ВИЩИЙ АДМIНIСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
IМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 листопада 2007 року м. Київ
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Головуючого - судді Фадєєвої Н.М.
Суддів - Бим М.Є., Гордійчук М.П., Леонтович К.Г., Чалого С.Я.
розглянувши у попередньому розгляді касаційну скаргу Державної льотної академії України на постанову Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 04.04.2007р. у справі за позовом УПФУ в м. Кіровограді до Державної льотної академії, Міністерства освіти і науки України про стягнення коштів, -
В С Т А Н О В И Л А :
Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді звернулось до господарського суду з позовом про стягнення з Державної льотної академії України та Міністерства освіти і науки України заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пенсій в сумі 76 056 грн. 05 коп. за період з 01.09.2005р. по 01.11.2006р.
Постановою господарського суду Кіровоградської області від 11.01.2007р. задоволені позовні вимоги відносно Міністерства освіти і науки України.
Постановою Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 04.04.2007р. апеляційна скарга Міністерства освіти і науки України задоволена частково, постанова господарського суду Кіровоградської області від 11.01.2007р. змінена, позовні вимоги задоволені відносно Державної льотної академії України.
Не погоджуючись з вищезазначеним судовим рішенням Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 04.04.2007р., Державна льотна академія України звернулась з касаційною скаргою до Вищого адміністративного суду України, у якій просить скасувати постанову Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 04.04.2007р., залишити в силі постанову господарського суду Кіровоградської області від 11.01.2007р., посилаючись на порушення норм матеріального права.
Касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судом, Державна льотна академія України зареєстрована як вищий навчальний заклад державної форми власності та є платником збору на обов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до п.1 ст.2, 4 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" ( 400/97-ВР ) (400/97-ВР) .
З 01 січня 2004 року набрав чинності Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IУ від 09 липня 2003 року ( 1058-15 ) (1058-15) (далі - Закон).
За статтею 14 зазначеного Закону підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору_ (контракту), є страхувальниками.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" ( 1058-15 ) (1058-15) до страхових внесків віднесено кошти відрахувань на соціальне страхування та збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені згідно із законодавством, що діяло раніше; кошти сплачені на загальнообов'язкове державне пенсійне страхуванні відповідно до цього Закону.
Згідно Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах в містах, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України вії 30.04.2002 р. № 8-2 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 21.05.2002р. за № 442/6730 ( z0442-02 ) (z0442-02) з наступними змінами, управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді с органом Фонду із статусом юридичної особи, що здійснює управління фінансами пенсійного забезпечення в межах району.
Відповідно до ст.8 Закону України "Про пенсійне забезпечення" ( 1788-12 ) (1788-12) виплата пенсії здійснюється з коштів Пенсійного фонду України, який формується за рахунок коштів, що відраховуються підприємствами і організаціями.
Згідно пункту 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" ( 1058-15 ) (1058-15) , підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів Україні, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.
При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
Порядок відшкодування підприємствами витрат Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, визначено Iнструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженою в постановою правління Пенсійного фонду України № 21-1 від 19.12.2003 року ( z0064-04 ) (z0064-04) , яка зареєстрована в Міністерстві юстиції України за № 64/8663 від 16.01.2004 року ( z0064-04 ) (z0064-04) з послідуючими змінами і доповненнями .
Відповідно до п. 6 вказаної Iнструкції, відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно де частини 2 "Прикінцевих положень" Закону України "Про загальнообов'язкове державні пенсійне страхування" ( 1058-15 ) (1058-15) у розмірі 20% від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, з наступним збільшенням на 10% до 100% розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком.
Управлінням пенсійного фонду відповідачеві-1 були направлені розрахунки щодо фактичних витрат на виплату та доставку пенсій відповідно до пункту "а" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" ( 1788-12 ) (1788-12) за період з вересня 2005 по жовтень 2006р. на загальну суму 76056,05грн.
Разом з тим, заборгованість перед управлінням Пенсійного фонду в зазначеній сумі відповідачем-1 не погашена з причин відсутності коштів, які не були передбачені кошторисом та планом використання бюджетних коштів, затверджених відповідачем-2
Абзацом 8 частини третьої статті 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" ( 1058-15 ) (1058-15) , який вступив в силу з 01.01.2004 року, передбачено право органу Пенсійного фонду на звернення до суду чи господарського суду з позовом про стягнення недоїмки.
Рішенням господарського суду Кіровоградської області від 1.12.2005р. у справі № 12/245 за позовом управління Пенсійного фонду України в М.Кіровограді з відповідача-2 була стягнута заборгованість по витратам на виплату та доставку пільгових пенсій за період з 1.09.2004 по 1.09.2005р. в сумі 25553,2грн., тому позивач знову звернувся до суду щодо стягнення заборгованості за період з вересня 2005 по жовтень 2006р. в сумі 76056,05грн.
Колегія суддів погоджується з висновком суду апеляційної інстанції, що задовольняючи позов за рахунок відповідача-2, суд не звернув увагу на те, що Міністерство освіти і науки України не перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в М.Кіровограді і не є його платником страхових внесків на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Платником обов'язкових внесків, у тому числі щодо відшкодування витрат на виплату і доставку пенсій, відповідно до чинного законодавства є Державна льотна академія України.
Посилання відповідача-1 на відсутність коштів не може бути підставою для звільнення від зобов'язання щодо відшкодування витрат на виплату і доставку пільгових пенсій.
Тим більше, що з бюджетними пропозиціями щодо виділення коштів на зазначені цілі в 2005 та 200бр.р. відповідач-1 не звертався.
Колегія суддів також погоджується з висновком суду, що Міністерство освіти і науки України є розпорядником бюджетних коштів, а тому повинен нести відповідальність перед управління Пенсійного фонду, не відповідає фактичним обставинам справи, оскільки кошти на відшкодування пільгових пенсій Міністерству не виділялись .
Таким чином, суд апеляційної інстанції дійшов обгрунтованого висновку про необхідність відмовити у задоволенні позову до Міністерства освіти і науки України, змінити постанову господарського суду Кіровоградської області від 11.01.2007р. і стягнути з Державної льотної академії України заборгованість.
Відповідно до ст. 224 Кодексу адміністративного судочинства України ( 2747-15 ) (2747-15) суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Керуючись ст.ст. 220, 220-1, 221, 224, 231 Кодексу адміністративного судочинства України ( 2747-15 ) (2747-15) , колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А :
Касаційну скаргу Державної льотної академії України залишити без задоволення, а постанову Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 04.04.2007р. - без змін.
Ухвала набирає чинності з моменту проголошення і оскарженню не підлягає.
Судді :