів місцевих державних адміністрацій та припиняти їх повноваження у зв'язку із закінченням повноважень попереднього Президента України на підставі подання Кабінету Міністрів України, тому норми трудового чи іншого законодавства застосуванню до спірних відносин не підлягають.
Отже, оскаржуване Розпорядження (1014/2014-рп)
про звільнення ОСОБИ_1 з посади голови Броварської РДА, видане Президентом України у зв'язку із закінченням повноважень попереднього Президента на підставі відповідного подання Кабінету Міністрів України, відповідає вимогам законодавства щодо підстав та порядку припинення повноважень голів місцевих державних адміністрацій.
З огляду на те, що висновок Вищого адміністративного суду України про законність Розпорядження (1014/2014-рп)
ґрунтується на правильному застосуванні норм матеріального та процесуального права, посилання ОСОБИ_1 на порушення вимог статей 86, 161 КАС не заслуговують на увагу, тому в задоволенні заяви слід відмовити.
Керуючись статтями 240, 242 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України
п о с т а н о в и л а:
У задоволенні заяви ОСОБИ_1 відмовити.
Постанова є остаточною і оскарженню не підлягає, крім випадку, встановленого пунктом 2 частини першої статті 237 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді:
|
М.І. Гриців
М.Б. Гусак
О.А. Коротких
О.В. Кривенда
В.Л. Маринченко
П.В. Панталієнко
О.Б. Прокопенко
І.Л. Самсін
О.О. Терлецький
|