ВИЩИЙ АДМIНIСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
IМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 листопада 2007 року м. Київ
Колегія суддів
Вищого адміністративного суду України в складі:
Бутенка В.I., Панченка О.I., Лиски Т.О., Сороки М.О., Штульмана
I.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження справу за касаційною скаргою Управління Міністерства внутрішніх справ України в Кіровоградській області на рішення Ленінського районного суду м. Кіровограда від 01 жовтня 2003 року та ухвалу апеляційного суду Кіровоградської області від 16 грудня 2003 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Міністерства внутрішніх справ України про стягнення на його користь одноразової допомоги, -
встановила:
У липні 2003 року ОСОБА_1. звернувся до суду з позовом до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Кіровоградській області (далі - УМВС, відповідач) про стягнення одноразової грошової допомоги в розмірі 7731,00 грн., мотивуючи його тим, що в під час проходження служби в органах внутрішніх справ отримав захворювання, у зв'язку з чим йому було встановлено другу групу інвалідності й звільнено зі служби за станом здоров'я. Посилаючись на те, що відповідач ухиляється від надання йому одноразової грошової допомоги, передбаченої п.6 ст. 23 Закону України "Про міліцію" ( 565-12 ) (565-12) , просив задовольнити заявлені вимоги.
Рішенням Ленінського районного суду від 01 жовтня 2003 року, залишеним без змін ухвалою апеляційного суду Кіровоградської області від 16 грудня 2003 року, позовні вимоги ОСОБА_1. було задоволено та стягнуто з відповідача на його користь 7731,00 грн. одноразової грошової допомоги у зв'язку з інвалідністю, що настала у період проходження служби відповідно до п.6 ст. 23 Закону України "Про міліцію" ( 565-12 ) (565-12) .
Не погоджуючись із постановленими по справі судовими рішеннями, УМВС України в Кіровоградській області звернулось до Верховного Суду України з касаційною скаргою в порядку визначеному ЦПК України 1963 ( 1501-06 ) (1501-06) року, в якій, посилаючись на порушення норм матеріального права, просило вказані судові рішення скасувати і в позові відмовити.
Листом Верховного Суду України від 22.02.2006 р. на підставі п. 10 Прикінцевих та перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України ( 2747-15 ) (2747-15) зазначену касаційну скаргу зі справою було передано до Вищого адміністративного суду України для вирішення в порядку касаційного провадження.
Заслухавши доповідача, перевіривши правильність застосування судами норм матеріального і процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Встановлено, що з листопада 1974 року до вересня 1996 року позивач перебував на службі в органах внутрішніх справ.
Під час проходження служби позивач захворів, у зв'язку з чим 26.10.1997 року був визнаний інвалідом другої групи.
Судом встановлено, що позивачеві виплачено страхове відшкодування в розмірі трирічного грошового утримання за останньою посадою.
Задовольняючи позов ОСОБА_1. та стягуючи з УМВС на його користь грошову допомогу в розмірі 7731,00 грн., суди виходили з того, що ця сума підлягає стягненню з УМВС на підставі п.6 ст. 23 Закону України "Про міліцію" ( 565-12 ) (565-12) незалежно від отримання ним страхового відшкодування, оскільки, на думку суду, зазначені виплати не є тотожними.
Однак такий висновок не узгоджується з нормами матеріального права.
Так, відповідно до ст. 23 Закону України "Про міліцію" ( 565-12 ) (565-12) працівник міліції підлягає обов'язковому державному страхуванню, порядок і умови якого встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Стаття 23 закріплює основні положення державного страхування та відшкодування шкоди у разі загибелі або каліцтва працівника міліції, а також визначає граничні суми грошових виплат у разі настання страхового випадку.
Відповідно до п. 3 Постанови Верховної Ради України "Про порядок введення в дію Закону України "Про міліцію" від 25 грудня 1990 року ( 583-12 ) (583-12) стаття 23 набрала чинності після затвердження постановою Кабінету Міністрів України № 59 від 29 червня 1991 року ( 59-91-п ) (59-91-п) (у редакції постанови № 627 ( 627-92-п ) (627-92-п) від 19 листопада 1992 року зі змінами, внесеними постановами від 9 березня 1995 року № 165 ( 165-95-п ) (165-95-п) та від 22 березня 1995 року № 206 ( 206-95-п ) (206-95-п) ) Положення про порядок і умови державного обов'язкового страхування осіб рядового, начальницького та вільнонайманого складу органів і підрозділів внутрішніх справ України (далі - Положення), яким визначено порядок і умови проведення страхових виплат, передбачених законом у разі настання подій, вичерпний перелік яких наведено в законі, встановлено критерії визначення розміру відшкодування в залежності від ступеня втрати працездатності в межах граничної суми, встановленої цією нормою закону, визначено особу страховика - НАСК "Оранта", строки і порядок виплати страхових сум.
За змістом пунктів 1, 3, 4, 5 Положення, МВС України перераховує страхові платежі з державного обов'язкового особистого страхування осіб рядового, начальницького та вільнонайманого складу органів і підрозділів внутрішніх справ України на спеціальний рахунок НАСК "Оранта", яка при настанні страхових подій, передбачених у п. 2 цього Положення, проводить виплату страхових сум.
Спори, які виникають з приводу виплати страхових сум, вирішуються в судовому порядку, сторонами в якому є застрахований (його спадкоємці) і страховик (НАСК "Оранта"). (п. 4 Положення).
При цьому, Положення, в межах передбачених законом, визначає розмір одноразових страхових виплат окремо: для випадків загибелі (смерті), поранення (контузії, травми, каліцтва), захворювання, одержаних при виконанні службових обов'язків, пов'язаних із безпосередньою участю в охороні громадського порядку і громадської безпеки, боротьбі із злочинністю, і окремо - у випадках, не пов'язаних безпосередньо із зазначеною участю.
Враховуючи, що зазначене Положення відповідно до п. 3 Постанови Верховної Ради України від 25 грудня 1990 року прийняте на підставі ст. 23 Закону України "Про міліцію" ( 565-12 ) (565-12) і з часом його прийняття пов'язаний час введення в дію цієї статті, висновок суду про те, що передбачене Положенням страхове відшкодування є самостійною грошовою виплатою, відмінною від грошової виплати, передбаченої п. 6 ст. 23 Закону України "Про міліцію" ( 565-12 ) (565-12) , є невірним.
Не врахувавши зазначених норм та доказів про сплату ОСОБА_1. страхового відшкодування, суд безпідставно поклав на УМВС обов'язок по сплаті йому грошової допомоги, передбаченої п. 6 ст. 23 Закону України "Про міліцію" ( 565-12 ) (565-12) .
Апеляційний суд, в порушення вимог ст. 301 ЦПК України (в редакції 1963 ( 1501-06 ) (1501-06) року) не перевірив доводів апеляційної скарги УМВС і не звернув увагу на неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права.
Оскільки по справі не вимагається збирання або додаткової перевірки доказів, обставини справи встановлені судом повно й правильно, але допущено помилку в застосуванні норм права, - оскаржувані судові рішення на підставі ст. 229 КАС України ( 2747-15 ) (2747-15) підлягають скасуванню з постановленням нового рішення про відмову в позові.
Керуючись ст.ст. 222, 229, 230, 232 Кодексу адміністративного судочинства України ( 2747-15 ) (2747-15) , колегія суддів Вищого адміністративного суду України, -
постановила:
Касаційну скаргу Управління Міністерства внутрішніх справ України в Кіровоградській області задовольнити.
Рішення Ленінського районного суду м. Кіровограда від 01 жовтня 2003 року та ухвалу апеляційного суду Кіровоградської області від 16 грудня 2003 року - скасувати.
В задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання та за наявності підстав, встановлених ст. 237 КАС України ( 2747-15 ) (2747-15) , може бути оскаржена до Верховного Суду України.
Судді: