ВИЩИЙ АДМIНIСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
IМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 листопада 2007 року м.Київ
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі суддів:
Фадєєвої Н.М., Бим М.Є., Гордійчук М.П., Леонтович К.Г., Шкляр Л.Т.
розглянувши в попередньому судовому засіданні справу за касаційною скаргою управління Пенсійного фонду України у Гайсинському районі на постанову Гайсинського районного суду Вінницької області від 26 жовтня 2006 року та ухвалу апеляційного суду Вінницької області від 11 січня 2007 року у справі № 2а-274/2006р. за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Гайсинському районі про стягнення недоплачених щомісячних підвищень до пенсії інваліду війни, -
ВСТАНОВИЛА:
У вересні 2006 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України у Гайсинському районі Вінницької області про стягнення недоплачених щомісячних підвищень до пенсії як інваліду війни II групи у сумі 17785,47грн.
Постановою Гайсинського районного суду Вінницької області від 26 жовтня 2006 року, яка залишена без змін ухвалою апеляційного суду Вінницької області від 11 січня 2007 року, позов задоволено.
В касаційній скарзі управління Пенсійного фонду України у Гайсинському районі просить скасувати рішення судів попередніх інстанцій та ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог, посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального права. Свої вимоги обгрунтовує тим, що відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №1 від 03.01.2002р. ( 1-2002-п ) (1-2002-п) розрахунок підвищень, передбачених Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" ( 3551-12 ) (3551-12) , провадиться з розміру 19,91грн.
Перевіривши матеріали справи, правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального і процесуального права, правової оцінки обставин у справі, обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судами, позивач являється інвалідом війни II групи.
Відповідно до ст. 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" ( 3551-12 ) (3551-12) (в редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин) інвалідам війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання, що виплачується замість пенсії підвищуються: інвалідам I групи - у розмірі 400 процентів мінімальної пенсії за віком, II групи - 350 процентів мінімальної пенсії за віком, III групи - 200 процентів мінімальної пенсії за віком.
При нарахуванні пенсії позивачу, відповідач керувався Постановою Кабінету Міністрів України №1 від 03.01.2002р. "Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету" ( 1-2002-п ) (1-2002-п) , згідно п.е. ст.2 якої розрахунок підвищень провадиться з розміру 19,91грн.
Однак такі дії відповідача суперечать вимогам чинного законодавства.
Частиною 3 ст.2 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" ( 3551-12 ) (3551-12) передбачено, що нормативні акти органів державної влади і органів місцевого самоврядування, які обмежують права і пільги ветеранів війни, передбачені цим Законом, є недійсними.
Стаття 22 Конституції України ( 254к/96-ВР ) (254к/96-ВР) гарантує, що конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Згідно ст.19 Закону України "Про пенсійне забезпечення" ( 1788-12 ) (1788-12) мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі мінімального споживчого бюджету. Мінімальний розмір пенсії за віком підвищується у зв'язку із збільшенням величини вартості мінімального споживчого бюджету чи межі малозабезпеченості.
В ст. 1 Закону України "Про мінімальний споживчий бюджет" ( 1284-12 ) (1284-12) вказано, що мінімальний споживчий бюджет - це набір продовольчих і непродовольчих товарів та послуг у натуральному і вартісному вираженні, що забезпечує задоволення основних фізіологічних і соціально-культурних потреб людини.
Законом України "Про прожитковий мінімум" ( 966-14 ) (966-14) передбачено, що прожитковий мінімум застосовується для встановлення розмірів мінімальної заробітної плати та мінімальної пенсії за віком, визначення розмірів соціальної допомоги, допомоги сім'ям з дітьми, допомоги по безробіттю, а також стипендій та інших соціальних виплат, виходячи з вимог Конституції України ( 254к/96-ВР ) (254к/96-ВР) та законів України.
Крім того слід зазначити, що п.2 Постанови Пленуму Верховного Суду України №9 від 01.11.1996р. "Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя" ( v0009700-96 ) (v0009700-96) передбачено, що оскільки Конституція України ( 254к/96-ВР ) (254к/96-ВР) , як зазначено в її статті 8, має найвищу юридичну силу, а її норми є нормами прямої дії, суди при розгляді конкретних справ мають оцінювати зміст будь-якого закону чи іншого нормативно-правового акта з точки зору його відповідності Конституції України ( 254к/96-ВР ) (254к/96-ВР) і в усіх необхідних випадках застосовувати Конституцію як акт прямої дії.
За таких обставин суди попередніх інстанцій дійшли правильного висновку про обгрунтованість позовних вимог.
Доводи касаційної скарги зазначених висновків суду не спростовують і не дають підстав для висновку, що судами першої та апеляційної інстанцій при розгляді справи допущені порушення норм матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, а також допущені порушення норм процесуального права.
Згідно ч.3 ст.220-1 Кодексу адміністративного судочинства України ( 2747-15 ) (2747-15) суд касаційної інстанції відхиляє касаційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.
Керуючись ст.ст.220-1, 223, 224, 231 Кодексу адміністративного судочинства України ( 2747-15 ) (2747-15) , колегія суддів, -
УХВАЛИЛА:
Касаційну скаргу Пенсійного фонду України у Гайсинському районі Вінницької області відхилити, а постанову Гайсинського районного суду Вінницької області від 26 жовтня 2006 року та ухвалу апеляційного суду Вінницької області від 11 січня 2007 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і оскарженню не підлягає.
Судді: